Česká kina se znovu otevírají, program zatím novinkami nehýří

11.5.2020 at 16:39  •  Posted in Novinky by

Po téměř dvou měsících česká vláda umožnila opět otevřít kina. Co se bude od 11. května hrát a za jakých podmínek?

 

   Filmoví fanoušci už nemusejí být odkázáni jenom na svou televizi, počítač nebo blízké autokino. Přestože krizová situace kolem koronaviru trvá, v rámci rozvolňování opatření, která měla za cíl zamezit šíření nákazy, se od pondělí 11. května mohou kamenná kina vrátit k provozu. Má to ale určité podmínky. Takže není divu, že některá „stříbrná plátna“ (podobně jako divadla, s nimiž sdílí většinu nařízení) zůstanou dál potemnělá.

   Platí nyní, že v sálech bude obsazována jenom každá druhá řada a diváky od sebe bude oddělovat minimálně jedno volné sedadlo, přičemž spolu mohou sedět jenom dva lidé, kteří spolu přijdou (jak to bude řešit maminka se dvěma dětmi, to bude rébus). Celkově pak v sále může film sledovat nejvýše 100 diváků. A milovníky popcornu jistě nepotěší, že není možná žádná konzumace nápojů ani potravin. Tedy kina žádný tento sortiment neprodávají a lidé by si ani neměli nic nosit s sebou. I bez koly se však může u tříhodinového filmu vyskytnout potřeba použít záchod – toalety by však měly být normálně v provozu.

   Co je zásadní – nadále je povinné nosit roušku mimo své bydliště, tedy také při sezení v kině si ponechte zakrytý nos a ústa. I když je v kině tma, buďte ohleduplní k ostatním divákům a roušku neodkládejte. Přísnější pravidla pocítí divák už při koupi vstupenky. Doporučován je on-line nákup, pokud ale trváte na fyzickém pořízení lístku, ve frontě u pokladny dodržujte dvoumetrové odstupy. Využijte pak spíš bezkontaktní způsoby platby.

   Provozovatel kina pak musí zařídit, aby byl před zahájením představení sál dezinfikován. Průběžně se má provádět i úklid typu dezinfekce klik, madel či pultů.

 

Cinema City nepromítá, jinde výběr programu připomíná návrat do února

   A co na to kina? Pokud jde o velké multiplexy, ty k věci přistoupily odlišně. Všechna kina Cinema City tak nadále zůstávají uzavřena. „Vedení Cinema City se rozhodlo prozatím znovuotevření svých kin odložit. Kvůli aktuální situaci a omezením, nedokážeme divákům dodat takový filmový zážitek, na který jsou u nás zvyklí,“ zdůvodňuje společnost. Naproti tomu CineStar se rozhodl už nečekat a svá kina po republice zprovoznil. Podobně se zachovala i řada menších kin jako Světozor, Aero či Lucerna v Praze nebo Scala v Brně.

   Ovšem diváci musí počítat s tím, že ani po dvou měsících půstu na ně nečekají samé novinky. Kinaři zatím musejí sahat po titulech, které byly uvedeny ještě před uzávěrou nebo jejichž uvedení se překrývalo s nástupem přísných vládních opatření. Hrají se Malé ženy, V síti, 1917, Ježek Sonic, Králíček Jojo, Neviditelný, Frčíme či Bloodshot.

   Jednou z mála novinek je třeba francouzský snímek Zapomenutý princ od Michela Hazanaviciuse (toho, co dobyl Oscary s The Artist), od čtvrtka 14. května by se pak měl hrát také mimo jiné americký horor Lov a český psychothriller Poslouchej. Další týden by se pak v premiéře měla představit britská Emma. a ruské drama Vysoká dívka.

   Ano, to jsou převážně menší, umělecké snímky. Milovníci blockbusterů si budou muset počkat, dokud pandemie neoslabí v Americe a v dalších zemích, což umožní rozjet filmový byznys natolik, aby se studiím vyplatilo draze natočený materiál vypustit. Česko zkrátka nemůže mít světovou premiéru Black Widow. Z větších domácích titulů se za měsíc dočká premiéry Bourák Ondřeje Trojana s Ivanem Trojanem v hlavní roli. A pokud se situace nezhorší, v polovině července uvidíme Tenet Christophera Nolana.

Foto: Pixabay

Adam Fiala