Pokoj 1408

13.10.2007 at 16:56  •  Posted in Recenze by

Po všech možných druhých, třetích, bžiliontých „Sawech“, po nechutných „Hostelech“ a „Turistas“, „Horách, co ještě pořád mají oči…“ a dalších nezajímavých hororech se zde vyskytl na dnešní dobu jistý unikát. Taky se bojíte toho, co vlastně nevidíte?

 

Tak to většina lidí – a přesně na tuhle skutečnost vsadil švédský režisér Mikael Håfström, jehož filmotéka je vskutku rozporuplná. Ač zde najdeme perfektní, též švédský film „Zlo“, bohužel Håfström zabrousil i do vod tuctových hororů, jako je „Duch jezera“. Když nedávno vznikal thriller s Clivem Owenem „Hra s nevěrou“, moc lidí mu nevěřilo. A přece se vydařil. „Čtrnáct-set-osmička“ je jeho druhým celovečerním hororem a někteří se už možná obávají, zdali se mu nepovedlo zopakovat si nekvalitní béčko. Naštěstí nepovedlo.

14082 14083

Mike Enslin (John Cussack), spisovatel a milovník paranormálních jevů by už konečně chtěl nějaký ten jev zažít na vlastní kůži. Vydává sériové knížky na téma „strašidelné domy, motely, lodě a spol.“, ale nikdy na žádném místě ještě nezažil nic „duchařského“. Čistý realista, znechucený všemi těmi hoteliéry, kteří mu zaručují, že v jejich ubytovně ho už určitě nějaké strašidlo zamorduje, dostane jednoho dne tip na newyorský hotel Delfín. Přes prvotní spory s majitelem, tajemným panem Geraldem Olinem (Samuel L. Jackson), jenž mu pobyt v děsivém pokoji číslo 1408 rozmlouvá, se konečně ubytuje a cynicky čeká na strašidla a poltergeisty. Jenže tady nejsou žádní duchové – je to jen pokoj…zatraceně zlý pokoj…

14084 14085

V ději se mísí nejzákladnější způsoby, jak vyděsit diváka (nepočítám-li nechutné mrtvoly a z nich vyhřezávající střeva): klasické „lekačky“ a zlo, které tu je, ale nevidíme ho. Míchají se ovšem tak mistrně, že na všechna ta očekávající klišé scénáristům s radostí skočíte a ani nepřemýšlíte, jestli to tu už někde nebylo. Strašidelná atmosféra se k vám postupně přikrade stejně jako k chudákovi Mikovi – pomalu, ale jistě. Vrátíte se do dětství, prsty si zakrýváte očí, když hrdina jde do tmy, a potají za zády pevně svíráte plyšáka…dobře, mírně přeháním. Ale strach je zde hustě namačkán do každé scény a vy se bez přestání bojíte. Já osobně v jednu chvíli i nahlas vykřikla a velice převelice se za to stydím, no ale aspoň vám to uvádím jako příklad povedenosti snímku, že?

14086 14087

Už párkrát bylo na různých fórech zmíněno, že komu se líbilo „Osvícení“ s Jackem Nicholsonem, „1408“ ho nadchne také. Film ani herec v hlavní roli sice nedosahuje kvalit staršího hororu, ale přece jen několik podobností zde máme. Zaprvé autorem obou povídek, které se jim staly předlohou, je proslulý Stephen King. A scénáristé s režisérem se už dávno předepsaného schématu drželi, seč mohli. Zadruhé ač tu máme i vedlejší postavy, je to film jednoho muže. Cussack vydává ze sebe všechno, často mění mimiku obličeje a roli Mika, který přišel nedávno o dceru a odloučil se manželce, prožívá, jako by byl sám zamčený v pokoji, jenž se ho mermomocí snaží zabít. Ovšem jeden rozdíl najít můžeme. Ve 27 let starém „Osvícení“ Stanley Kubrick rozehrál hru mezi ním a divákem, hru, ve které si chudák obyčejný človíček není až do konce jistý, zdali Nicholsona strašil podivný hotel, nebo v tomto rozlehlém a prázdném domě zešílel sám od sebe. Zde máme jasně dané, že v pokoji už zemřelo nesčetně lidí a že to rozhodně není náhoda. A že Mike Enslin, nevěřící v duchy a nadpřirozené úkazy, nedopadne dobře.

14088 14089

Lehkou vadou je, že Mike se v pokoji setkává s již zemřelou dcerou. Divák se nachází na vážkách, zdali to považovat za skvělé vystihnutí spisovatelovy psychiky a odhadnutí deptání pokoje, nebo za ohraný prvek „rodinných problémů“ (s přihlédnutím na stáří povídky bychom se ale mohli přiklonit k první variantě). Stejně tak už režisér neukočíroval svoji fantazii, když se 1408 tak zvaně naštval a jeho běsnění se vystupňovalo na nejvyšší úroveň. Zemětřesení a mořská bouře jsou přece jen moc.

Možná jste se už dozvěděli, že film má dva alternativní konce. Ani jeden se ale nedá považovat za původní a oba jsou geniální. Já osobně viděla ten temnější, ale o to působivější. Tak jako tak se ovšem jedná o snímek, nad nímž budete ještě hodně dlouho přemýšlet. Ještě dlouho si budete představovat tu malou holčičku, jak chodí po vašem pokoji a prosí o boží smilování. A až budete na dovolené, třeba odmítnete ubytování ve třináctém patře…

(7.5/10)

 

Paya
Latest posts by Paya (see all)