23. Dny evropského filmu nabídnou festivalové hity

2.4.2016 at 16:36  •  Posted in Festivaly, Svět filmu by

Přehlídka s pestrým výběrem současné evropské kinematografie začíná 7. dubna v Praze a později pokračuje v dalších městech.

 

Dny evropského filmu po třiadvacáté představí nejzajímavější snímky našeho kontinentu, nejprve mezi 7. až 14. dubnem v Praze a o čtyři dny později v Brně. Zahájí je finsko-estonský film Šermíř (2015) režiséra Klause Häröa. Příběh na motivy skutečné události se vrací do Estonska 50. let a sleduje osud mladého šermíře, Endela Nelise, který prchá z Leningradu a hledá úkryt v malé estonské vesnici jako učitel šermu. Snímek Šermíř se po 58 letech stal prvním finským filmem v nominacích na Zlaté Glóby. Současně se dostal i do úzké nominace devíti snímků bojujících o cizojazyčného Oscara. Je dalším důkazem toho, že je záhodno současnou estonskou kinematografii bedlivě sledovat.

sermir

Šermíř (2015)

 

Sekce K věci, připravovaná ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR, se tento rok zaměří na aktuální téma migrace, ovšem nikoliv na samotný proces cesty, ale spíše na důvody a motivaci k cestě za novým a bezpečnějším životem. Příkladem je například dokumentární film Prokletí (2014).

Nebude chybět ani sekce LUX Film Prize, představující tři finalisty filmové ceny Evropského parlamentu LUX. Českým divákům tak kromě vítězného snímku Mustang (2015) představí i sociální drama Lekce (2014) nebo Mediterranea (2014), strhující drama dvou běženců. Výběrová sekce letošního ročníku Svět patří nám netradičně zaměřuje svou pozornost na sociální dramata s tématem dospívání. V sekci stojí za zmínku snímek Tady a potom (2015), držitel několika výročních švédských cen Guldbagge.

Tady a potom (2015)

Tady a potom (2015)

 

Chybět nebude ani sekce Best Of s „výběrem z hroznů“ evropské kinematografie, doku-sekce €Docs, v jejímž rámci bude předpremiérově uveden snímek oscarového režiséra Luca Jacqueta Nebe a led (2015) o polárníkovi a vědci Claudovi Loriusovi. Sekce MEDIA – Síla imaginace letos oslavuje filmovou sílu imaginace a představí distribuční snímky podpořené právě tímto programem. V minulosti uvedené evropské thrillery a kriminální filmy měl velký úspěch, proto se na ně organizátoři rozhodli navázat. V letošním roce představí z těchto žánrů další filmy v sekci EuroCrime, a to například španělskou variaci na Temný případ (2014) – úspěšný snímek Mokřina (2014).

V programu DEF jsou i čeští zástupci. Těmi se letos stávají české filmy, které na sebe upoutaly velkou pozornost na festivalu Berlinale. A sice drama Já, Olga Hepnarová (2016) dvojice autorů Tomáše Weinreba a Petra Kazdy a film Petra Václava Nikdy nejsme sami (2016), který na Berlinale získal diváckou cenu čtenářů deníku Tagesspiegel.

Doprovodný program festivalu nabídne spojení filmového a kulinářského zážitku ve speciální sekci Film Flavour. Po loňském úspěchu přinesou i letos DEF a uznávaní pražští šéfkuchaři projekce inspirované trendem Cinema Cuisine. V unikátních prostorách kina Royal vznikne restaurace, jejíž menu bude reflektovat téma a prostředí filmu. Diváci se tak mohou těšit na tříchodové menu, víno a nový film. Doprovodný program dále nabídne tradiční seminář pro kinaře a panel o vzdělávání filmových profesionálů.

Podrobnější údaje k programu, přehled filmů jednotlivých sekcí a další informace k letošnímu 23. ročníku Dnů evropského filmu najdou diváci na stránkách přehlídky. Ozvěny se odehrají v těchto městech: Boskovice (18.–20. 4.), Hradec Králové (18.– 20. 4.), Jablonec nad Nisou (18.–21. 4.), Havířov (21.–24. 4.) a Semily (21.–24. 4.)

Foto: Falcon (Nikdy nejsme sami)/eurofilmfest.cz