Oscar 2013 – další sebeoslava Hollywoodu

25.2.2013 at 17:48  •  Posted in Svět filmu by

Nejlepším filmem roku se podle americké akademie stalo Argo, i když režisér nebyl ani nominován.

 

Letošní ročník byl asi jedním z nejméně překvapivých, všechno dopadlo, jak mělo a jedinou zajímavostí bylo, kdo se stane držitelem Oscara za nejlepší režii. Triumf slavilo Argo, jehož producenty už muselo začít vyčerpávat vymýšlení, jak znovu poděkovat, aniž by se okatě opakovali. Argo se totiž stalo superfilmem, který vyhrál vše, co mohl. Od Zlatých glóbů a britské BAFTA, přes nejlepší zahraniční film na Césarech po všechny ceny sdružení – režiséři, producenti, scenáristi i herci. Všichni jsou z něj očividně paf. Stejně jako loni budu skeptický, Argo je svou řemeslnou thrillerovitostí občas až směšný, ale při vzpomínce na loňský rok se na mysl vkrádají domněnky o sebechvále Hollywoodu.

oscar2013_2

Ještě v loňském roce se sice jednalo o vstřícné gesto k evropskému filmu, protože The Artist byl francouzský film. V jeho jádru však bylo natáčení filmu a vzpomínka na doby němého filmu a všeho úžasného kolem Hollywoodu. V chvále Arga jako by se skrývala podvědomá touha po imagi humanitárních samaritánů, protože jak všichni diváci Arga vědí, hollywoodští pracovníci zde napomáhají záchranné operaci v Íránu. Argo podle Oscarů nemá ani nejlepšího režiséra (ani jednoho z nejlepších, Ben Affleck se nedostal do nominací), ani nejlepší herecké představitele, ani nejlepší kameru, ani nejlepší hudbu. Pokud je střih tradičně přidruženým oceněním pro nejlepší film, kterému každý houby rozumí, kvality Arga podle všeho vězí v adaptovaném scénáři, v příběhu, jak Hollywood napomohl záchraně lidských životů v nemilosrdném východním světě.

pi_a_jeho_zivot_2

Nejvíc cen nicméně posbíral Pí a jeho život. Ang Lee se stal opět nejlepším režisérem. Podobně jako se Zkrocenou horou, zůstal pouze u tohoto ocenění. Ten chlap očividně božsky režíruje, ale ty filmy mají ještě své limity. V případě Pí se nejedná ani o kameru, ani vizuální triky a ani hudbu, v těchto kategoriích totiž zvítězil. A při pohledu na práci s 3D obrazem, na digitálního tygra k nerozeznání od živého v mnoha záběrech a líbivé hudbě se není co divit. V souvislosti s kamerou je zajímavé, že akademie je otevřená stereoskopickému formátu, protože v posledních čtyřech letech dominovaly v této kategorii tři 3D snímky – ještě Avatar a Hugo. Jediná otázka je – jak dlouho bude ještě na Oscara čekat Roger Deakins?

LINCOLN

Spielbergův Lincoln nakonec skončil jako poražený. Daniel Day-Lewis si došel pro sošku za nejlepšího herce, ale přestože si člověk vzpomene na jeho slova při přebírání ceny na Glóbech, že jeho výkon by byl poloviční bez krásných slov scenáristy Tonyho Kushnera, scénář se proměnit nepodařilo. Akademie však ocenila výpravu, čímž dala přednost strohému, subtilnímu historismu před extravagancí. A nebo jim bylo Spielberga líto a nechtěli Lincolna nechat jenom u jediné ceny.

nespoutany_django_2

Zbylé herecké ceny si rozdaly filmy Terapie láskou (Jennifer Lawrence je ve svých dvaadvaceti letech na dobré herecké cestě, i když David O. Russell s tímto filmem jinak zázrak neudělal a musel se o den dřív spokojit s triumfem na nezávislých cenách Spirit), Nespoutaný Django (Christoph Waltz dokazuje, že spolupráce s Tarantinem se vyplácí a že mu za dva zlaté plešiny dost dluží, zatímco Tarantino pomalu zjišťuje, jak na Akademii, a tak si po dvaceti letech připisuje další úspěch za scénář) a Bídníci (Anne Hathaway měla cenu také pojištěnou, vysmívá se tomu i internet, ale vysmívaní Bídnicí nakonec neskončili až tak špatně – ještě nejlepší zvuk a nejlepší masky; co do počtu tak dorovnali Argo).

oscar2013_6

Kategorie střih zvuku, která svou technickou specifickostí povětšinou stojí stranou zájmu tipovačů Oscarů, si zásluhou vyrovnaného hlasování členů Akademie zajistila pozornost. Vzešli v této kategorii dva vítězové, takže o 30 minutách po půlnoci můžeme říct, že film Kathryn Bigelow získal aspoň krásnou půlku Oscara. V kategorii se po jeho boku umístilo Skyfall, které se nemuselo spokojit jenom s tímto, ale přidalo mnohem zvučnější cenu pro nejlepší píseň. Adele zazpívala i v tento večer a prokázala, že poslední bondovka stvořila nezapomenutelný hit.

oscar2013_7

V animovaných filmech zase vládl Pixar, ačkoli Rebelka neměla svou výhru úplně jasnou a osobně bych raději viděl cenu v rukou něčeho alternativnějšího – vždyť se letos do nominací dostaly všechny tři loutkové filmy! Frankenweenie sice raději ne, ale Piráti! jsou komediální bomba.

oscar2013_8

Fanoušci Anny Kareniny mohou slavit. Snímek dostál svému expresivnímu vizuálnímu stylu a odnesl si jednu cenu za kostýmy. Co by aspoň za jednoho Oscara daly snímky jako Až vyjde měsíc Wese Andersona, který byl ignorován už na nezávislých cenách Spirit, Divoká stvoření jižních krajin, jejichž nejmladší herecká nominantka se už určitě těšila na svou děkovnou řeč, nebo herci z filmů Let, Nic nás nerozdělí a Mistr.

Argo bylo zvoleno, budiž brzy ztraceno v čase.

 

Adam Fiala
Tags: ,