Everest – když zdolání vrcholu znamená vše

24.9.2015 at 11:05  •  Posted in Recenze by

Na Islandu nebyla dost zima. Baltasar Kormákur si tak vyšlápl na Everest. Nevybral si ale nejšťastnější výpravu.

 

Baltasar Kormákur se už stihl v Hollywoodu částečně etablovat. S plejádou hereckých hvězd natočil například kriminálku Kontraband (2012) i akční komedii 2 zbraně (2013). Pro Everest, na nějž leze s takovými herci jako Jason Clarke, Josh Brolin nebo Jake Gyllenhaal, je ale příznačnější spojení s Kormákurovým nedávným islandským filmem Hluboko (2012), který sledoval muže, jenž záhadným způsobem přežil potopení lodi v ledovém Severním moři, doplaval k islandským břehům a ještě překonal lávová pole. Zdolávání fyzických limitů lidského těla je nezbytným leitmotivem i horolezeckých dobrodružství v Himalájích.

Film se vrací do poloviny devadesátých let, kdy nastával zlom ve vnímání šplhání na Everest. Už nešlo jenom o záležitost pro odvážné a vyvolené dobrodruhy, ale pomalu se z něj stávala masová záležitost vhodná i pro dostatečně majetné laiky. Možná trochu podobně jako teď s vesmírným programem. Ne nadarmo se říká, že kdo má peníze, může cokoliv. Na druhou stranu, ve výšce osmi tisíc metrů platí pravidlo – kyslík nad zlato. A taky pýcha předchází pád, ale lidových rčení už bylo dost.

everest_2

 

Těsno v řídkém

Rob Hall (Jason Clarke) vede expediční společnost Adventure Consultant, s níž pomáhá odvážným mužům a ženám zdolávat Mount Everest. Za jejich peníze jim nabízí účast ve výšlapu na vrcholek a zaručuje maximální míru bezpečnosti, aby se také vrátili. Nejnovější výpravy se účastní jak Texasan Beck Weathers (Josh Brolin), tak pošťák Doug (John Hawkes), který minule skončil pod vrcholem, i Yasoko Namba (Naoko Mori), pro níž je to poslední ze sedmi vrcholů, nebo novinář Jon Krakauer (Michael Kelly), který pak o (ne)slavném zdolání Everestu napsal knihu. Pokud jste se totiž ještě nechytili, film se zakládá na skutečných událostech. Jelikož ale začíná být na startu stoupání těsno, s tím jak se zvyšuje počet zájemců o pořádnou vyhlídku, dohodnou se s další skupinou Scotta Fischera (Jake Gyllenhaal), že budou spolupracovat.

Spolupráce je přitom něco, co by mělo být nezbytným rysem pro boj s přírodou, nejenže se ale mnohdy šermuje s větším než malým egem, ale vedle toho zaznívají i otřepané ideje o tom, že je to boj muže s horou. Následkem lidské hlouposti se tak mohlo stát, co se stalo, a co se s dramatickým nábojem prezentuje i v bombastickém formátu IMAX 3D.

everest_3

 

Kdo jde nahoru, musí také dolů

I když řada z postav zemře, neprozradím které, jako by se hořkost měla ztrácet při pomyšlení na to, že vyšplhali na nejvyšší bod na světě. Snímek Everest tak zůstává konzervativní v předkládání témat a víc hledí na hodnoty odvahy, nezdolnosti a úsilí, které překoná vše, ale nedokáže dohlédnout za nafouknuté kulisy, z nichž jsou tyto pojmy sestaveny. Člověk nemusí mířit na Everest, aby mu bylo jasné, že kromě fyzické síly je nutné si přibalit rozum. Jestli se v Krkonoších může počasí rychle změnit, v Himalájích jakbysmet. Jestli může v Jeseníkách nepříjemně fučet, může v letové výšce Boeingu 747 nastat mrazivě krušná atmosféra.

