REDAKČNÍ STŘIŽNA s nepříliš fantastickou čtyřkou filmů

15.8.2015 at 19:54  •  Posted in Preview, Svět filmu by

Redakční střižna je vaším průvodcem po premiérách tohoto týdne. Ve stručném glosáři si prosvištíme nabídku kin a napovíme, která z uváděných novinek má potenciál oslovit kritického diváka a proč. Vyberete si z aktuálních premiér?

 

 

     V tomto srpnovém týdnu se perou o pozornost čtyři filmy, při pohledu na mnohá hodnocení by se chtělo říct, že jeden horší než druhý. Přece nemůže být každý víkend přehlídkou hlubokomyslných dramat s ambicemi na Oscara. Ale hned dva filmy, v nichž vlastně hrají hračky? Ach ten srpen.

Pixely

Hlavní taháky: arkádová nostalgie, Peter Dinklage

strizna_pixely

    Další pokračování hollywoodské hry na to, kdo lépe dokáže zadaptovat hru. Zatímco když herní průmysl přejímá možnosti vyprávění filmového média, posouvá se do roviny, která staví počítačové hry do světla progresivního uměleckého vyjádření, v opačném postupu se do kin dostávají jedny z největších blbostí. Pixely se nezdají být výjimkou.

    S ohledem na Rotten Tomatoes můžeme konstatovat, že snímek Pixely si od amerických recenzentů vysloužil 17 % pozitivních recenzí s průměrným ratingem necelých čtyř bodů z deseti. Zdá se to jako nelichotivý výsledek, ale tenhle týden máme ještě horší, takže statisticky patří Pixely i jen s tímto skóre k tomu nadprůměrnému v týdenní nabídce.

    Od amerických kritiků bychom přitom očekávali vřelejší přijetí. Přeci jenom se premisa odvíjí od fenoménu amerických osmdesátých let, ale logika filmu je nejspíš natolik děravá, že jim jejich oblíbení hrdinové jako Pac-Man nebo Donkey Kong nezatemnili mysl. Adam Sandler se pak po Pohádkách na dobrou noc (2008) pokouší o další rodinný snímek, na který by se mohly dívat jeho děti, aniž by tušily, jakými fekáliemi běžně diváky baví. Málokdo asi pozná, že film režíruje tvůrce prvních dvou Harry Potterů.

Resumé: Pokud hledáte, jak se zabavit o volném víkendu, zajímavou a mnohem zážitkovější variantou je návštěva arkádové herny v Červeném Újezdu. Ale pravda, na oblíbeného herce z Her o trůny Petera Dinklage tam nenarazíte.

Originální název: Pixels; Země původu: USA

Žánr: komedie/akční/sci-fi; Délka: 106 min; Distributor: Falcon

 

Fantastická čtyřka

Hlavní taháky: srovnání s verzí Tima Storyho, Trankův kredit z Kroniky, komiksové dobrodružství

strizna_fantastick_ctyrka

     Hned na úvod si vyjasněme malé nedorozumění, které se šíří mezi některými diváky filmu. Fantastická čtyřka je adaptací komiksu od Marvelu, ale s filmy od Marvelu nemá nic společného. Nelze ji na této úrovni porovnávat ani s Avengers: Age of Ultron ani s Ant-Manem. Nelze lamentovat nad absencí potitulkové scény, ani že Stan Lee nemá cameo. Fantastická čtyřka je závodní mašina stáje 20th Century Fox spolu s X-Meny. Nedaří se jí ale pořádně nastartovat ani po výměně motoru, kol i nátěru. Kritici jsou podle Rotten Tomatoes nemilosrdní – 8 % pozitivních názorů a průměrné hodnocení se blíží třem bodům z deseti.

    Film doprovází hlavně zvěsti o produkčních neshodách, které vyvrcholily v době premiéry, kdy po snaživé marketingové kampani popírající problémy na place sám režisér Josh Trank tweetnul, že před rokem měl v rukách výborný film. Teď už je to asi jinak, ale to se nikdy nedozvíme.

