Pokračování epické podívané nabízí ještě více opulentních výjevů a nadčasových témat.
Za první část ambiciózní adaptace kultovní sci-fi ságy z pera Franka Herberta sklidil Denis Villeneuve (Blade Runner 2049 /2019/) před třemi lety veskrze pozitivní ohlasy, o absolutním nadšení se však dalo mluvit jen u části publika. Z hlediska komerčního úspěchu pak nákladnému velkofilmu nezanedbatelně uškodilo, že se kvůli přísným covidovým opatřením vedení studia Warner Bros. rozhodlo snímek nasadit souběžně do kin i na svou streamovací službu HBO Max. Kvůli snadné on-line dostupnosti tak byl dlouho očekávaný (a kvůli pandemii nejednou odložený) megaprojekt ochuzen o těžko definovatelnou částku. Přesto při rozpočtu 165 milionů dolarů film v kinech utržil úctyhodných 400 milionů dolarů. Na předčasný konec nové velké filmové série tak naštěstí nedošlo.
V druhé části se Paul Atreides (Timothée Chalamet), jenž se svou matkou (Rebecca Fergusonová) dokázali uniknout před nečekaným útokem vojsk imperátora (Christopher Walken) a nepřátelského rodu Harkonnenů, spojí s Fremeny a zároveň se vydá na stezku pomsty proti spiklencům, kteří mu zabili otce. Čelit bude osudovým rozhodnutím, hlavně ale bude muset zabránit strašlivé budoucnosti, kterou vidí jen on sám.
Láska versus proroctví
Aktuální druhá část je v mnoha směrech neméně impozantní podívanou. Kanadský režisérský zázrak si naplno uvědomuje, jak silnou a nadčasovou látku má v ruce – a podle toho s ní i zachází. Příběh o tak univerzálních a složitých tématech, jako jsou víra, náboženství, touha po moci, pomsta, láska či zrada, vypráví zpočátku beze spěchu a uvážlivě, ve snaze pečlivě představit národ a kulturu Fremenů. Především pak jejich specifické zvyky a působivé iniciační rituály, které Paul se svou matkou zakusí na vlastní kůži, aby se mohli stát plnohodnotnými členy komunity. Snaží se také budovat Paulovu pověst coby jejich spasitele, o němž hovoří proroctví, v jehož pravdivost část fremenských kmenů naplno věří.
Současně snímek ve své první půli nenásilně buduje milostný vztah Paula s Chani (Zendaya), jenž v problematické adaptaci Davida Lynche z roku 1984 navzdory jeho důležitosti nedokázal vůbec vyznít. Tady je tomu přesně naopak, a to i díky fungující chemii mezi Chalametem a Zendayou, kteří oba patří mezi největší herecké hvězdy své generace.
A co se týče Chalameta coby ústřední postavy příběhu – je až neuvěřitelné, jak tento subtilně působící mladý herec s androgynními rysy dokáže díky svému obřímu hereckému talentu působit charismaticky a autoritativně, a zastínit tak i mnohem zkušenějšími kolegy (Javier Bardem, Josh Brolin). Především proto je Paulův vývoj, jímž během filmu projde, natolik působivý a přesvědčivý.
Čím více Harkonnenů, tím lépe
Ke slovu se ale samozřejmě dostane i protistrana v podání rodu Harkonnenů a imperátora. Ti po téměř kompletním vyhlazení rodu Atreidů stále bojují s neodbytnými Fremeny, kteří jim na Arrakisu sabotují těžbu cenného koření. Zákeřné a nelítostné Harkonneny tentokrát kromě odpudivě obrovitého barona (Stellan Skarsgård) a jeho synovce Rabbana (Dave Bautista) zastupuje ještě další baronův synovec, krutý a psychopatický Feyd-Rautha. Toho ztvárnil Austin Butler (Elvis /2022/) a ze své (rozsahem poměrně malé) role dokázal vytvořit výborného démonického padoucha, jehož grandiózní desetiminutové představení, které se odehrává převážně v gladiátorské aréně, patří mezi nejlepší a vizuálně nejpamátnější scény filmu.
V rámci oslnivého hereckého obsazení se pak neztratí ani další nováčci jako Christopher Walken, Florence Pughová nebo Léa Seydouxová. Jejich party rovněž nejsou rozsahem velké, v příběhu však mají své pevné místo a uvedené obsazení jim náležitě prospívá.
Nejmocnější zbraní, kterou má Villeneuve v rukou, je však dechberoucí audiovizuální stránka. Kamera Greiga Frasera (Stvořitel /2023/) ohromuje panoramatickými záběry pouště stejně jako epickými frenetickými bojovými výjevy. Špičkové jsou futuristické kostýmy a kulisy, bezchybné triky, monumentální výprava, geniální sound design a mocná, burácivá hudba Hanse Zimmera, ze které v některých momentech až mrazí.
Výjimečný režisér vše využil k tvorbě mnoha úchvatných a fascinujících scén a záběrů, které dokáží při sledování uvrhnout do transu a přivést blízko extatickému prožitku. Tady zkrátka budou všechny případné oscarové nominace (nejen) v technických kategoriích bezpochyby na místě.
Větší a lepší
Pokud nás první část primárně seznamovala s novým komplexním filmovým světem, jeho hlavními hrdiny a základy bohaté mytologie, druhá na tento „skromný“ prolog navazuje dějově, psychologicky i tematicky plnějším pokračováním, které sebevědomě naplňuje většinu pravidel filmových sequelů. Je delší (166 minut), větší, akčnější a celkově bombastičtější. Rovněž má více postav, podzápletek a konfliktů (scénář je opět plný intrik a politikaření). Zároveň ale není tempem uspěchanější (snad s výjimkou půlhodinového bitevního finále), a tak nijak neubylo ani na hutné, temné atmosféře plné omamné mystiky, která patřila mezi hlavní přednosti předchozího filmu.
Oproti němu se pokračování sice rozbíhá o něco pomaleji, zato ale výrazně lépe graduje. Poslední akt, k němuž děj celou dobu směřuje, je skutečně drtivý a těžko nechá někoho chladným. Ovšem je třeba se připravit na to, že snímek končí cliffhangerem, který ale slibuje opravdu velké věci. Nezbývá proto než doufat, že s natočením třetího dílu, jenž by měl být adaptací Spasitele Duny, nebude režisér otálet příliš dlouho.
Duna: Část druhá je vzhledem ke všemu výše zmíněnému nejlepší dospělá akční sci-fi od čtvrtého Šíleného Maxe (2015) a jedním z nejlepších blockbusterů posledního čtvrtstoletí. Představuje podobný upgrade měřítka i kvality jako v případě Temného rytíře (2008). Villeneuve si prvním dílem – tak jako Christopher Nolan – poctivě připravil „půdu” (představil svět a jeho pravidla), aby ji v následném pokračování maximálně zúročil, a stvořil tak jedno ze svých vrcholných děl. Snad tedy svou trilogii za pár let dokončí snímkem, který o jeho pozici předního současného režiséra přesvědčí už úplně všechny.
(9/10)
Foto: Vertical Entertainment
- Info
- Trailer
- Plakát
Originální název: Dune: Part Two
Režie: Denis Villeneuve; Scénář: Jon Spaits, Denis Villeneuve
Hrají: Timothée Chalamet, Zendaya, Rebecca Fergusonová, Javier Bardem, Stellan Skarsgård, Austin Butler, Josh Brolin, Dave Bautista, Florence Pughová a další
Žánr: sci-fi, akční, dobrodružný, drama; Země původu: USA, Kanada; Stopáž: 166 minut
Premiéra: 29. 02. 2024