Severský filmový podzim – 4 zaručené tipy

11.11.2016 at 13:09  •  Posted in Festivaly, Svět filmu by

Jaké filmy zhlédnout na přehlídce Severský filmový podzim? Nabízíme čtyři zajímavé tipy.

 

Letošní Severský filmový podzim promítne celkem 32 snímků z šesti severských zemí. Přehlídka se koná v Praze od 11. do 16. listopadu a v dalších dnech i v jedenácti městech republiky. V nabídce jsou filmové novinky i méně známé snímky staršího data výroby a na přání diváků i vybrané úspěšné tituly z minulých ročníků.

 

Idealista

Dánský snímek z roku 2015 se v již promítal na Dnech evropského filmu a získal pozitivní ohlasy. Idealista vypráví o skutečné havárii amerického bombardéru v Grónsku roku 1968, který vezl čtyři atomové bomby. Dánská i americká vláda tvrdily, že vše je pod kontrolou, a mnoho dánských dělníků se zúčastnilo rozsáhlé operace na odstranění škod. O 20 let později Poul Brink, mladý rozhlasový novinář, navštívil jednoho z těchto dělníků, který mu řekl o záhadných smrtelných chorobách, na které umírají jeho bývalí kolegové. V hlavní roli uvidíte Petera Plaugborga, kterého můžete znát například z válečného seriálu 1864 (2014). Snímek získal devět nominací na Ceny Dánské filmové akademie.

 

Kola versus auta

Švédský dokument, který uvede Česká televize a promítal se již na festivalu Jeden svět, se zaměřuje na dopravní situace ve velkých městech. Ústřední otázka zní, zda mají vznikat nové dálnice a nadjezdy. Jaké následky má přemíra osobních automobilů? Kola versus auta (2015) ukazují situaci v Berlíně, Amsterdamu nebo Kodani, kde mnoho lidí k dopravě používá jízdní kola. Radnice měst však čelí silné automobilové lobby, která kola a veřejnou dopravu nepodporuje, jak ukazuje dokument.

 

Muž jménem Ove

Černohumorné drama o starci Ovem (viz úvodní foto), který chce ukončit svůj život, ale příchod nových sousedů ho nasměruje jinam, po projekci na letošní Letní filmové škole získalo rozdílné ohlasy. Někteří snímek, který vychází z knižní předlohy, vnímají jako citově vydírající agitku, jiní jako dobře namíchaný koktejl humoru a tragédie. Snímek švédského režiséra Hannese Holma, u nás nepříliš známého, nabízí několik skutečně zdařilých vtipů, ale i věrohodný pohled do duše zahořklého důchodce, který přišel o svou ženu. Určité kvality snímku dokazuje několik cen z festivalů, jeho vyslání na Oscary i velké celosvětové tržby, konečné posouzení je ale samozřejmě na divákovi.

muz jmenem ove

 

Hráč

Celovečerní debut režiséra Ignase Jonynasa svědčí o tom, jak přehlídka Severský filmový podzim rozšiřuje svou nabídku. Jedná se o historicky první litevský snímek uvedený na festivalu. Pro malou tamější kinematografii se jedná o důležité dílo, neboť mu Litevská filmová akademie udělila šest cen (včetně těch za nejlepší film, režii a herce) a film se stal národním kandidátem na Oscara v roce 2015. Hráč vypráví o Vincentasovi, lékaři záchranné služby, který se dostane do problémů kvůli svému gamblerství. S vidinou výdělku zorganizuje mezi zdravotníky sázkovou hru založenou na tipech, který pacient dříve zemře. Kurzy jsou větší, čím těžší je zranění.

 

Foto: Concorde Filmverleih, SFK

Marie Dostálová