Květnové premiéry – Rychlí a zběsilí Strážci Galaxie hypnotizují Malou mořskou vílu

5.5.2023 at 15:30  •  Posted in Preview, Svět filmu by

V květnu do českých kin a na streamovací služby zamíří pokračování úspěšných velkých sérií, ale i očekávaná historická dramata či festivalové hity.

 

Kino premiéry:

Strážci Galaxie: Volume 3

   V závěru úspěšné komiksové trilogie režiséra Jamese Gunna se oblíbená parta vesmírných ztroskotanců zabydluje na Kdovíkde. Jejich spokojený život však brzy naruší ozvěny bouřlivé minulosti mývala Rocketa (Bradley Cooper). Peter Quill (Chris Pratt), který se stále trápí ztrátou milované Gamory (Zoe Saldanová), musí vypravit svůj tým na nebezpečnou misi s cílem zachránit Rocketův život, přičemž nezdar v této misi může znamenat konec Strážců tak, jak je známe.
Premiéra: 4. května

 

Hypnotik

   V mysteriózním akčním thrilleru Roberta Rodrigueze (Alita: Bojový anděl /2019/) policejní detektiv Danny Rourke (Ben Affleck) obdrží telefonát o probíhající loupeži. Po příjezdu na místo ho čeká šok v bance narazí na stopu, která by mohla vést k objevení jeho dávno ztracené dcery. Během loupeže navíc dojde k nevysvětlitelné deformaci reality. Oba případy spojuje postava tajemného hypnotika (William Fichtner), který údajně dokáže silou mysli přimět ostatní lidi vnímat verzi světa, která neexistuje. Detektiv Rourke, odhodlaný najít svou zmizelou dceru, pronásleduje pachatele, který ho donutí zpochybnit realitu svého světa.
Premiéra: 11. září

 

Aftersun

   Oceňovaný celovečerní debut skotské režisérky Charlotte Wellsové se odehrává v devadesátých letech v tureckém přímořském resortu, kde tráví dovolenou rozvedený mladý otec Calum (Paul Mescal) s náctiletou dcerou Sophií (Francesca Corioová). Pohodové vystupování táty, který nezkazí žádnou legraci a baví se tím, že jej okolí považuje za dívčina staršího bratra, však zastírá znepokojivý závoj melancholie. Nenápadný snímek se stal diváckým hitem desítek festivalů, včetně Cannes, Toronta i Karlových Varů.
Premiéra: 18. května

 

Rychle a zběsile 10

   První část dvoudílného finále úspěšné akční série. Tentokrát bude muset Dominic Toretto (Vin Diesel) se svou rodinou čelit nebezpečnému Dantemu (Jason Momoa), který se chce pomstít za smrt svého otce, mocného brazilského narkobarona Hernana Reyese (Joaquim de Almeida). Své role z předchozích dílů si zopakují Michelle Rodriguezová, Tyrese Gibson, Jason Statham, John Cena, Charlize Theronová a mnoho dalších. Režie byla svěřena Louisi Leterrierovi (Kurýr /2002/ nebo Podfukáři /2013/), jenž by měl natočit i plánovanou druhou část.
Premiéra: 18. května

 

Malá mořská víla

   Hraná verze populární animované disneyovské pohádky je příběhem Ariel (Halle Baileyová), krásné a zvídavé mladé mořské víly. Nejmladší a zároveň nejsvéhlavější z dcer krále oceánů Tritona (Javier Bardem) touží poznat svět na souši, a tak vyplouvá na hladinu. Při jedné z takových výprav se zamiluje do šarmantního prince Erika (Jonah Hauer-King). Přestože mají mořské víly zapovězeno stýkat se s lidmi, Ariel se rozhodne poslechnout své srdce. Uzavře dohodu se záludnou mořskou čarodějnicí Uršulou (Melissa McCarthyová), která jí umožní poznat život na souši, ale přitom tajně usiluje o královskou korunu otce Ariel.
Premiéra: 25. května

 

Muž, který stál v cestě

   Očekávané historické drama Petra Nikolaeva (Lidice /2011/) líčí příběh lékaře a politika Františka Kriegla (Tomáš Töpfer) a zachycuje dramatické události 21. srpna 1968, kdy byl v noci společně s čelními představiteli KSČ zatčen a unesen do Moskvy. Byl jediným československým politikem, který se v zajetí i pod hrozbou likvidace postavil Leonidu Iljiči Brežněvovi a nepodepsal Moskevský protokol, dokument, jenž znamenal souhlas s okupací Československa.
Premiéra: 25. května

 

VOD premiéry:

Matka

   Hrdinkou akčního thrilleru režisérky Niki Caroové (Mulan /2020/) je armádou vycvičená chladnokrevná vražedkyně (Jennifer Lopezová). Ta je po dlouhé době nucena opustit svůj úkryt, aby před pomstychtivými zločinci ochránila svou dceru. Dále hrají Gael García Bernal nebo Joseph Fiennes.
Premiéra: 12. května (Netflix)

 

Fotografie: Distributoři snímků

Roman Freiberg