LFŠ 2022: české premiéry, němé filmy i dealer Mišík

26.7.2022 at 12:32  •  Posted in Festivaly, Svět filmu by

48. ročník Letní filmové školy chystá opět pestrý program. Co letos přehlídka nabídne?

 

   Festival se koná od 29. července do 4. srpna v Uherském Hradišti. Ve světové premiéře uvede dokument Olgy Sommerové Kocáb – rocker versus politik i poslední film Jana Švankmajera Kunstkamera, ve kterém režisér otevírá dveře své kunstkomory na zámku Horní Staňkov a za doprovodu hudby Antonia Vivaldiho zve na procházku prostorem vlastní inspirace. Režisérka Beata Parkanová a herec Martin Finger, čerstvě ocenění z festivalu v Karlových Varech, představí divákům dobové rodinné drama Slovo, které pojednává o dvojici manželů, jimž se na konci 60. let rozpadne všechno, co doposud budovali. Šimon Holý uvede dva své filmy – v předpremiéře novinku A pak přišla láska…, ve které zpracovává témata ženství, mateřství a ezoteriky, a společně s Alenou Dolákovou i svoji prvotinu Zrcadla ve tmě. Režisér Jiří Havelka přiveze dokudrama Očitý svědek. K vidění bude také Velká premiéra Miroslava Krobota a BANGER. o drogovém dealerovi (Adam Mišík) režiséra Adama Sedláka, který už stihl zabodovat na MFF KV.

   Do Hradiště také zavítá oceňovaný irský režisér a scenárista Jim Sheridan. Držitel šesti nominací na Oscara převezme Výroční cenu Asociace českých filmových klubů. Diváci LFŠ se mohou těšit také na Sheridanova syrová dramata z prostředí irské republikánské armády Ve jménu otce a Boxer (obě opět s Danielem Day-Lewisem) i retrospektivně vyprávěné melodrama Tajný deník s Rooney Maraovou, Ericem Banou a Vanessou Redgraveovou v hlavních rolích.

   Pošesté budou moci v rámci sekce LFŠ uvádí diváci zvolit film, který po festivalu vstoupí do širší distribuce. Letos budou o pozornost diváků bojovat další tři tituly: dánská hořká komedie o bývalé královně krásy Miss Viborg, drama o rozvedené matce Na plný úvazek, oceněné na festivalu v Benátkách, a do třetice v Cannes i na Evropských filmových cenách bodující rakousko-německý film Velká svoboda, v níž Franz Rogowski exceluje v roli muže, jenž kvůli své homosexualitě přišel o svobodu pohybu, ne však o svobodu milovat.

 

Fokus na Portugalsko i Fričovy komedie

   Filmový program bude i letos rozdělen do tří hlavních bloků: Historie, Současnost a Česko/Slovensko. Retrospektiva je věnována jednomu z velkých španělských géniů Luisi Buñuelovi. Uvedené filmy pokryjí režisérovy různé životní i tvůrčí etapy. Další kapitolou Filmové čítanky bude Britská nová vlna, která do stojatých vod britské kinematografie konce 50.­­ let přinesla snímky o dělnických hrdinech, o odvrácené straně třídního systému a ztracených iluzích. Pětici italských němých filmů z desátých let 20. století vyznačujících se okázale gestickým herectvím tzv. div neboli bohyň doprovodí živou hudbou různí hudebníci. Sekce Neznámý vojín představí zásadní osobnost japonské kinematografie 80. a první poloviny 90. let Šindžiho Sómaie, jehož některé filmy se staly generačními kulty a přímo inspirovaly nastupující generaci osobitých filmařů v čele s Šindžim Aojamou a Kijošim Kurosawou. Značná pozornost bude věnována i americkému vánočnímu evergreenu Franka Capry Život je krásný. Jeho význam v historii kinematografie, jeho vznik i následný osud budou tématem sekce Příběh jednoho filmu.

   Sekce Terra festivalis, která se zaměřuje na národní kinematografie prosazující se v poslední době na mezinárodní scéně, letos představí výběr filmů z Portugalska. Těšit se diváci mohou na již známé artové tvůrce stejně jako na nové režisérské objevy. Ve finálním výběru se objeví bohatý mix žánrů a autorských přístupů dokumentující status filmového Portugalska jako malé, ale velmi progresivní země. Sekce Východní přísliby, které letos odhalí nové talenty, porovnají postavení žen v Kazachstánu i na Balkáně. Půlnoční delikatesy s lákavým podtitulem Peklo pod Berlínem nabídnou pestrou sondu do hlubin suterénu německého filmu z posledních tří dekád 20. století, který hrdě využívá elementy populárních a brakových žánrů. Obsáhlou retrospektivu i komplexně pojatý odborný program věnuje LFŠ Martinu Fričovi, který se podílel na vzniku více než devadesáti filmů a letos by se dožil sto dvaceti let. Výběr jeho umělecky závažnějších děl uvede festival v sálech (Lidé z maringotek, Varhaník u sv. Víta, Tajemství krve), v letním kině ve Smetanových sadech pak nabídne to nejlepší z Fričovy komediální produkce (Kristian, Eva tropí hlouposti či Pytlákova schovanka).

   I letos LFŠ nabídne bohatý doprovodný program v podobě koncertů, výstav, divadelních představení, literárních čtení, speciálního folklórního programu a akcí pro děti. Více najdete na webu. Akreditace jsou stále k dispozici, je také možno zakoupit jednotlivé vstupenky.

Marie Dostálová