Rallye smrti

18.11.2008 at 19:37  •  Posted in Recenze by

Byl pošmourný den. Po ulicích se potulovaly zmatené duše, které, stejně jako Jensen, nevěděly, co se svým snad až příliš prázdným životem v této nehostinné společnosti plné chladných srdcí bloudících temnotou osamělosti. Jenže Jensen prostě zvednul zadek, vzal svoji holku, zapálil si cigáro, zařadil jedničku a….hen hééééééééééén!

 

Byl obyčejným mužem z nižší společenské vrstvy. Pracoval v ocelárnách za mizerné peníze, které musel každý měsíc rozdělit mezi svou milující manželku a dítě. Jednoho dne se ale do jeho domu vloupal maskovaný muž a od té doby už nic nebylo jako dřív. Jensen se probudil z omráčení v obklíčení zásahové jednotky a s nožem v ruce vedle své zavražděné ženy. Byl odvezen do nejstřeženějšího vězení Terminal Island, odkud se vysílá drsná reality show – Rallye smrti, ve které závodí devět trestanců o svobodu. Když nejlepší z nich pětkrát zvítězí, má být propuštěn. Dosud se to nikomu nepodařilo, ale velitelka věznice Hennessyová povolala do závodu právě zkušeného řidiče Jensena, jež má představovat legendárního jezdce Frankensteina, který ovšem zahynul, a vrátit tak Rallye fenomenální sledovanost.

death_race_2 death_race_3

U Rallye smrti více než u jakéhokoli jiného současného filmu záleží na úhlu pohledu. Tento snímek se nijak netají tím, že nemá ambice stát se filosofickou metaforou osamění jedince v dnešním krutém světě, kde je tak málo lásky (ehm…), ale je přesně takový, jak vypadá na první pohled– jde v něm hlavně o auta, krev a holky. Pokud možno najednou.

Role drsného hlavního hrdiny, jehož svaly jsou vskutku reprezentativní, připadla neokoukané tváři – Jasonu Stathamovi – který svůj úkol zastal lépe, než by to udělala kterákoli známá osobnost, jež by svým výkonem mohla celý film zastínit. Ten totiž musí fungovat jako celek, stejně jako Jensen dýchá v souladu se svým po zuby ozbrojeným autem. Á propos, auta. Á propos závody! Nebudu lhát, když řeknu, že uvidíte jedny z nejlepších automobilových honiček, navíc kombinovaných se střílečkami, protože, jak už bylo řečeno, ona auta mají mnohem více než povinnou výbavu. Tvůrci skutečně nešetřili fantazií, co se akčních scén týče. A co je hlavní – ač je závod rozdělen do tří kol, která by mohla vyvolávat předsudky, že ta pravá zábava přijde až v tom posledním, povedlo se jim dávkovat napětí s téměř geometrickou přesností, díky které nastane v každém kole nějaké pořádné ratata.

death_race_4 death_race_5

Zadařilo se i co do výběru charakterů. Snad každý si najde svého favorita. K dispozici je kromě hlavního tvrďáka i vedlejší tvrďák „Westcoast nigga yeah“, který je ve skutečnosti gay, tak parta sympatických mechaniků, nebo arcimrcha s tváří Joan Allen. Ta se vyloženě vydařila, nedokážu si představit jinou ženu, která by dokázala držet pod palcem vězení plné nejhorších násilníků a přitom s nimi ještě umně manipulovat – jak jinak než pro prachy. No nezabili byste ji? Ona vás klidně.

death_race_6 death_race_7

Kategorii „prsa a zadky“ zastupuje především půvabná Natalie Martinez, která potěší hlavně pány, stejně jako ostatní sexy navigátorky závodníků (nehledě na to, že „Westcoast nigga yeah“ má navigátora; každému podle jeho gusta, že).

To, že tohle vše zní jako předpoklady pro pořádné béčko, není náhoda. Rallye smrti je přesně taková, nutno však říct, že je béčkem první kategorie, pokud něco takového vůbec existuje. Kdyby se Quentin Tarantino zbláznil a dotáhl svoje Auto zabiják do absurdních přepjatých kontur, vypadalo by to asi nějak takhle. Rallye smrti rozhodně stojí za pokoukání, jestliže se zkrátka pro jednou nechcete zamýšlet nad tím, co dá vaší rozpolcené mysli. A pokud máte řidičák, získáte navíc spoustu inspirace.

death_race_8 death_race_9

Závěr: Kvalitní popcornová zábava, jež potěší i náročnější všestranné diváky, kteří mají rádi film jako celek a nehodlají se pouze nípat v těžkých psychologických dramatech.

(8/10)

 

Kristýna Lexová
Latest posts by Kristýna Lexová (see all)