A tak film jako mnoho jiných glorifikuje schopnost zdolat nejvyšší bod, která je hlavním hnacím motorem všech, kteří tam míří. Ovšem můžeme snadno a logicky protiargumentovat. Úspěch není v tom vylézt na Mount Everest. Vlastně se zdá, že je to nejlehčí část úkolu. Úspěch je zdolat rekordní vrch a ve zdraví se vrátit dolů. I když je svým způsobem myšlenka přítomna i v byznysy Roba Halla, dílo na ni zanevře už ve chvíli, kdy začne lidem docházet dech. Všichni ale jako šílenci smyslu zbaveni ničeho nedbají. Řídký vzduch bych přitom neobviňoval.

Svým způsobem se tak lidé nejspíš zachovali a je pouze chybou filmu, že nedovede hledět za roh životopisné rekonstrukce a vnést do přepisu tragédie další rovinu, která by vyznění posunula. Dokonce se raduje z toho, že se dokázali překonat a zapíchnout na nejvyšším bodě vlajku. Co na tom, že se za výstup nezaplatí jenom balíkem peněz. Možná je ale tím příznačnější, že v závěru film zmatkuje a neumí se vypořádat s tím, že výprava skončila špatně. Aspoň pro Keiru Knightley je to příležitost ukázat svou lepší hereckou část, když jako těhotná manželka na druhé straně světa čeká na to, jaký osud čeká milovaného muže, který je jedním z uvízlých na Everestu.

everest_4

 

Krása hor, do určité výšky

Výstup na úplný vrchol je paradoxně nejméně zajímavý i pro diváky z hlediska production values. V IMAXu a ve 3D jsou sice mrazivé hory skutečně dechberoucí krásou na dosah ruky, jelikož se točilo nejen na Islandu a v Alpách a také v autentickém prostředí základního tábora pod Everestem, avšak za nejvyšší místa planety musela zaskočit počítač. Proto se tam ani kameraman Salvatore Totino moc nerozhlíží.

Snadno nás tak napadne myšlenka, jestli tak není zbytečné sledovat příběh o tom, jak skupina lidí nedbala bezpečnosti kvůli falešným sobeckým ideám, když je možnost vidět i kompletně autentické dokumentární materiály. I ve filmu zazní zmínky o štábu IMAX, který se kolem Everestu také ochomýtá a který už v minulosti velkoformátové návštěvy hor nabídl. V současnosti navíc běží v kinech i český dokument Cesta vzhůru, byť nijak valně hodnocený.

Ochota dostát životopisné věrohodnosti znamená, že se film nepouští do přehnaných dramatizací, v čemž si nemusí rozumět s divákem, který očekává, že ho nebezpečné situace v horském terénu budou ještě strašit v nočních můrách. Když odhlédneme od pohlednosti hor, které se změní v hrozivého nepřítele, neskýtají nic víc než sníh, vítr a nedostatek kyslíku. Nejsou zveličovány do hororového vyvražďování. Už jsou velké, ale člověk je malý, křehký a samozřejmě hloupý. Užíváme si tak hlavně expedici, jako bychom byli její součástí, ale s postavami žádné příběhy nezažíváme. Jako by horské prostředí jiný přístup než dva extrémy neumožňoval.

Stoupání je spíš mírné, vrchol není nijak špičkový a pád je snadný a strmý. Do hor jsme se ale vypravili rádi.

everest_5

 

(6/10)

  • Info
  • Trailer
  • Plakát
Originální název: Everest

Režie: Baltasar Kormákur, Scénář: Simon Beaufoy, William Nicholson

Hrají: Jason Clarke, Keira Knightley, Jake Gyllenhaal, Josh Brolin, Sam Worthington, Robin Wrigt, Emily Watson, Michael Kelly, Naoko Mori

Žánr: dobrodružný/drama, Země původu: USA, Stopáž: 121 minut

Premiéra: 24. září 2015

Everest_poster_web

Adam Fiala