John Wick: Kapitola 4 – epické finále populární akční série

22.3.2023 at 18:48  •  Posted in Recenze by

John Wick je nadále na útěku před Nejvyšší radou, která žádá jeho smrt. Jeho likvidaci si vzal na starost arogantní markýz, jenž hodlá ke splnění svého cíle využít všech možných prostředků. Wickovi se však podaří odhalit způsob, jak by mohl konečně získat svobodu.

 

   Filmová série o vysloužilém hitmanovi Johnu Wickovi začala jako vcelku standardní akční film s tématem pomsty. V následujících dvou dílech se však centrem dění stával až dětsky naivní, zároveň ale zábavný a přitažlivý svět tajné celosvětové organizace profesionálních zabijáků, pro níž se titulní hrdina stal nepohodlným členem. A samotná značka špičkou současného hollywoodského akčního filmu.

Návrat ve velkém stylu

   I přesto, že v předchozích dílech se tvůrčí tým v čele s režisérem (a bývalým elitním kaskadérem) Chadem Stahelskim snažili divákům předvést, jak úžasně mohou akční filmy v dnešní době vypadat, působí čtvrtý díl dojmem, jako kdyby trojice předchůdců měla nakonec sloužit jen jako předkrmy před hlavním chodem, který si klade za úkol nasytit i ty nejhladovější a nejnáročnější znalce žánru.

   Není velkým překvapením, že John Wick: Kapitola 4 nabízí vše, co zdobí i jeho starší bratříčky. Úchvatná audiovizuální stránka dělá ze snímku intenzivní zážitek s realizačně nevídaně propracovanými akčními scénami a vynikajícím hereckým obsazením. Napočtvrté se ale podařilo zmíněné aspekty ještě zintenzivnit. Důrazem na zvětšení celkového měřítka oproti předešlým filmům série snímek asociuje třeba Nolanova Temného rytíře (2008), žánrově i stylisticky blízký indonéský hit Zátah 2 (2014) či Šíleného Maxe: Zběsilou cestu (2015) George Millera.

Akční orgie s rozmáchlým příběhem

   Čtvrtý Wick má neuvěřitelných (a v rámci čistokrevných akčních filmů bezprecedentních) 169 minut. Obsahuje sice jen pár hlavních akčních sekvencí, akce ale i tak s přehledem zabírá většinu mamutí stopáže. S výjimkou krátké úvodní honičky v poušti všechny následující totiž trvají bez přehánění desítky minut, během nichž se odehrávají brilantně natočené kombinace brutálních kontaktních soubojů, místy extrémně masivních a až videoherně stylizovaných přestřelek (ta nejpamátnější je kompletně snímaná z ptačí perspektivy), popřípadě automobilových honiček. Po vzoru předchozích částí se znovu veškerá akce odehrává v nádherně nasnímaných kulisách – v prostorách luxusního japonského hotelu, opulentního berlínského nočního klubu, ulicích noční Paříže a tak dále.

   Nelze přehlédnout, že schémata a koncepce typů akce, při nichž se umírá ve velkém, se už začínají povážlivě opakovat (svěžích a neotřelých nápadů je zde poskrovnu). Nepolevující řemeslná jistota ve spojení s abnormálním důrazem na kvantitu však zajišťují velkolepou podívanou, která je i při téměř tříhodinové stopáži svižná, poutavá, po celou dobu stylová a ve vrcholných momentech dechberoucí.

