Nezlomný – v závodě jménem válka si vaz nezlomil

7.2.2015 at 07:00  •  Posted in Recenze by

Druhá světová válka se nám připomíná jako místo, kde trpěli obyčejní i celebrity. Jednou takovou byl olympijský atlet Louis Zamperini, kterého čeká nejtěžší „turnaj“ kariéry.

Podruhé do války, tentokrát v globálně srozumitelnějším konfliktu druhé světové války. V zemi krve a medu (2011) nikoho moc nepřesvědčilo a ani po Nezlomném se Angelina Jolie nezdá jako režisérka v plném významu slova. Zatím to nevypadá, že by tak u ní tato profese převážila nad herectvím. Nicméně její tvůrčí snahy jsou dokonce i sympatické, byť v případě Nezlomného se v něm přeci jen zrcadlí zlatý odlesk oscarové sošky, kterou samozřejmě nezíská.

Nezlomný přitom není špatný film, který by svou více než dvouhodinovou stopáží úmorně nudil. K vyprávění si tvůrci vybrali zajímavý příběh chlapce, který se stal atletem, jenž famózně zabodoval na olympiádě v Berlíně, aby jako spousta jiných mladých mužů následně bojoval ve druhé světové válce. Původně snil o tom, že na další olympiádě, která byla plánována do Tokia, už získá zlatou medaili, místo toho se do Japonska podíval jinak, jako válečný zajatec, který musí čelit mučení a ponižování tváří tvář nelítostnému japonskému důstojníkovi Watanabemu přezdívanému Ptáček.

nezlomny_3
Sportovní základ doping ve válce

Tematicky si Nezlomný staví komplikaci tím, že se válečným zajatcem stává sportovec. Berme sice, že je to na jednu stranu zvláštní moment, když i ti slavní musí v soukolí válečné mašinérie trpět. Na druhou stranu má z pohledu diváka přeci jen nemístnou výhodu oproti jiným, obyčejnějším vojákům. Prostě čekáme, že vydrží trochu déle, že je trénovaný překousnout fyzickou nepohodu a obětovat chvíli bolesti pro věčnou slávu. V tomhle ohledu se zdá nemožné s Louisem sympatizovat. Avšak životní příběh ho zbavuje této výhody, když před zajetím čelí mnoha týdnům hladovění na širém moři, kde jeho posádka ztroskotala. Nevýhodou se mu stává i popularita, kvůli které je snadnějším terčem šikany ze strany svých věznitelů. Plusy a mínusy se tak vynulují a přednosti s nedostatky jsou si kvit.

Louisova odysea za druhé světové války je pozoruhodná, byť se na celý film dá dívat jako na slepenec různých motivů, které už předvedly jiné filmy. Od talentu k běhu, který získá utíkáním před hrozbou jako Forrest Gump, přes útrpné přežívání na moři, jaké zažívali i nedávno hrdinové Pí a jeho života nebo Robert Redford ve Vše je ztraceno, až konečně k pobytu v zajateckém táboře, což je častý námět válečných filmů, ať už jim šéfují Němci, Sověti, nebo Japonci.

nezlomny_2

Delší cesta z ulic Irska na japonské ubikace

Představitel Louise Jack O’Connell už projevil dostatek talentu ve festivalovém britském historickém dramatu ’71, kde si zahrál anglického vojáka v těžké situaci, opuštěného uprostřed nepřátelského prostředí Irska. V Nezlomném to není tolik odlišné, ale dovede začít s imagí sympaťáka od vedle, se kterým by chtěl každý kamarádit, a dojít až k vychrtlému a (ne)zlomenému člověku. Jeho výkon, přestože není unikátní, je pro potřeby příběhu svědomitý. Naopak křečovitý a ve své nezdolné póze ne zcela přesvědčivý je Takamasa Ishihara, který ztvárnil Ptáčka Watanabeho. Možná je v tom díl snahy ukázat, že jeho dominance nevychází z přirozeného respektu, ale vynuceného hraní „zlého muže“. Bohužel film nám nedá moc prostoru přemýšlet o postavě zloducha, jestli je jen obětí válečného šílenství, nebo jestli je válka jenom příležitostí, aby naplno projevil svůj charakter. Tak daleko film nezachází a není ani příliš otevřený ve výpovědi, jak se proměňuje Louisův charakter. Vypadá totiž až příliš stabilně bez kontroverznějších zaváhání.

Příběhově filmu navíc škodí, že nejdůležitější část zápletky v japonském zajateckém táboře přijde na řadu až po zhruba hodině filmu. Přitom předcházející události by šlo oželet. Jednak jsou zbytečnou kudrlinkou, která dotváří obraz předválečné minulosti a která pouze obrušuje Louisův charakter na slušného dušínovského olympijského vítěze, kterého máme mít rádi. Jednak zobrazuje mnohatýdenní pobyt na moři, který byl v jiných filmech nebo knihách ztvárněn velkoryseji, případně s větším důrazem na utrpení psychiky (zmíněná dvojce nedávných filmů, ale třeba i kniha Jamrachův zvěřinec, v němž se mrtví spolutrosečníci hezky papají a neházejí do vody k hostině žralokům). Nicméně události z Louisova života se staly součástí velkého vyprávění. Utrpení je přitom zachyceno tak akorát, aby to na poměry amerického mainstreamu neurazilo syrovostí, ale přitom aspoň letmo nahlédlo za čáru přijatelnosti.

nezlomny_x

Zkušení plavčíci

Když použijeme námořní hantýrku, Angelina Jolie sice nemusí být mezi režiséry mořským vlkem, ale do posádky si vybrala osvědčené osobnosti, s nimiž se na filmovém moři neztratila. Kameraman Roger Deakins a skladatel Alexandre Desplat jsou v podstatě oscarové jistoty, respektive jistoty oscarové nominace, oba ještě na své ocenění čekají a Desplat má letos hned dvě šance, byť Nezlomný mezi nimi není – je nominován za Grandhotel Budapešť a Kód Enigmy. U Desplata to byla asi otázka, jestli by tři nominace za rok nebyly moc, Deakins je ale za Nezlomného nominován. Oproti jeho dřívějším projektům, ať už pracoval s Coeny (kteří mj. dělali i na scénáři Nezlomného), nebo se Samem Mendesem na Skyfall, je Deakinsův přínos v Nezlomném spíš dílčí. Jeho kamera je klidná, soustředěná a vizuálně příjemná, i když je postavám na umření. Každopádně se obešel bez kamerové exhibice a jenom slouží materiálu bez otisku svých vytříbených dovedností.

nezlomny_6

Nezlomný je celý takový, chybí mu originální stopy jeho tvůrců. Místo toho působí jako sladěný projekt, v němž každý přispěl k vytvoření dobrého filmu, ale výsledek je dílem anonymních autorů. Skoro každý příběh z druhé světové je ale silný a Nezlomný v tomhle není výjimkou, i když je jeho vrcholem vzpírání špalku dřeva.

(6.5/10)

  • Info
  • Trailer
  • Plakát
Originální název: Unbroken

Režie: Angelina Jolie, Scénář: Joel Coen, Ethan Coen, Richard LaGravenese, William Nicholson, Laura Hillenbrand

Hrají: Jack O’Connell, Domhnall Gleeson, Garrett Hedlund, Finn Wittrock, John Magaro, Alex Russell,
Takamasa Ishihara

Žánr: válečný/drama, Země původu: USA, Stopáž: 137 minut

Premiéra: 5. února 2015

nezlomny

Adam Fiala