Vykolejená – v posteli s polygamistkou Schumerovou

6.8.2015 at 15:06  •  Posted in Recenze by

Stand-up komička Amy Schumerová se dočkala hlavní role od režiséra přisprostlých komedií Judda Apatowa. Dokáže nás vykolejit?

Jste dobře seznámeni se stand-up výstupy amerických komiček? Pokud ano, čtení recenze máte předem usnadněno a nebudete nevěřícně kroutit hlavou. Jsou většinou tvrdě liberálního politického názoru, často souhlasící s genderovou nerovností v zábavním a filmovém průmyslu a slávy se dočkaly vyprávěním smyšlených příběhů o své sexuální promiskuitě. Náležité kombinování slov „vagína“, „menstruace“ a „sex na jednu noc“ přivádí obecenstvo do varu a díky angažovaným vedlejším činnostem jako publikování „10 pravidel, aby muži přestali znásilňovat ženy“, sklízí za svou odvahu potlesk. Jméno Sarah Silvermanová se nabízí, Amy Schumerová ale není tak daleko za ní.

vykolejená 2

 

„So I was in bed with this guy…“

Ve své seminální a veledůležité stand-up eseji Amy Schumer: Mostly Sex Stuff (2012) dovedla komička vybojovat rovnoprávnost pohlaví rozmlouváním o odpudivosti mužské předkožky. Média její angažovaný humor samozřejmě oslavovala, zvlášť s přihlédnutím k tomu, že byla vychována jako židovka a neobřezané přirození pro ní musí být pálivé a extra důležité téma. Komu se výstup ještě zalíbil? Režiséru Juddovi Apatowovi, který se Schumerovou sdílí zálibu v oplzlém humoru. Spolupráce byla na spadnutí a komička se dala do psaní scénáře.

Jako brilantní autorský otisk pojmenovala Amy svou postavu Amy. To pro pomalejší diváky, kteří si její filmový humor nespojí s televizními výstupy. Schumerová tvrdí, že je figura na plátně její trochu ostřejší hyperbolou. Z tohoto hlediska jde o opravdu hodně narcistní podívanou, při které dochází k pevnému provázání herce s rolí. Filmová Amy je redaktorkou společenského časopisu přiživujícím se na bulvárních titulcích a vydržuje si celou škálu mužských partnerů. Ačkoli má tedy pár kilo navíc, což je ve spojení s jejím životním stylem odvážné, obdivuhodné a zcela revoluční. Když v tom se seznámí s uťápnutým sportovním doktorem (Bill Hader) a ten jí vnukne myšlenku, že je možná čas usadit se.

vykolejená 5

 

„Don’t judge me, everyone does it…“

Hlavní chybou filmu je, že postava Amy zaujímá od začátku obranný postoj a všechny své výstřelky musí stále ospravedlňovat (vždy samozřejmě triumfuje). Pokud se Schumerová a Apatow snažili z postavy učinit jakousi integrální součást moderní liberální společnosti, která sice není dokonalá, ale je aspoň přirozená, selhali. Filmová Amy není na první pohled tak otravná, jak by stand-up výstupy komičky mohly nasvědčovat. Otravnou se stává, až když vstupuje do kontaktu s dalšími lidmi a defenzivně obhajuje svou hrubost a sprostotu. Schumerová se nebojí zesměšnit některé své vlastnosti, problém je, když se je vehementně snaží dát do kontrastu se skrytou zkažeností jiných postav.

Jinými slovy je Vykolejená oslavou nebojácné upřímnosti, která je i v nejhorší hédonistické variantě „vodka, muži, zpěv“ lepší než pokrytectví upjatých. Dobrou ukázkou je scéna, v níž se Amy dostane do kroužku ukázkových dokonalých maloměstských manželek. Historka o kondomu zachyceném v děloze vzbudí šok, ale Amy, ta liška bystrá, správně pochopí, že pravým proviněním je, že jedna z žen odmítá svému malému synkovi říct o gayích. Sportovní doktor se Amy snaží nasměrovat do perspektivního vztahu, to by ale znamenalo popřít, za od puberty bojovala, za nevázanou polygamii. Někdy ale prostě vyvstane otázka, proč jí ten doktůrek pořádně neprofackuje… Tím však redakce rozhodně nevybízí k domácímu násilí!

vykolejená 4

 

„As hot as a meeting of the Republican Party…“

Komika Schumerové se tedy nachází kdesi na hraně mezi řachandou a kritikou konzervatismu, což mimo stand-up výstupy nepůsobí moc přesvědčivě. Na podobnou notu je bohužel naladěn i režisér Apatow, jehož specialitou je dělat z členů privilegovaných vrstev společnosti automatické tupce. Vykolejená navíc nabízí mnoho bizarních a poněkud rasistických scén, v nichž se běloch/běloška znemožní před mužem černé pleti a ten jim jejich nepříčetnost s nadhledem vyčte. Dalším zdrojem moudrosti je bezdomovec sídlící před Amyiným bytem. Tomu se říká sociální angažovanost!

Naštěstí scénář obsahuje několik vedlejších postav, jejichž herci do filmu vnáší skutečně povedený humor a překvapivě kvalitní výkony. Medaili za odvahu si odnáší LeBron James hrající sám sebe a zavrhující trapné neúspěchy svých starších basketbalových kolegů. Co se svou filmovou kariérou nesvedli Shaquille O‘Neal ani Michael Jordan, on suverénně zvládne za pár minut. Wrestlerská legenda John Cena vystupuje jako Amyin přítel a předvádí nejen muskulaturu, ale i komediální timing, kdy se ani s vypětím sil nedokáže ubránit homoerotickým konotacím ve své mluvě. Vyloženě skvělý herecký výkon podává další stand-up komik Colin Quinn v roli Amyina zahořklého otce, který se dočká i několika vážných scén.

Vykolejená

 

„Anyway, I’m on my period…“

Apatow režíruje s citem, jaký je u hrubých komedií málo vídaný. Vykolejená je neuspěchaná, tempo je většinou pomalé a na nejlepší vtipy je někdy třeba čekat déle, než se sluší. Nahrává to potom poklidnějším scénám mezi Amy a jejím otcem či sestrou. Drama v jednu chvíli dosáhne až nečekané výše, nestlačitelná persona Schumerové se ale ani tehdy nevzdá patentu na neotesanost a scénu tonálně rozloží.

vykolejená 3

Pro Schumerovou je Vykolejená díky pozitivním recenzím a výdělečnosti v zámoří úspěšný filmový start. Ovšem v dalších rolích, které si už nebude moci napsat na tělo, to bude mít podstatně těžší. Scénáře s pohodlnými postavami, u nichž bude moct zůstat přisprostlá bez nutnosti hrát nebo svlékat se víc než jen do podprsenky, se jí na stole asi vršit nebudou. Měla by si pospíšit a získávat fanoušky i jinde než mezi recenzenty, kteří každé vyřčení slova „vagína“ mají za oslavu ženství.

(6/10)

  • Info
  • Trailer
  • Plakát
Originální název: Trainwreck

Režie: Judd Apatow, Scénář: Amy Schumer

Hrají: Amy Schumer, Bill Hader, Colin Quinn, Tilda Swinton, Ezra Miller, John Cena, LeBron James, Marisa Tomei, Katy Mixon, Brie Larson, Daniel Radcliffe

Žánr: komedie, Země původu: USA, Stopáž: 125 minut

Premiéra: 6. srpen 2015

Marek Koutesh