Šrumec v REDAKČNÍ STŘIŽNĚ: Je libo zákusek po velkém „Vaření“?

12.7.2015 at 17:13  •  Posted in Preview, Svět filmu by

Vítejte u dalšího vydání Redakční střižny. Ve stručném glosáři si každý týden představujeme aktuální premiéry v českých kinech. Společně s vámi se pokoušíme zorientovat v tom, která z uváděných novinek má potenciál oslovit kritického diváka a proč. Vyberete si z aktuálních premiér?

 

V nevděčném pofestivalovém termínu bojuje o diváckou pozornost hned pět premiér. Nabídka je pestrá a vybrat si to pravé sousto může být o to složitější. V menu nejdete český dokument, akční sci-fi, severské drama, Michaela Fassbendera na koni nebo zamilovanou Carey Mulligan.

 

Terminator Genisys

Hlavní taháky: Arnold „He’ll Be Back“ Schwarzenegger, Emilia „Khaleesi“ Clarke, cestování časem, zběsilá akce

Nemá smysl nějak dalekosáhle rekapitulovat celé terminátoří wannabe universum. Genisys je zkrátka pátým filmem série. Předcházely mu dva cameronovsky revoluční, jeden arnoldovsky nahláškovaný a jeden velkolepě akční i postapokalypticky prapodivný. K tomu všemu patří také atrakce v zábavních parcích, jeden nepovedený animovaný seriál a jeden ještě horší seriál hraný. Predispozice Genisys jsou tedy všelijaké. Má potenciál fenomén znovu nakopnout, a oživit tak miliardovou značku, nebo jej také přiblížit do hrobu. Arnie brzy oslaví osmašedesáté narozeniny, takže jestli chce Paramount dojit Tčka nadále, měli by jeho scenáristé uvažovat o tom, jak se od exkulturisty exguvernéra odpoutat. Přesně to se totiž nepodařilo předchozímu studiu se čtvrtým dílem, který bez Arnolda pohořel. Ačkoliv tentokrát je Schwarzenegger na scéně a mohl by předávat žezlo s plnou parádou, Genisys jeho nostalgické trademarkové neherectví nedokáže důstojně zúročit. Kromě rezavých hlášek nabízí tenhle blockbuster jenom ohňostroj akce i spoustu komplikovaných dějových obratů a hrátek s časovými rovinami. Ačkoliv studio počítá s dalšími dvěma návraty robotického sci-fi, podle dosavadních výdělků to vypadá, že teď bude s terminováním na plátnech nadlouho konec. Více v recenzi od Mary.

Resumé: Budete v kině spokojeni s dostatkem hlasité akce a Arnieho jedinečných lekcí angličtiny? Určitě vyrazte. Nečekejte ale nic novátorského, promyšleného ani myšlenkově podnětného.

Originální název: Terminator: Genisys; Země původu: USA

Žánr: sci-fi, akční, thriller; Délka: 126 min; Distributor: CinemArt

 

Slow West

Hlavní taháky: Michael Fassbender, westernová atmosféra, novozélandská krajina

Slow west

S westernem je to zvláštní. Zdá se, že i přes ty nejusilovnější pokusy o jeho likvidaci (viz Favreauovi neúspěšní a veskrze vyšinutí Kovbojové a vetřelci) jako žánr nikdy tak docela neodejde ze scény. Má jisté kouzlo, které platí na každou další generaci. Znovu a znovu probouzí choutky respektovaných filmařů (Coenovi, Tarantino). V současnosti se dokonce chystá remake kultovních Sedmi statečných. Slow West je z trochu jiného soudku. Jeho scenárista i režisér v jedné osobě John Maclean je na celovečerním poli debutantem. I přesto dokázal s prvotinou získat ocenění poroty na festivalu Sundance, ostatně úspěchy zaznamenal i dříve se svými krátkometrážními filmy. Máme před sebou novou filmařskou naději? Zdá se, že snímek samotný tomu napovídá. Maclean nebyl přehnaně ambiciózní, zároveň se však nebál zasadit do svého vyprávění všeliké podivnosti. Představuje ani ne 90minutový příběh o 16letém mladíkovi, který se ze Skotska vydává do amerického Colorada hledat svou lásku. Mladík cestou najímá jako průvodce zkušeného pistolníka Silase (Fassbender). A začíná série bizarních, dramatických i úsměvných epizod, kterou sledujeme vyžehlenou optikou kamery, jež za Divoký západ prodává krásy Nového Zélandu.

