Fantastická čtyřka a Silver Surfer

6.7.2007 at 19:07  •  Posted in Recenze by

Už podruhé máme v kinech tu čest s Reedem Richardsem, Sue a Johnnym Stormovými a Benem Grimmem. Jestlipak se režisér Tim Story oproti nepříliš zdařilé jedničce polepšil?

 

Ne, nepolepšil. Ale nebudu předbíhat. Co se jedná příběhu, ten s sebou přináší o záporáka víc, o akci víc, ale především – Sue Storm a Reed Richards mají svatbu! Přípravy jsou v plném proudu, Reed a Sue se na sebe při obřadu sladce usmívají, ale ouha… Fantastická čtyřka musí zanechat oslav a urychleně zabránit zničení světa, do kterého zbývá jen týden. Tohle jim zařídil záhadný Silver Surfer, který přiletěl na matičku Zemi jako posel od Galactuse, požírače planet. Aby toho nebylo málo, všem milovníkům klišé se vyplní přání v podobě resurekce Victora Von Dooma.

ff2 ff3

Krásně se nám zde nabízí srovnání s Fantastic Four 1. Je pokračování lepší? Podobá se už konečně komiksové předloze? A především…nebudeme si zase rvát vlasy na hlavě z hereckých výkonů? Bohužel nejen rvát, milovník kvality se rovnou skalpuje. Nechci citovat už předešlé výroky, ale Jessica Alba (Sue Storm) opravdu neumí hrát. Vždyť jen do Sin City byla vybrána kvůli tanci a ne hereckému talentu. Člověk znající komiks Fantastic Four od Marvelu ví, že Sue je velice inteligentní dáma, která než na obličej sází na to, co má v hlavě. Je to ochránkyně týmu, která ho celý podporuje a které je věkově kolem třiceti. Jak ji tedy může hrát někdo, kdo v jiném filmu ztvárnil devatenáctiletou tanečnici v „lehkém podniku“? Jediné, co má pravá Sue společného s Albou, je barva vlasů – toť vše. Z Alby nevypadne žádná kloudná věta, mimika obličeje je tatam a make-upu má na sobě přespříliš. Chápu a schvaluji, že herečky jsou před filmem upraveny a nalíčeny. Ale Jessica vypadá jak chodící figurína (a nepřirozeně! kde by Sue během boje našla čas a zrcadlo na výrazné modré linky, co z plátna přímo září?) – a to v jedničce vypadala opravdu pěkně.

ff4¨ff5

Druhým „looserem“ by se dal nazvat Ioan Gruffudd (Reed Richards). Jednou z jeho prvních rolí byl „takový ten plavčík v „Titanicu“, který nakonec vyloví z vody prokřehlou Kate Winslet“. To není dobré. O komiksovém Reedovi se rozepisovat nebudu, bylo by to kopírování Sue. Proto se k sobě tak hodí – mají stejné hodnoty. Ioan a Jessica mají taky jednu stejnou vlastnost a vy tušíte jakou. V první Fantastic Four aspoň nebylo tolik scén samotné Alby a Gruffudda. Zde kvůli svatbě a partnerské krizi (ta se táhne už od jedničky…) jich je habaděj. Chybí ta slavná jiskra. Jako by veškeré jejich věty byly pronášeny pod nátlakem.

Všichni si jistě pamatují zachránce Fantastic Four 1 – byl jím Michael Chiklis (Ben Grimm), mimochodem jediný ze čtveřice herců, který četl komiks už před nabídkou na hraní v tomto filmu. Byl uvěřitelný a přirozený – v pokračování se ale stal loutkou v rukou scénáristů. Je z něj takový ten „taťka“, co miluje děti, je věrný své dívce a všem se snaží bodře pomáhat. Oproti němu si ovšem polepšil Chris Evans (Johnny Storm). Jistě že z něj sem tam vypadne nějaká úděsná scénáristická hloupost, ale podá to tak, že se mu v duchu klaníte. Svou roli „sebevědomého flákače a svůdníka“ pojal velice dobře a vyloženě si ji užívá. Od jedničky stihl nabrat zkušenosti ve sci-fi „Sunshine“ a už se nekonají debakly typu „drsný motokrosový závodník“.

