REDAKČNÍ STŘIŽNA: Na vocasu komety z Transylvánie až na Everest

26.9.2015 at 19:04  •  Posted in Preview, Svět filmu by

Redakční střižna je vaším průvodcem po premiérách tohoto týdne. Ve stručném glosáři si prosvištíme nabídku kin a napovíme, která z uváděných novinek má potenciál oslovit kritického diváka a proč. Vyberete si z aktuálních premiér?

 

Everest – mrazivá sentimentální deprese

Hlavní taháky: adrenalin, trénink pro akrofobiky, dle skutečné události, IMAX ultimátní zážitek, Jake Gyllenhaal

everest_2

Příběh tragické expedice, která dočasně utlumila příval nezkušených horalů na nejvyšší vrchol světa. Před dvaceti lety se výstup na Everest stává stále populárnější a touha nadechnout se řídkého vzduchu je umožněna i nezkušeným laikům, jejichž největším výkonem je zdolání kopce za městem. Přestože členové výpravy vedené charismatickým Robem Hallem (Jason Clarke) a Scottem Fischerem (Jake Gyllenhaal) za sebou něco mají, právě jejich osud se stane oním varovným poselstvím.

Everest je neskutečně silným filmem. Čerpání autentičnosti ze skutečné události umocňuje každý záběr tragického výstupu, který i kdyby vzešel z hlavy tvůrců, je dost tíživý. V sále rozduněném majestátní Marianelliho hudbou divák zaražen do sedačky vyplašeně pozoruje, jak skupina zápasí s nejextrémnějším počasím vůbec. Mrazivá vichřice rozrážející se o horský masiv s pár lidskými mravenci je ve 3D zážitku opravdový nářez a člověk se až podvědomě choulí do svého lehkého svetříku. Pro režiséra Kormákura je tento snímek důležitým zářezem v jeho filmografii a kromě povšimnutí si zasluhuje i palec nahoru (pokud vás o něj omrzliny již nepřipravily).

Resumé: Strhující emocionální smršť, která jednoduše a přímo navodí depresi, na kterou se paradoxně dobře vzpomíná.

Originální název: Everest.; Země původu: Velká Británie / USA / Island

Žánr: dobrodružný / drama; Délka: 121 min; Distributor: CinemArt

 

Hotel Transylvánie 2 – hrůzný resort otevřen pro lidské návštěvníky

Hlavní taháky: zábava nejen pro nejmenší, jediná porce zábavy v týdnu

63645

Po úspěšném prvním díle z dílny Sony Pictures, který vydělal čtyřnásobek rozpočtu, přichází studio po dvou letech s pokračováním. V luxusním Hotelu Transylvánie mají již možnost ubytovat se kromě příšer a strašidel i lidé. Jeho vlastník Dracula se strachuje o svého napůl upíra Dennise, zda se stane správným vampýrem, a za pomoci svých monstrózních přátel pro něj uspořádá kurz pro strašidla. Z traileru i prvních zahraničních ohlasů lze usuzovat, že si pokračování udrží úroveň prvního dílu a můžeme se tedy těšit na animovanou porci zábavy.

Resumé: Sequel vtipného animáku aneb tak trochu jiná náplast pro milovníky Příšerek s. r. o.

Originální název: Hotel Transylvania 2; Země původu: USA

Žánr: animovaný/komedie; Délka: 90 min; Distributor: Falcon

 

Marguerite – o lidské neupřímnosti aneb když zpíváte jak šimpanz

Hlavní taháky: komorní francouzská artovka, natáčeno v Česku, zvednout si sebevědomí nad svým zpěvem

marguerite_still

Marguerite zachycuje osud francouzské „zpěvačky“ Marguerite Dumont, jejíž postava je volně inspirována skutečnou Američankou Florence Foster Jenkins, známé též jako královna kraválu. Marguerite je zámožnou, vitální ženou, zpívá v operách a mohlo by se zdát, že jí svět leží u nohou. Jenže tu je jedno ale. Marguerite zpívá naprosto falešně. Z jejích hostů tvořících živoucí Potěmkinovu vesnici jí to ale nikdo neříká a problém nastane v situaci, kdy má Marguerite stanout před skutečným, kritickým publikem. K filmu, který ladně přejde s komediálního nádechu do tíživého komorního dramatu, snad naštěstí nebudou špunty třeba, neboť Marguerite zpívá „božsky falešně“.

Resumé: Giannoliho film, který by měl českého diváka trknout už jen kvůli natáčení v Česku – mimo jiné v Divadle na Vinohradech.

Originální název: Marguerite; Země původu: Francie / Česko / Belgie

Žánr: drama/komedie; Délka: 127 min; Distributor: Artcam

 

Takovej barevnej vocas letící komety – taková topolovská lyrika

Hlavní taháky: Psí vojáci, Filip Topol, připomenutí jednoho významného českého osudu

OB5e0366_89xbWhcMbAsOrKUXuMWL5lbu304904HeNthx

Dokumentární film je příběhem českého hudebníka a textaře Filipa Topola. Život zpěváka skupiny Psí vojáci, která rezonovala třemi generacemi, je věrně zpracován dokumentárním režisérem Václavem Kučerou. Ve filmu jsou zastoupeny všechny jeho důležité životní milníky – život před a po sametové revoluci, vztah k hudbě i rodině a jeho nemoc, které před dvěma lety podlehl. Sugestivní náhled do života známého skladatele, který obsahuje i exkluzivní, dosud nepublikované rozhovory se samotným Filipem Topolem, vznikl i za podpory diváků přes crowdfunding.

Resumé: Dokument především pro fanoušky tohoto textaře.

Originální název: Takovej barevnej vocas letící komety; Země původu: Česko

Žánr: dokumentární; Délka: 101 min; Distributor: Aerofilms

 

P.S.: Do kin jdou tento týden ještě filmy Boží mlýny, které dokumentárně sledují růst železné opony a její vliv na hranice, hudebně-dokumentární Arcade Fire: The Reflektor Tapes, v němž jsme svědky vzniku alba Reflektor, a celovečerní verze potrhlého animovaného slovenského seriálu Lokalfims. A 29. září nastává ojedinělá (doslova) příležitost vidět koncertní film Roger Waters the Wall.

 

Tomáš Hegedüš