REDAKČNÍ STŘIŽNA: Pro dobrý film bojujte skrz Papírová města

24.7.2015 at 18:34  •  Posted in Preview, Svět filmu by

Vítejte u dalšího vydání Redakční střižny. Ve stručném glosáři si každý týden představujeme aktuální premiéry v českých kinech. Společně s vámi se pokoušíme zorientovat v tom, která z uváděných novinek má potenciál oslovit kritického diváka a proč. Vyberete si z aktuálních premiér?

 

Bojovník – památku manželky uctíme krví

Hlavní taháky: namakaný Jake Gyllenhaal, eRková přístupnost, finální souboj plný zpomalovaček a uplakané osudovosti

Bojovník 1

Z hubeňoura v mlátičku, ze sociopata v rodinně založeného muže. Jake Gyllenhaal pocítil se Slídilem (2014) čuch filmových cen a s Bojovníkem v téhle cestě za věčnou pozlacenou slávou pokračuje. Jako šampion v boxu Billy Hope si vydělal na honosný dům i krásnou manželku (Rachel McAdams), sotva ale procedí skrz zuby, že by bez ní na vrcholu nikdy nebyl, je zastřelena. Americký sen se rozplývá – soud mu odebere i malou roztomilou dcerku a tím všechna legrace končí. Pod vedením ošuntělého trenéra Foresta Whitakera a v rytmu rapových songů Eminema a 50 Centa (který ve filmu i hraje a se svými finančními problémy se nyní bude objevovat v nejméně pěti rychlokvaškách ročně) se Billy bude muset vyhrabat z depky a na konci filmu si s někým zabojovat. Však to známe.

Režisér Antoine Fuqua si už bez mála dvě desetiletí ve svém tempu pokojně natáčí akční vylomeniny. Opravdu zabodoval jen jednou, thrillerem Training Day (2001), kterým předplatil Oscara Denzelu Washingtonovi. Výčet jeho novějších filmů ale optimismus zrovna nebudí. Kdo si dnes vzpomene na Slzy slunce (2003), Krále Artuše (2004) nebo Odstřelovače (2007), impozantní to propadáky. Ačkoli trailery naznačují, že se Gyllenhaal pokouší ulovit nějaké ty ceny a distribuci v USA zajišťuje The Weinstein Company, magnet na Oscary, jméno režiséra svědčí o rutinní zápasnické jednohubce. Recenzi očekávejte v nejbližší době!

Resumé: Stejně jako tematicky spřízněný Warrior (2011) tohle nebude žádný zázrak. Uvidíme se na Blu-Ray, spíš ale DVD…

Originální název: Southpaw; Země původu: USA

Žánr: drama/akční; Délka: 120 min; Distributor: Forum Film CZ

 

Mallory – život píše happyendy

Hlavní taháky: Helena Třeštíková a její neúnavné pracovní nasazení, čerstvý zisk Křišťálového glóbu za Nejlepší dokumentární film

mallory 1

Helena Třeštíková je pravděpodobně nejvýraznější živel české dokumentární tvorby. Její působivá časosběrná tvorba občas slaví úspěch i v zahraničí (zisk ceny Evropské filmové akademie pro Reného [2008]) a každý její nový projekt je u nás slušně medializovaný. V nejnovějším snímku sleduje 13 let životních strastí ženy Mallory – těžký život s dětmi na ulici i drogovou závislost. Syrová podívaná postrádající nadbytečné výrazové prostředky bude ale taky protkána malými záblesky štěstí.

Kdo zaslechl dojemnou děkovací řeč Heleny Třeštíkové na Zakončovacím ceremoniálu festivalu v Karlových Varech, tak ale ví, že příběh Mallory má šťastný konec. To jej odlišuje od přechozích režisérčiných osobních dokumentů. Hrdinka závislost na heroinu překonala a studuje obor Sociální činnosti na střední odborné škole, aby mohla pomáhat lidem, mezi které sama patřila. Kruh se dojemně uzavírá.

Resumé: Kontinuita tvorby Třeštíkové nemá u nás obdoby a Mallory by neměla vedle Katky (2009) a Reného zapadnout.

