Hostem Febiofestu bude Daniel Brühl – filmový Niki Lauda

25.2.2016 at 07:36  •  Posted in Festivaly, Svět filmu by

Na letošní 23. ročník Febiofestu přijede německý herec Daniel Brühl. Festival nabídne novou sekci Uprchlíci, filmy pro mladší diváky i oscarovky.

 

Organizátoři Febiofestu přivítají jednoho z nejvýraznějších mladých evropských herců Daniela Brühla. Jeho kariéru nastartoval německý snímek Good Bye, Lenin! (2003), zahrál si i v hvězdně obsazených Hanebných panchartech (2009) a za roli Nikiho Laudy ve filmu Rivalové (2013) získal nominaci na Zlatý glóbus. Dalšími hosty jsou Peter Morgan, držitel Zlatého glóbu za scénář k dramatu Královna (2007), a také legenda italského filmu režisér a scenárista Marco Bellocchio.

Daniel Brühl uvede na festivalu v exkluzivní české předpremiéře historický thriller Kolonie (2015). Dramatický příběh manželského páru, který se ocitne v jihoargentinské trestanecké kolonii pro politické odpůrce Pinochetova režimu, je inspirován skutečnými událostmi. Po boku Brühla si v něm zahrála Emma Watson.

Dramaturgové Febiofestu letos do programu zařadil sekci Uprchlíci. „Filmy v tomto výběru nesoudí, nenabízejí žádná rychlá řešení, nestavějí se na žádnou stranu, pouze přinášejí obraz světa, ve kterém žijeme. Za všemi fiktivními příběhy jsou skuteční lidé, vzdáleni povrchním televizním reportážím, a taková by měla být dobrá umělecká výpověď,“ říká programový ředitel Štefan Uhrík. Vznik každého filmu je dlouhodobější proces, filmové příběhy o uprchlících zařazené do programu Febiofestu tak natočili citliví umělci ještě před současnou velkou uprchlickou vlnou a jde o cenné příspěvky do dnešní diskuze.

 

Filmy pro mladší diváky i oscarovky

Febiofest Junior je sekce blízká světu dětského i mladého filmového diváka a přináší také zajímavé snímky pro celou rodinu. Jsou mezi nimi distribuční premiéry i unikátní filmy, které jinde než na Febiofestu diváci neuvidí. Letošní výběr zahrnuje také filmové adaptace výrazných děl světové literatury oblíbených napříč generacemi. Dílo spisovatelky Cécile Aubryové o šestiletém chlapci Sebastiánovi a jeho fence Belle, pyrenejském horském psovi, ožívá ve filmu Bella a Sebastián: Dobrodružství pokračuje (2015). Japonské anime Kluk ve světě příšer (2015) se věnuje přátelství mezi chlapcem a zvířetem, medvědím válečníkem. Inspiraci v klasické literatuře nachází rovněž veselý animovaný film Robinson Crusoe – Na ostrově zvířátek (2016).

Anomalisa

Anomalisa / Foto: CinemArt

 

Febiofest uvede čtyři filmy nominované na letošní Oscary, z nich tři v českých distribučních předpremiérách. Vedle Carol (2015) s šesti nominacemi s Cate Blanchettovou a Rooney Maraovou, oceněnou za tuto roli v Cannes, je to 6x nominované novinářské drama Spotlight (2015) o odkrývání skandálu ohledně zneužívání dětí katolickými kněžími s Rachel McAdamsovou, Markem Ruffalem a Michaelem Keatonem v hlavních rolích. Druhý režijní počin Charlieho Kaufmana Anomalisa (2015) je nominován v kategorii animovaných filmů, festival do svého programu zařadil i turecko-francouzské drama Mustang (2015) o dívčím dospívání v tradiční muslimské společnosti, které se objevilo v nominacích za Nejlepší cizojazyčný film.

Febiofest se koná v Praze od 17. do 25. března, poté se některé filmy přesunou do dalších měst. Předprodej lístků začíná 9. března. Již nyní je možní koupit vstupenky na filmově-gurmánskou sekci Culinary Cinema (film+jídlo!), kterou organizátoři od loňska pořádají ve spolupráci s festivalem Berlinale. Kromě českého šéfkuchaře Jiřího Krále, držitele ocenění Michelin Bib Gourmand, bude filmové menu servírovat také berlínský šéfkuchař a čerstvý držitel michelinské hvězdy Alexander Koppe. Na programu bude první „gurmánský thriller“ dokument Ryba, kuře a krab (2008) z prostředí mezinárodní kuchařské olympiády Bocuse d’Or, japonský historický milostný příběh Kuchyň samurajů (2013) inspirovaný skutečnými událostmi a americká nezávislá komedie Trattoria (2012) nahlížející pod pokličku tvrdého kulinářského byznysu. Více informací o Febiofestu naleznene na webu.

Perexové foto: MFF Praha – Febiofest