Resumé: Přednostní volba pro milovníky westernové poetiky a všechny, kdo se nebojí trošku netradičních filmařských postupů.

Originální název: Slow West; Země původu: Velká Británie/Nový Zéland

Žánr: Akční, thriller, western; Délka: 84 min; Distributor: AČFK

 

Daleko od hlučícího davu

Hlavní taháky: Carey Mulligan, režírující Thomas Vinterberg, viktoriánská Anglie

Již několikáté převedení literární klasiky od anglického naturalistického romanopisce Thomase Hardyho na plátno oživuje příběh emancipované statkářky Bathsheby Everdeneové. Ta, místo aby se jako spořádaná ženuška provdala za muže, jenž bude spravovat její zděděné panství, hospodaří podle svého a daří se jí dobře. Dokonce tak slušně, že se ještě stíhá důkladně věnovat i svému emocionálnímu rozvoji během různých námluv a milostných pletek. Románu s jistým feministickým nábojem se tentokrát zhostil pozoruhodný dánský tvůrce Thomas Vinterberg, režisér před třemi lety nejen ve Varech oslavovaného thrilleru Hon. Zdá se, že knižní adaptace mu pomůže stvrdit status respektovaného tvůrce, nicméně díru do světa s ní neudělal. Spíše opět nastolil otázku, kolik toho ještě relativně tradiční zpracování románu z 19. století může současnému čtenáři a potažmo divákovi nabídnout.

Resumé: Charakteristika „kostýmní drama“ automaticky řadu diváků přiláká i odradí. Tentokrát po právu – bez zvláštní přidané hodnoty, „pouze“ se zajímavými herci a perfektním technickým zpracováním.

Originální název: Far from the Madding Crowd; Země původu: USA/Velká Británie

Žánr: drama; Délka: 119 min; Distributor: CinemArt

 

Evangelium podle Brabence

Hlavní taháky: Ironie, filosofující životní reflexe

Novinářka Renata Kalenská si povídala s Vratislavem Brabencem, členem The Plastic People of the Universe, osobností, která v sobě mísí teologickou moudrost s rockerskou přímočarostí a hlubokou životní zkušeností. Povídala si s ním mockrát a dlouho. Před pěti lety tak vznikla kniha rozhovorů a nyní i dokumentární film. Undergroundový hudebník, někdejší student Komenského bohoslovecké fakulty, textař-básník-literát Brabenec určitě může nabídnout dostatek štiplavých poznámek, reakcí a komentářů leckterému divákovi. Ne pro každého však bude ruční kamerou zprostředkované, hodinu a půl dlouhé putování jednou příkladně neuspořádanou myslí dobře stravitelné.

Resumé: Film sotva přináší ke stejnojmenné knize cokoliv skutečně poutavého navíc, existují však osobnosti, na něž plýtvat materiálem snad ani nejde. Pro některé je Brabenec právě ten případ.

Festivalový název: The Gospel According to Brabenec; Země původu: Česko

Žánr: dokumentární; Délka: 90 min; Distributor: Aerofilms

 

Lví srdce

Hlavní taháky: Finská mrazivost, tolerantní náckové

„Za bílé Finsko“ byl ještě donedávna zvyklý dýchat i bojovat osvalený radikál Teppo. Árijská tetování na prsou, důkladný sestřih na hlavě a v srdci ani drobek prostoru pro Finy jiné barvy pleti. Když se však sblíží se servírkou Sari a pozná jejího černošského syna Rhamua, věci se zkomplikují. Tím spíš, že Teppův bratr Harri šéfuje skinheadům a proměnu postojů u svých nejbližších snáší dost špatně. Ve filmu s Peterem Franzénem v hlavní roli tak dojde na mnohé nepříjemné konflikty. Možná se nejedná o výkvět mezi severskými dramaty, vyložená zklamání k nám však z Finska nedorazí a Lví srdce u nás dostává po loňském Febiu další šanci. Mary na něj vzpomíná se smíšenými pocity, nemusíte se však bát nějaké násilné ideologické nalejvárny. Film je prošpikován černým humorem a jako drama funguje více než obstojně.

Resumé: Drsný příběh s těžko pochopitelnými neonacistickými dilematy v solidním filmařském kuse.

Originální název: Leijonasydän; Země původu: Finsko/Švédsko

Žánr: drama; Délka: 99 min; Distributor: Film Europe

 
Vašek Voslář