REDAKČNÍ STŘIŽNA: Když zvířata sní, je Vykolejená Amy Nesmrtelný Malý dráček

7.8.2015 at 23:38  •  Posted in Preview, Svět filmu by

Redakční střižna je vaším průvodcem po premiérách tohoto týdne. Ve stručném glosáři si prosvištíme nabídku kin a napovíme, která z uváděných novinek má potenciál oslovit kritického diváka a proč. Vyberete si z aktuálních premiér?

 

Z pěti srpnových premiér lze vytvořit smysluplnou větu, která sice zní, jako kdybyste byli na houbičkách (a nemyslíte u babičky v lese), ale už podle názvu tušíte, co vás čeká. Máte tu něco pro děti, dokument o zpěvačce Amy, komedii a sci-fi.

Amy – hvězda, která padla

Hlavní taháky: známá zpěvačka a její brzký skon, osvědčený režisér-dokumentarista

Amy 3

Populární zpěvačka, která svými texty promlouvala o vlastních bolestech a utrpení, zemřela ve 27 letech na otravu alkoholem. Její předčasná smrt plnila světová média řadu týdnů, fanoušci smutnili, desky se začaly více prodávat. Schéma, které už jsme zažili u jiných hudebníků. Zárukou kvalitního zpracování by však měl být Asif Kapadia, který za sebou má dokument o Senna (2010) o stejnojmenném pilotovi Formule 1. Režisér se vydal cestou pečlivých rešerší a oslovování Amyina okolí. Výsledkem tak jsou unikátní archivní záběry, svědectví zpěvaččina okolí a také její písně, které v dokumentu mají důležitou funkci. „Prvotní instinkt nám napovídal, že písně by ve filmu měly hrát klíčovou roli,“ řekl Kapadia. „Že by měly tvořit jeho kostru. Začali jsme je zkoumat a napadlo nás, že bychom to mohli udělat po vzoru bollywoodských filmů, kde se vyprávění odehrává právě prostřednictvím písňových textů a písní samotných. Chtěli jsme na těch písních postavit celé vyprávění,“ dodává režisér.

Resumé: Nekonvenčně pojatý dokument od osvědčeného režiséra by měl oslovit i nefanoušky zpěvačky, což potvrzují zahraniční recenze i text Kamily.

 

Originální název: Amy; Země původu: Velká Británie

Žánr: dokumentární/životopisný; Délka: 128 min; Distributor: Aerofilms

 

Vykolejená – penis, vagina a tak dále

Hlavní taháky: stand-up komička Amy Schumerové a její oplzlý humor, režisér Zbouchnuté a dalších přisprostlých taškařic

vykolejená 3

Americká stand-up komička Amy není v Česku příliš známá, lákat tak diváky bude spíše jméno Judd Apatow, který režíroval, napsal a produkoval v posledních letech řadu komedií (40 let panic, Zbouchnutá, Komici), pro které je společným jmenovatelem humor točící se kolem sexu. Schumerová se proslavila svými nevybíravými vtípky na mužskou předkožku, depilaci vaginy, ale i potratové pilulky, kterými testuje hranice vkusu posluchačů. Film Vykolejená si sama napsala, nejde však o non-stop pásmo oplzlých žertíků, ale standardní Rkovovou komedii s očekávatelným rozuzlením. Ohlasy v Americe jsou velmi pozitivní a návštěvnost pro studio uspokojivá. O zábavu roku se každopádně nejedná, jak se dozvíte v Markově recenzi.

Resumé: Nenáročná komedie s cameem Daniela Radcliffa nebo LeBronem Jamesem ve vedlejší roli. Pokud jste fanoušky humoru Amy Schumerové a Judda Apatowa, neměli byste film minout.

Originální název: Trainwreck; Země původu: USA

Žánr: komedie; Délka: 125 min; Distributor: Cinemart

 

Nesmrtelný – pro zdravé tělo cokoliv

Hlavní taháky: Ryan Reynolds nahoře bez, režisér Války bohů

Nesmrtelny

Režisér Tarsem Singh v roce 2011 natočil Válku Bohů, která získala smíšené reakce, ale osobně ji považuji za vizuální slast s promyšleným vyprávěním a perfektním soundtrackem. Poté následovala o poznání slabší Sněhurka (2012), ve které se jako zlá královna pitvořila Julia Roberts. Nesmrtelný je sci-fi dramatem s Benem Kingsley, který hraje bohatého muže umírajícího na rakovinu. Aby se nemoci zbavil, podstoupí radikální chirurgický zákrok, který má jeho mysl přenést do mladého a zdravého těla.

