Legendy zločinu – Tom Hardy s Tomem Hardym se překonávají

15.10.2015 at 19:46  •  Posted in Recenze by

Od násilí a slávy… k násilí, slávě a moci.

 

Dvojčata Krayova opět nahlížejí na plátno. Kdo že? Přeci jednovaječný páreček gangsterů, kteří poté, co v padesátých a šedesátých letech vládli londýnskému podsvětí, dosáhli i statusu celebrit s přátelskými kontakty na elitní politiky a prominenty. Naposledy jsme se mohli první poslední o jejich zvrhlé cestě mezi legendární zlosyny dozvědět v roce 1990, kdy vznikl snímek s prostým názvem The Krays (Bratři zločinu).

Režisér Peter Medak tehdy jako by tak docela nepřemýšlel o tom, co má být pointou jeho filmu. Ztratil se ve snaze o co největší realističnost a vznikl tedy trochu suchý a nijak zvlášť pamětihodný životopisný thriller. Nyní si film o Krayových vybájil, sepsal i natočil schopný tvůrce Brian Helgeland a šel na to úplně jinak. Jak? Obsadil Toma Hardyho a mohly se začít dít věci.

 

legend 02

 

Rošťárny z dějin zločinu

Blíží se nám výročí toho nešťastného dne. 24. října 1933 se v Hoxtonu narodili Ronald a Reginald Krayovi a během pouhé hodiny tak lůno jediné ženy vygenerovalo rovnou tandem neuvěřitelných špinavců. Když chlapci drobátko povyrostli, začali se činit. Boxerské kariéry si svorně pokazili menšími zločiny, ale naučili se tak začátky řemesla, jež vynáší mnohem více než sport. Investovali do nočního klubu a podařilo se jim vytvořit z něj nejen výnosné casino, ale také centrum jejich vznikajícího gangsterského impéria.

Brzy vlastnili hned několik podniků a mnoha dalším poskytovala jejich organizace zvaná „Firma“ tak říkajíc ochranu. Krayovi se poté zaměřili na konkurenci a do značné míry ji vyhladili. Paralelně k tomuto životu vedli bohatý společenský život a stali se skoro mediálními hvězdami. To ostatně v době jejich zatčení vedlo k silné iniciativě za prominutí trestu založené na argumentu, že bratři – ač drsnými metodami – udělali z londýnského East Endu sjednocením nekalých praktik pod jedinou „Firmu“ bezpečné místo k životu.

Číst si o jejich životě je zkrátka přinejmenším stejně vtipné jako odpudivé. A rozhodně je jakékoliv takové čtení zábavnější, než sledovat nový film Briana Helgelanda. Ten má totiž v Legendách zločinu jediný trumf v osobě hlavního představitele. Tom Hardy je super. Od té doby, co před sedmi lety ztvárnil legendárního rváče Bronsona, patří mezi hereckou elitu a potvrzuje to v každé úloze včetně této zatím poslední dvojrole rváčských zločineckých legend Krayových. Kromě jeho excentrického Ronnieho a uhlazeného Reggieho však v podstatě není na co koukat.

 

legend 03

 

Barevně přepálená šeď

Příběhem ve filmu provádí Reginaldova milá Frances. Reggie si ji namluví, její matka nesouhlasí, on slíbí, že s gangsteřinou je konec, vezmou se, Ronnie je magor, Reggie ho neumí odvrhnout, s gangsteřinou konec není a Frances to těžko nese. Všechny výše zmíněné a úchvatně odporné aspekty Krayovic působení jsou pouze nahazovány okolo této jednoduché vztahové kostry. Hlavní ženská postava, již ztvárnila krásná Emily Browning, má bohužel hloubku žehlícího prkna, a proto s ní nelze soucítit, děj není možné prožívat a není ani proč doufat, že vše „dobře“ dopadne.

Nudnou dějovou linku obohacují prskavky z Reggieho obchodů a podnikatelských úspěchů či záblesky Ronnieho násilností a úchylností. Díky Hardymu jsou to často chvíle opojně vtipné, pod tíhou unylosti vyprávění však vyprchávají velmi rychle. A to je takřka vše, co je v Legendách zločinu k vidění, byť je to prvotřídně technicky ošetřeno a vizuálně vyleštěno.

Dalo by se mluvit o překvapení či zklamání. S Brianem Helgelandem si přece stále spojujeme geniální Odplatu (1999), rozverný Příběh rytíře (2001) či skvělý scénář k L. A. – Přísně tajné (1997). Helgeland bohužel zabředl do tvůrčí bezradnosti. Stejně jako ve svém dva roky starém počinu – životopisu černošského baseballisty Jackieho Robinsona s názvem 42 – má i tentokrát k dispozici velmi silný příběh a skvělé herce. Avšak místo toho, aby s nimi komponoval nezapomenutelný koncert, jako by pouze dohlížel na to, aby to všechno nádherně vypadalo. A ono to opravdu nádherně vypadá. Do traileru fantastický materiál. Do 133 minut dlouhého filmu jen pár bizarních hlášek a prázdno k uzívání.

 

(5/10)

  • Info
  • Trailer
  • Plakát
Originální název: Legend

Režie: Brian Helgeland, Scénář: Brian Helgeland

Hrají: Tom Hardy, Emily Browning, Taron Egerton, Christopher Eccleston, David Thewlis

Žánr: životopisný / krimi / thriller, Země původu: Velká Británie, Stopáž: 133 minut

Premiéra: 15. října 2015

Legendy zločinu - plakát

Vašek Voslář