ff6 ff7

Co se týče zloduchů, Juliana McMahona jako Victora Von Dooma si možná ani nevšimnete. Někde projde, něco řekne, nějak zákeřně se zatváří a to by bylo vše. Na konci vás ani nebude zajímat, co se s ním vlastně stane, což se očividně přihodilo i scénáristům Donu Paynovi a Johnu Turmanovi a tihle dva na něj úplně zapomněli. Silver Surfer je příjemným oživením filmu. Na prkně mu to sakra dobře lítá a pohled má magický a tajemný, i když z jeho nažloutlých očí není moc vidět. Tuto postavu dali dohromady dva velmi známí herci – Doug Jones, který už v „Hellboyovi“ byl pokrytý líčidly a zahrál taktéž kouzelného Aba Sapiena; hlas mu propůjčil Laurence „Morfeus“ Fishburne. Toto vám ale může být poměrně jedno, protože do českých kin jsou uvedeny pouze kopie s dabingem. Uslyšíte tak místo J. Alby Sabinu Laurinovou, Fishburna ani nezaznamenáte, ale aspoň si můžete oproti jedničce oddechnout – Johnny tu už opravdu křičí známé „ZÁŽEH!“ místo slabého „Zažehnout!“

Už z dabingu nám vyplývá očekávané – snímek je určen pro mladé publikum. Proklamovaná rodinná komedie to ale není – rodina se přeci jen neskládá z dětí do desíti let. Dál nechápu tvrzení, že to je „oddychovka“. Já jsem si tedy moc neodpočinula, trapné scény jako svatba, Johnnyho seznámení s jakousi drsnou kapitánkou od americké armády a rozhovor Sue se Silver Surferem mě nenechaly klidnou. V sále dokonce jednou zaznělo sborové „proboha…“ Navíc jedno klišé střídá druhé. Kolikrát jsme už viděli film, kde se záporák stane klaďasem kvůli tomu, že ho někdo takříkajíc „ukecá“? A co žena, která jistého zástupce opačného pohlaví nejprve nesnáší, ale pak ho s radostí chytne za ruku? Klišé jsou děsivými zabijáky filmu, navíc pokud jsou špatně udělané a bijí do očí, stávají se zabijáky i divákova ducha.

ff8 ff9

Jestli jste už teď zděšení, zřejmě vám nechybí málo ke zmíněnému sebe-skalpování. Každý určitě znáte některé profláklé filmové chyby – v „Armageddonu“ nám ve vesmírném vzduchoprázdnu vybuchuje meteorit, v „Pánu prstenů“ při odchodu Společenstva z Roklinky přejede nahoře po skále náklaďák atd. Zde je ale chyb požehnaně. Představte si, že do londýnské Temže je vytvořen ohromný kráter (jen se proboha neptejte jak…) – voda do něj začne obrovskou rychlostí stékat. Střih. Nyní vidíte dno Temže úplně suché. Veškerá voda by v kráteru mohla zmizet, jen kdyby Temže byla jezero. Zeměpisní znalci ale jistě tuší, že to je řeka a řeka má proud – jak to, že její koryto je prázdné? Na to nám tvůrci neodpoví. Dále jiní znalci, komiksoví, ví, že Fantastická čtyřka měla od pradávna fantastické vznášedlo, létající fantastickou rychlostí. I na něj se ve filmu udělalo místo, přece jen ale není možné, aby se tohle vozítko dostalo během pěti minut z New Yorku na Sibiř. Při průměrné vzdálenosti 15 000 km by muselo letět rychlostí 180 000 km/h. Mimochodem, nejrychlejší letadlo současnosti, americké X-43A vyvine maximálně rychlost 11 000 km/h. Nakonec chci zmínit (určitě ne poslední) chybu. Toto nenormálně rychlé letadlo sestrojí Reed Richards, dá se tak očekávat, že ho umí i řídit. Ben Grimm je zase zkušený pilot, který by s ním také neměl mít potíže. Jak je ale možné, že tenhle vynález umí velice zručně pilotovat i Sue? Pokud vím, tak knypl letadla je jí cizí.

Nechci vás odrazovat od návštěvy kina, ale na filmu dokážu najít opravdu jen málo kladného. Jsou jimi Johnny Storm, Silver Surfer a počítačové triky. Opět vás uchvátí oheň olizující hořícího Johnnyho, natahující se tělo Reeda taky nevypadá špatně a Galactus na konci- ale na to se podívejte sami. Taky jedna scéna je dosti kvalitní a to závěrečný souboj mezi dvěma herci, kteří film v podstatě zachránili.

Fantastic Four 2 rozhodně není žádný zázrak a ani si na něj nikdy nehrála. Přesto její zdravé sebevědomí nemůže snímku výrazně pomoci. Všichni se už těšíme na třetí díl – třeba ho bude režírovat někdo jiný, scénárista bude jiný, hlavní herci budou jiní…

(3/10)

Paya
Latest posts by Paya (see all)