Walter Mitty: Neočekávaná cesta

29.12.2013 at 08:32  •  Posted in Recenze by

„To see things thousands of miles away, things hidden behind walls and within rooms, things dangerous to come to…“

Motto magazínu Life, které jsem použila do úvodu recenze, se prolíná celým filmem. S nadsázkou lze říci, že Ben Stiller natočil nejlepší motivační video všech dob. Prostřednictvím své hlavní postavy Waltera Mittyho se nám snaží prezentovat, jak krásná cesta za poznáním a objevováním nového může být. Po rozporuplně přijatých komediích Zoolander a Tropická bouře se mu z režisérského postu povedl prvotřídní tah. Stvořil totiž film pro každého v tom nejlepším slova smyslu. Neváhejte proto vzít do kina babičku i malé dítě, každý si odnese něco svého.

Snění a klišohrátky

Walter Mitty je čtyřicátník žijící spořádaným životem, který si už šestnáct let drží svou práci fotoeditora časopisu Life a připadá si poněkud osamělý. Každý den ho ubíjí svou všedností natolik, že se Walter uchyluje k dennímu snění. Činí tak často a někdy i v dosti nevhodných situacích. Jeho bohatý vnitřní život nikdo neocení, a tak se pro své nadřízené i kolegy v práci stává terčem posměchu.

Walter Mitty: Neočekávaná cesta
Snové výjevy od reality odtrženého Waltera provázejí první polovinu filmu v poměrně velké míře. Obvykle jsou vtipné nebo alespoň úsměvné a žonglují s filmovými klišé nejrůznějších žánrů podle libosti. Zesměšňuje klasickou romantiku, akční žánr, komiks i muzikál. Největší perlou je pak parodie Benjamina Buttona. Poněkud nešťastně však v jednu chvíli obrací Stiller zesměšňování sám proti sobě. Děje se tak ve scéně, kdy odolá útoku žraloka, což je jedno z největších klišé dobrodružných filmů odehrávajících se na moři. Celý výjev je sice opět pojat spíše komediálně, i tak by ale stačil samotný pád do ledového rozbouřeného oceánu a rázem by sekvence působila méně přeplácaně.

Zážitek přebije sen

Kritizovaná scéna však nepostrádá logické zakotvení v konceptu snímku. Walterovo bdělé snění se totiž začíná vytrácet zároveň s narůstajícím množstvím skutečných zážitků. Chlapík, který za čtyřicet let svého života takřka neopustí své rodné město, náhle během několika dní procestuje velký kus světa. Podíváme se s ním do Grónska, na Island i do Asie. Celé putování směřuje k jedinému člověku, fotografovi Seanu O´Connellovi (Sean Penn), a pátrání po jeho ztraceném negativu.

Walter Mitty: Neočekávaná cesta
Walter během cesty obnovuje své místo v reálném světě, překonává výzvy a překážky a uvědomuje si, co to znamená skutečně svůj život žít. Dobrodružná výprava by se těžko dala natočit lépe. Kamera snímá krásné scenerie a skvěle zvolená hudba zážitek jen umocňuje. Řada scén (např. sjíždění údolí na skateboardu) má potenciál stát se postupem času podobně kultovní, jako když se kdysi Forrest rozhodl běhat. Kdo ví, možná to nakonec bude platit i pro celý film.

Oslň svou budoucí polovičku online

V celém snímku je cítit velký nádech nostalgie. Jedním z témat je zde přerod tištěného média v internetové, což je dnes rozšířený trend ovlivňující podobu žurnalistiky. Sean O´Connell přitom prezentuje jednoho z posledních konzervativců fotících na film místo na digitál. A do toho Walter Mitty vzpomíná na dětství. Mezi dojemné ohlížení se do minulosti se Stillerovi podařilo propašovat další z aktuálních módních vln, a to internetové randění.

Walter Mitty: Neočekávaná cesta
Walter na začátku filmu řeší, že mu nejde odeslat smajlík kolegyni, kterou běžně každý den potkává v práci. Místo vyjádření se tváří v tvář mu připadá méně násilné projevit své sympatie přes internet. Dostává se tak do spojení s telefonistou Toddem, který mu z e-seznamky každou chvíli volá, aby vylepšil jeho profil.

S doplňovanými zážitky narůstá i zájem potenciálních partnerek o Waltera. Walter sice všechno skutečně prožívá, i tak se ale zřetelně ukazuje snadná manipulovatelnost s online informacemi. Vedle toho vyvstává na mysli obraz člověka, kterého cestování nikterak vnitřně neobohatí, ale provozuje turistiku pouze z důvodu zvýšení atraktivity a prestiže v očích druhých.

Walter Mitty: Neočekávaná cesta
Pro Waltera se však virtuální život stává postupně zcela nedůležitým. Cesta pro něj znamená sebepoznání, testování vlastních limitů a velký posun v osobním životě. Z uťápnutého individualisty se stává zdravě sebevědomý muž, který má konečně šanci i odvahu vykročit v životě tím správným směrem.

(9/10)

Kamila Steinbachová