REDAKČNÍ STŘIŽNA: Legenda Lence Armstrong na Purpurovém vrchu

17.10.2015 at 18:00  •  Posted in Preview, Svět filmu by

Redakční střižna je vaším průvodcem po premiérách tohoto týdne. Ve stručném glosáři si prosvištíme nabídku kin a napovíme, která z uváděných novinek má potenciál oslovit kritického diváka a proč. Vyberete si z aktuálních premiér?

 

Legendy zločinu – ve dvou se to lépe krade

Hlavní taháky: dvojnásobná dávka Toma Hardyho

legendy zlocinu

Bratři v triku, ale také zločinu. Tak by mohl znít podnázev nového krimi thrilleru Briana Helgelanda, od kterého můžete znát sportovní drama 42 (2013), ke kterému připravil i scénář. Tvůrce je známý právě psaním filmů, má za sebou totiž scénáře k oceňovaným filmům jako L. A. – Přísně tajné (1997) nebo Odplata (1999). Příběh o skutečném sourozeneckém duu Krayových, kteří v 60. letech vybudovali v Londýně gangsterské impérium, nabízí v hlavní dvojroli Toma Hardyho.

Podle zahraničních ohlasů jde spíše o průměrný film a jeho největší slabinou je právě Helgelandův scénář. Na RottenTomatoes mají Legendy zločinu 60 % pozitivních recenzí. Hardy odvádí podle očekávání kvalitní výkon, ale nemá s čím pracovat. Více se dozvíte v recenzi od Vaška.

Resumé: Hardy na druhou je vynikající, kolem něj je však jen vakuum s nudnou zápletkou, která dlouhých 133 minut nedokáže bavit. Podle některých jde navíc o oslavu násilných sociopatů, kteří jsou vyobrazeni v nepochopitelně dobrém světle.

Originální název: Legend; Země původu: USA

Žánr: drama/krimi; Délka: 133 min; Distributor: Freeman Ent.

 

Purpurový vrch – viktoriánská duchařina

Hlavní taháky: nabité herecké obsazení, režisér del Toro, incest

Purpurový vrch

Gotická romance je podle Toma Hiddlestona o čisté dívce, napětí, ale také intenzivní sexualitě, která opanuje všechny protagonisty. Příběh s nadpřirozenými prvky, děsy a tajemnem byl napjatě očekáván, pokud tedy hovoříme o fanoušcích Guillerma del Tora. Tento původem mexický režisér, který na sebe výrazně upozornil zdařilou adaptací komiksu Hellboy (2004), je znám svým výrazným vizuálním stylem, který došel vrcholu ve Faunově labyrintu (2006). Podle trailerů to vypadá, že nás čeká fantaskní podívaná s pestrou paletou barevných kostýmů. Obsazení je nabité – na Purpurový vrch vystoupá Mia Wasikovska, zmíněný Tom Hiddleston a Jessica Chastain, která aktuálně v kinech zachraňuje Marťana v podání Matta Damona. Na IMDb má snímek solidních 7,4 bodů z 10 a podobné jsou i ohlasy recenzentů. Vyzdvihována je zejména vizuální stránka, rozpaky panují kolem smíchání žánrů horor a romance.

Resumé: Obrazově vypiplaný film s odvážným ratingem R, takže diváky čekají kostlivci s cáry masa, brutální vraždy a navrch ještě incest. Pohádka na dobrou noc pro otrlé.

Originální název: Crimson Peak; Země původu: USA

Žánr: fantasy/horor/drama; Délka: 119 min; Distributor: CinemArt

 

The Program: Pád legendy – bolestivý pád z kola

Hlavní taháky: film pro škodolibé diváky a (bývalé) fanoušky Armstronga

The Program Pád legendy

Když se v roce 2013 sedminásobný vítěz Tour de France přiznal v interview s Oprah Winfrey k dopingu, spustila se lavina. Uznávaný sportovec, který překonal rakovinu a vybral miliony pro boj s touto nemocí, byl zcela zdiskreditován. Snímek vychází z knižní předlohy Seven Deadly Sins: My Pursuit of Lance Armstrong irského sportovního novináře Davida Walshe, který se snažil roky sbírat důkazy o tom, že Armstrong dopuje. Cyklistu ve snímku ztvárnil Ben Foster, v dalších rolích účinkují Dustin Hoffman, Lee Pace nebo Chris O’Dowd.

Režisérem je Brit Stephen Frears, který v kinech naposledy uvedl drama Philomena (2013). The Program měl premiéru v září na torontském filmovém festivalu, z nějž si však odnesl průměrné recenze. Potenciálně oscarový snímek tak v USA zatím uveden nebude, avšak postava Armstronga je natolik známá, že si jistě své diváky najde.

Resumé: Snímek balancuje mezi dokumentem a hraným filmem, aniž by se výrazněji přiklonil k jednomu z nich. Zahraniční recenze mu také vyčítají povrchnost a absenci přidané hodnoty, která by známý příběh osvěžila či ozvláštnila.

Originální název: The Program; Země původu: USA

Žánr: životopisný/drama; Délka: 104 min; Distributor: Bohemia MP

Marie Dostálová