   Kromě opětovně obdivuhodné práce všech od kameramana přes střihače po choreografy či kaskadéry je to ale tentokrát zásluha i scenáristů (konkrétně Michaela Finche a Shaye Hattena). Čtvrtá štace nepřemožitelného a dnes již ikonického filmového likvidátora už totiž není toliko přímočarou vybíjenou o honu na jednoho muže, ale eposem s množstvím zásadních postav, z nichž u některých si do poslední chvíle nejsme jisti, na čí stranu se nakonec postaví. Poprvé se tak v rámci ságy dostáváme do situace, že film o Johnu Wickovi není krasojízdou pouze nestárnoucího Keanu Reevese. Ten je v jedné ze svých životních rolí sice nadále skvělý, po třech filmech, v nichž ukázkově terminoval nespočet sympaticky rozmanitých nepřátel, už ale zkrátka nemá moc co nového předvést. V principu totéž platí i pro další navrátilce – Iana McShanea, Laurence Fishburnea či nedávno předčasně zesnulého Lance Reddicka. Všichni stále mají potřebné charisma, pro děj už ale tolik významní nejsou.

Herecký dream team

   Příjemným překvapením je skvělé využití fantasticky obsazených nových postav, z nichž každá má v rozmáchlém příběhu své pevné místo. A to ať už jde o role v podání výborných charakterních herců (kromě Billa Skarsgårda silně zaujmou také Hirojuki Sanada, Clancy Brown či nepříliš známý Shamier Anderson), tak i o ryzí mlátičky typu Marka Zarora (Neporazitelný: Vykoupení /2010/) nebo téměř k nepoznání namaskovaného Scotta Adkinse (Expendables: Postradatelní /2012/).

   Největší výhrou je však hongkongská superhvězda Donnie Yen coby slepý zabiják (a dávný Wickův přítel) Caine, který je úlisným markýzem donucen, aby šel Wickovi rovněž po krku. Jednak je obrovský požitek sledovat (téměř šedesátiletého!) Yena při akci, hlavně ale jde o divácky vděčnou figuru, která svou koncepcí (samuraj ve službách zla) v nejlepším smyslu slova upomíná k antihrdinům legendárních hongkongských akčních opusů Johna Wooa. Právě vztah Wicka s Cainem je srdcem filmu a v kombinaci s výborným závěrem mu zajišťuje i nejsilnější emocionální rezonanci ze všech dosavadních dílů.

Čeho je moc, toho je příliš

   Od statutu dokonalého díla (a jednoho z nejlepších akčních filmů všech dob) tak dělí čtvrtého Johna Wicka pouze příliš očividná neznalost citu pro míru. Přestože jsou akční scény svým zpracováním maximálním požitkem, jejich občasné (a obvykle samoúčelné) natahování je chvílemi už trochu úmorné, a kazí tak dojem z jinak dokonale odvedené práce. Soudnost pak tvůrcům schází i ohledně Wickovy nepřemožitelnosti a nezničitelnosti. Reevesův hrdina totiž v některých momentech budí dojem, že nemá z kevlaru pouze oblek, ale i celé své tělo, protože i ten nejtvrdší pád či náraz rozchodí během pár vteřin. Ohraná fráze, že méně je někdy více, je zde skutečně na místě. Rovněž se definitivně musíme smířit s faktem, že ve světě Johna Wicka zřejmě neexistuje nic jako policie…

   Přestože se již nyní mluví o pětce, John Wick: Kapitola 4 je v mnoha ohledech důstojným završením série, která započala před devíti lety. A kdyby na další díl už nedošlo, stejně se nevyhneme filmovým (Ballerina s Anou de Armasovu) i seriálovým (The Continental s Melem Gibsonem) spin-offům. Tahle franšíza tudíž své poslední slovo ještě určitě neřekla.

(8.5/10)

 

Foto: Vertical Ent.

  • Info
  • Trailer
  • Plakát

Originální název: John Wick: Chapter 4

Režie: Chad Stahelski; Scénář: Michael Finch, Shay Hatten

Hrají: Keanu Reeves, Donnie Yen, Laurence Fishburne, Ian McShane, Bill Skarsgård, Shamier Anderson, Hirojuki Sanada a další

Žánr: akční, krimi, thriller; Země původu: USA; Stopáž: 169 minut

Premiéra: 23. 3. 2023

Roman Freiberg