Člověk, který se za honbou po novém těle/orgánech upsal eticky pochybné vědě (Ostrov/2005/) nebo třeba černé magii (Voldemort z Harryho Pottera), není nikterak originální zápletka. Zámořské recenze film nešetří a označují ho za značné zklamání, které je navíc hloupé a chybí mu pořádná akce. Na databázi IMDb má Nesmrtelný průměrných 6,5/10. Ryana Reynoldse tak raději doporučujeme v komiksovém Deadpoolovi, který má premiéru v únoru 2016.

Resumé: Sci-fi na jedno použití, které pohřbili scenáristé. Co však čekat od dvou Španělů, kteří za sebou mají mizerný horor Out of dark (2014) nebo průměrnou lekačku Přenašeči (2009).

Originální název: Self/less; Země původu: USA

Žánr: sci-fi, drama; Délka: 117 min; Distributor: Freeman Ent.

 

Malý dráček – infantilní animák

Hlavní taháky: zabavíte děti na 80 minut

Maly dracek

Malý dráček Kokosáček je vpravdě geniálním překladem jinak neznělého názvu animovaného filmu z německé produkce, bohužel však jméno draka není přímo jeho součástí, byť knižní předloha snímku nazvaná „Dráček Kokosáček“ rým zachovává. Pokud si pustíte trailer ve slovenštině, čeká vás Malý dráčik Kokosáčík, což spolu s ohranými vtipy, ohnivou trávou a odbytou animací vydá na kvalitní záchvat smíchu, aniž byste v sobě nějakou trávu museli mít.

Film vychází z rozsáhlé série dětských knížek o drakovi a jeho dobrodružstvích. Německý režisér Hubert Weiland, který za sebou má už tři animáky, o nichž neslyšel ani zarytý fanoušek žánru, snímek natočil spolu s ještě méně známou Ninou Wels. Příběh o dráčkovi, který nelítá, a jeho dračím kamarádovi, který se stal vegetariánem, je možná sofistikovanou propagandou militantních ochránců zvířat, kteří pro šíření svého přesvědčení neváhají sáhnout po zbrani tak zákeřné jako ošklivá počítačová animace, podle traileru však myslíme, že půjde o mizernou podívanou. Němečtí diváci a recenzenti s námi souhlasí, předpovídáme tak Kokosáčkovi jen velmi krátký let bez možnosti sequelů.

Resumé: Provedením i příběhem nezajímavý animák, který i nejslabší pixarovka předčí desetkrát. Palec hore slovenštině.

Originální název: Der kleine Drache Kokosnuss; Země původu: Německo

Žánr: animovaný, pohádka; Délka: 80 min; Distributor: Mirius FD Ent.

 

Když zvířata sní – hrůza ze severu

Hlavní taháky: pro milovníky severských hororů snímek k prozkoumání

Když zvirata sni

Marie najednou zjistí, že jí na hrudi a zádech roste hustá srst. Ne, nevstoupila právě do puberty, ale děje se jí nadpřirozená věc související s utajenou minulostí její rodiny. Hororové drama Když zvířata sní je debutem dánského režiséra Jonase Alexandera Arnbyho. Hlavní roli svěřil taktéž debutantce, kameraman za sebou má jen krátkometrážní snímky a pár dokumenů, scenárista jedno drama a i kdybychom zkoumali štáb až do pomocných sil v cateringovém voze, známých jmen bychom se asi nedočkali. Tedy kromě Larse Mikkelsena, který je mladším bratrem slavnějšího Madse. Lákadlem tak je spíše mysteriózní příběh a nadpřirozeno spojené s nějakou tou lekačkou. Trailer napovídá, že se podařilo vytvořit napínavou a ponurou atmosféru.

Resumé: Poetický název snímku nabízí drama s přídechem hororu a dobrý výkon hlavní herečky. Zajímavá alternativa, pokud jste otráveni americkými krváky.

Originální název: Jonas Alexander Arnby; Země původu: Dánsko

Žánr: horor, drama; Délka: 84 min; Distributor: Film Europe.

 

Marie Dostálová