    Někteří se asi budou nudit, protože si musíme znovu projít zrodem hrdinů. Jiní se budou nudit, že se kvůli Trankově zájmu o postavy dočkáme jen jediné akční scény až v úplném závěru. Čekat ale nemusíme dlouho – stopáž je pouze sto minut. Vizuálně je ale na nové Fantastické čtyřce přeci jen něco lákavého, čtveřice hrdinů pořád disponuje rozmanitou paletou schopností a v jiné dimenzi mohou sic narychlo, ale i tak působivě rozehrát týmovou hru.

Resumé: Pořád je to komiksový film se svými klady a zápory. Jiný než marvelovky, ale pořád dost vzdálený závažnosti a hloubce, kterou zvládají sehrát X-Meni. Story nebo Trank, Fantastická čtyřka má zkrátka z pekla smůlu.

Originální název: The Fantastic Four; Země původu: USA

Žánr: akční/sci-fi/komiksový; Délka: 100 min; Distributor: CinemArt

 

Barbie Rock’n Royals

Hlavní taháky: barbíny

strizna_barbie

     Docela často se čeští distributoři pokoušejí zaplácnout období sucha mezi animovanými filmy renomovaných amerických studií nějakou levnou evropskou produkcí nebo titulem, který ve všech zemích, které jsou při smyslech, míří na DVD/Blu-ray. U nás si je za trest musíme dopřát v kině.

     Barbie, která to rozjíždí v rytmu rock and rollu, má v tomto týdnu pravděpodobně přinést rovnováhu, jelikož by jinak poměr sil hrál hodně ve prospěch kluků. Přibližme alespoň děj. Princezna Courtney v podání Barbie míří na letní přípravný tábor pro aristokratické dívky, ale omylem skončí v kempu pro rockery a rockerky. Nastává záměna osobností. Drsná zpěvačka Erika totiž vlastní nedochvilností nastoupí do tábora pro princezny. Obě se musí se situací vyrovnat a jiný svět si nakonec docela užijí.

Resumé: Nechci být zlý, na světě existují miliony dívek, které na Barbie nedají dopustit, a tenhle film jim jde zkrátka vstříc. Nabídne nějaké písničky, nějaký tanec. Od animační stránky nelze čekat ani jeden zázrak. Od příběhové zrovna tak.

Originální název: Barbie in Rock ‚n Royals; Země původu: USA

Žánr: animovaný/pohádka/muzikál; Délka: 84 min; Distributor: CinemArt

 

Schmitke

Hlavní taháky: nejlepší varianta z nynějších premiér, koprodukční spolupráce, Krušné hory

strizna_schmitke

     České, nebo německé dílo? Autor snímku Štěpán Altrichter pochází z České republiky, žil ale i v Německu, a jak se snímek prezentuje v kampani, působí rozhodně víc jako podivuhodné zjevení od západních sousedů. Jednoznačně je ukázkou výhod koprodukčních projektů. Snoubí v sobě přirozenou řemeslnou dovednost s mysteriózním nápadem a okouzlující vizuální stránkou ducha Krušných hor.

     Do nich je zasazen příběh o randálu, který se německý inženýr větrných elektráren vydává opravit. Naráží na zvláštní postavičky místní komunity, ale hlavně na nesouměřitelného soka v podobě neprostupných krušnohorských lesů.

     V hlavní roli se objevuje Němec Peter Kurth, kterého šlo zahlédnout v komedii Good Bye, Lenin! (2003) nebo Whisky s vodkou (2009), oboje se v Česku promítalo, případně už i vysílalo v televizi. Schmitke se ale tváří jako snímek, kterého by byla pouze v televizi škoda. Z českých tváří Kurtha doprovází Jakub Žáček, Petr Vršek nebo Helena Dvořáková.

Resumé: Schmitke vypadá tak nadějně, že nalákal i šéfredaktora Moviescreenu. Snad záhy v recenzi zodpoví otázku jestli se jenom nesmyslně pobíhá po lesích, nebo jestli má film šarm i charakter.

Originální název: Schmitke; Země původu: Česká republika/Německo

Žánr: komedie; Délka: 94 min; Distributor: Artcam

Adam Fiala