Originální název: Mallory; Země původu: ČR

Žánr: dokument; Délka: 101 min; Distributor: Aerofilms

 

Papírová města – prožijme si znovu první lásku

Hlavní taháky: adaptace bestselleru, příjemná atmosféra navracející nás pocitově na střední školu, dlouhé nohy Cary Delevingne

papirova mesta 1

Awkward nerds & hipsters rejoice! Kdo si myslel, že nezávislý „hit“ Charlieho malá tajemství (2013) vysál ze zápletky outsidera, který za pomocí dívky objevuje nový život všechnu energii, ať se připraví na srážku. Emmu Watson jen střídá „down to earth“ modelka s charakteristickým hustým obočím Cara Delevingne. Papírová města si budou klást za cíl ohlodat žánr indie dramedie pro citlivé puberťačky až na kost a dosáhnou toho nepochybně rutinní kombinací scén usměvavě melancholických a posmutněle hořkých.

Po Hvězdy nám nepřály (2014) jde o další filmovou adaptací románu spisovatele Johna Greena. Teenagerský midcult o zamilovaném párečku umírajícím na rakovinu vynesl hollywoodským hlavounům obrovský balík a studio 20th Century Fox se chystá úspěch zopakovat. Tentokrát se hlavní hrdina Quentin (Nat Wolff), bojácný nerd ze střední školy, nečekaně stane kamarádem a spolupachatelem různých vylomenin své roztržité sousedky Margo. Pochopitelně se do děvčete okamžitě zamiluje. Než ale své city vyjeví, Margo zmizí. Kam to nikdo neví. Quentin zvedne zadek ze židle a vydá se Margo hledat na výpravě za poznáním pravdy i sebe samého. Rozkošné. Napomeňte sdílet na Facebooku, Twitteru a tumblru!

Resumé: I kdyby byl film snesitelný, těžko se vyrovná vyvážené teenagerské komedii Nezapomenutelné prázdniny (2013). Šanci ať mu dá hlavně mladší publikum.

Originální název: Paper Towns; Země původu: USA

Žánr: komedie/romantický/drama; Délka: 109 min; Distributor: CinemArt

 

V hlavě – Pixar psychologem

Hlavní taháky: návrat Pixaru na výsluní, barevný příběh, který nezapomíná ani na rodiče, zaručené dojetí

V hlavě

Velký Pixare, proč jsi nás opustil? Co ti smrtelníci udělali, že jsi na ně seslal svá Auta 2 (2011)? A proč se po více než dvou letech nečekaně vracíš s naprosto neuvěřitelně pochvalnými zámořskými recenzemi pod kapotou? Ale konec vtipkování i patosu. Pravý klenot týdne zřejmě skýtá v pořadí patnáctý celovečerní film studia Disney•Pixar. V hlavě mělo v Americe premiéru více než před měsícem a superlativa v recenzích stále nedocházejí. Podle ohlasů se jedná o okouzlující film, jehož svižný děj zabaví v kině ty nejmenší, zatímco starší publikum zaujme obsáhlá myšlenková šíře, v odvětví animovaného filmu nevídaná.

Pět ikonických postaviček, které můžete vídat na plakátech v ulicích, je pět personifikovaných emocí, které obývají hlavu dospívající holky Riley. Ta zrovna prožívá těžké období, kvůli otcově práce se s rodinou přestěhovala do San Franciska, přičemž za sebou nechala své kamarády. Snaží se zůstat pozitivní, ale v novém prostředí na ní doléhají deprese. Když náhle zmizí z velícího centra v její hlavě emoce Radost a Smutek, započne cesta za opětovným nabytím rovnováhy. Zaručený smích a slzičky nejsou jediné, na co Pixar láká. Slíbené je také vizuálně dechberoucí zpracování lidského podvědomí, ve kterém musí čistě abstraktní věci dostat fyzickou podobu. Ambice ze snímku přímo prýští. Oscar za Nejlepší animovaný film je takřka zaručený, nominace za Nejlepší film se zdá velmi pravděpodobná. Brzy přijde naše recenze!

Resumé: Lepší animovaný film letos v kině nenajdete, infantilní fenomén Mimoňů promine.

Originální název: Inside Out; Země původu: USA

Žánr: animovaný/komedie/rodinný; Délka: 102 min; Distributor: Falcon

 
Marek Koutesh