Severský filmový podzim 2016 – než napadne sníh

27.10.2016 at 07:15  •  Posted in Festivaly, Svět filmu by

Napříč skandinávskými kinematografiemi posledních let v Praze, Brně, Ostravě a mnoha dalších městech.

 

   Severský filmový klub již po sedmé přináší tradiční přehlídku severské filmové kinematografie. Diváci se mohou těšit na humor seveřanů, mrazivé kriminální příběhy, absurdní dramata, historické snímky podle skutečných událostí a ničím nepřikrášlené lidské osudy na stříbrném plátně. Uvedeny budou filmové novinky, méně známé snímky staršího data výroby a na přání diváků i vybrané úspěšné tituly z minulých ročníků. Severský filmový podzim 2016 nabídne 32 snímků z 6 severských zemí – 12 švédských, devet norských, pět dánských, tři finské, dva islandské a jeden litevský.

   Festival slavnostně zahájí 11. listopadu v pražské Lucerně snímek Muž jménem Ove (2015). Dojemná tragikomedie o nečekaném přátelství je natočená na motivy stejnojmenné knihy Fredrika Backmana. Ove je umíněný a svárlivý muž, který věčně terorizuje své okolí, dokud mu do života nevstoupí rodina imigrantů.

muz-jmenem-ove-2

Muž jménem Ove

 

   Mezi očekávané filmové hity z Dánska patří drama Idealista (2015), film o utajované kapitole dánských dějin 20. století. Romantický příběh Rosita (2015) vypráví o životě v malém rybářském městečku, samotě a milostném trojúhelníku. Po Febiofestu se na přehlídku podívá i švédský snímek Hotel (2013) s nyní oscarovou Alicií Vikander. Za zmínku také stojí dva filmy talentovaného norského režiséra Jana Vardøena. Komediální drama Podzim (2015) sleduje bouřlivý vztah inspicientky Národního divadla a populárního herce. Název snímku Srdce lehkosti (2014) odkazuje na divadelní hru Henrika Ibsena Paní z moře, čímž nabízí skutečně nevšední kulturní zážitek. Příznivci hororu se mohou těšit na duchařský film z 2. světové války Dům (2015). V jeho příběhu na pozadí chladné a nehostinné skandinávské zimy nachází dva němečtí a jeden norský voják útočiště v osamoceném tajemném domě.

   Novinkou letošního ročníku je také úspěšný debut režiséra Ignase Jonynase Hráč (2013). Jde o vůbec první litevský film uvedený na severském filmovém festivalu. Nabídne divákům propojení světa záchranné zdravotní služby a gamblerství. Film byl litevským kandidátem na Oscara.

Hráč

Hráč

 

   Festivalovou tradicí se naopak stává zařazení islandské filmové tvorby. Do půvabného prostředí Bolungarvíku a na horu Bolafjall v Západních fjordech zavítá komedie Albatros (2015). Severský humor zaručuje komedie o synovi rekordmana v couvání, který se s přáteli chystá projet Island Pozpátku.

   Severský filmový podzim letos přináší také dva oceňované dokumenty. Snímek Kola versus auta (2015) popisuje globální krizi, města přeplněná auty a stále se zvyšující dopravní chaos. Nechybí ani pohled aktivistů, kteří odmítají přestat jezdit na kole i přes zvyšující se počet smrtelných dopravních nehod. Méně angažovaná Expedice Švédsko (2016) vypráví o třech přátelích, kteří se chystají pokořit Kungsleden, 450 km dlouhou stezku švédských hor.

Kola versus auta

Kola versus auta

   Všechny filmy na festivalu jsou opatřeny barevně upravenými titulky. Každá důležitá postava má svou barvu titulků. Nechybí ani informace o hlucích a všech dějích, které jsou mimo záběr nebo nejsou neslyšícímu divákovi dostupné a přitom jsou nezbytné pro pochopení příběhu. Nezapomíná se ani na cizince – při promítání v Praze, Brně a Ostravě budou filmy navíc opatřeny titulky anglickými.

   Severský filmový podzim se v Praze koná od 11. do 16. listopadu a v dalších dnech i v jedenácti městech republiky. Vstupné 110 korun. Více informací se lze dočíst na oficiálních stránkách festivalu.

Foto: Severský filmový klub