Devět z deseti psychoanalytiků radí: dobrodružství, které není nebezpečné, není dobrodružství.
Carl Jung je šťastný mladý muž. Má vlastní psychiatrickou praxi v nemocnici Burgholzli, krásnou ženu a očekává potomka. Jedna z jeho pacientek je ale jiná než ostatní. Sabina Spielrein, vysoce inteligentní Židovka s ruskými kořeny, přijíždí do léčebny s diagnostikovanou hysterií a Jung se rozhodne na ní poprvé vyzkoušet nově vznikající metodu – psychoanalýzu. O průběhu léčby nadšeně informuje jejího zakladatele Sigmunda Freuda a po čase se z nich stávají přátelé. Terapie je úspěšná, Sabina ovšem Jungův život ovlivňuje víc, než si sám dokáže připustit a jejich vzájemný vztah přerůstá z čistě profesionálního v milostnou avantýru. Junga fascinuje Sabinina osobnost s její mimořádnou bystrostí, temnou přitažlivostí a pozoruhodnými masochistickými sklony. I Freud se z nezávislého pozorovatele stává zainteresovaným, celý trojúhelník se vzájemně propojuje a žádný z aktérů nezůstane sedět v koutě. Otázka je, jestli z prekérní situace plné patologických vztahů existuje rozumné východisko.
David Cronenberg je režisér, který se nebojí. Natočil již mnoho divných filmů (Nahý oběd, eXistenZ) a není divu, že ho lehce perverzní tématika Nebezpečné metody přitahovala. Film vznikl podle nepříliš známé knižní předlohy a Cronenberg se rozhodl sledovat všechny aspekty ústředního vztahového trojúhelníku vyváženě, což se nakonec ukázalo malým, ale podstatným škraloupem celého filmu. Ony tři vztahové roviny jsou sice zajímavé, ale kdybychom se ponořili jen do jedné a ostatní plynuly kolem, byl by film mnohem plastičtější, a paradoxně i vyváženější. Scénář je postavený především na působivých dialozích, které dodávají filmu dynamiku a kromě toho, že posunují děj kupředu, tak nutí diváka přemýšlet jak o motivacích hlavních postav, tak o jeho vlastních.
Takřka nejtěžší úlohu v celém filmu zastala Keira Knightley. Sabina je značně rozporuplná postava – nesmírně inteligentní a zároveň do stejné míry šílená. Keira Knightley ji dokázala odehrát s úžasnou lehkostí a vtisknout jí jakýsi půvab nervozity a nejistoty. Carla Junga ztvárnil Michael Fassbender, jehož kariéra začíná nebezpečně nabírat na obrátkách a doufáme, že se jeho jméno bude skloňovat čím dál tím častěji. Největším esem snímku je ovšem Viggo Mortensen, který s Cronenbergem spolupracoval mimo jiné již na Východních příslibech nebo Dějinách násilí. Jeho ztvárnění Sigmunda Freuda je natolik fascinující a dotažené do detailu, že lze stěží uvěřit, že se pod prošedivělým vousem skrývá „ten“ Aragorn. A aby byl ansámbl plný zvučných jmen kompletní, přichází na scénu pudy zmítaný psychiatr Otto Gross s tváří Vincenta Cassella.
Je zřejmé, že jedním z hlavních Cronenbergových talentů je umění vybrat si ty správné lidi. Kromě herců mu hraje do karet také kamera a působivá dobová výprava. Ani hudbu režisér nepodcenil a zvolil svého dřívějšího spolupracovníka, legendárního Howarda Shorea, který skládal hudbu snad ke všem oscarovým filmům včetně Mlčení jehňátek, Pána prstenů nebo Letce.
Nebezpečná metoda je pravděpodobně nejmasovější a nejméně zvrácený film Davida Cronenberga, jenž může potěšit i slabší povahy, kterým stačí menší výprask hlavní hrdinky a explicitní násilí ve stylu Východních příslibů by na ně bylo moc. Nebezpečná metoda je precizně natočený film, jednou vadou je, že Cronenbergovi a postavám jeho snímku je společná jedna vlastnost – uspokojit všechny strany trojúhelníku. A sami zjistíte, že to nemůže přinést nic dobrého.
Závěr: Nebezpečná metoda Davida Cronenberga je dobře natočené drama s lehkým náznakem perverze plné známých osobností, ať už jde o postavy nebo jejich představitele.
- Total Recall - 16.8.2012
- Nebezpečná metoda - 26.1.2012
- Twilight sága: Rozbřesk – 1. část - 17.11.2011