Noví mutanti – mladí, ale ne dost punk

13.9.2020 at 12:04  •  Posted in Recenze by

Nový film z x-menovského universa je sice hodně tmavá komiksovka, ale ne skutečně temná. Hlavní hrdinové jsou sice mladiství, snímek přesto působí trochu zkostnatěle.

 

    Noví mutanti patří mezi prokleté snímky. Natáčeni byli už před několika lety, ale jejich premiéra se opakovaně odložila. Už to vypadalo, že se letos v dubnu konečně budou moct předvést světovému publiku jako poslední záchvěv x-menovského světa éry 20th Century Fox. Ale koronavirová pandemie uvedení Nových mutantů opět odsunula. Prostě pechfógl. Nakonec jsme se dočkali s koncem prázdnin.

   Přitom nejde vysloveně o vynucený film amerického studia, pro režiséra a scenáristu Joshe Boonea šlo spíš o osobní projekt. Navrch poutal pozornost tím, že měl představovat variaci na běžné komiksové fláky zahalením do hororovějšího hávu. Asi jako když se Logan (2017) pyšnil westernovými rysy.

  Noví mutanti totiž nejsou žádný soudržný superhrdinský tým. Sledujeme skupinu mladých lidí, kteří jsou zavření v jakémsi zvláštním ústavu, protože se u nich projevily mutantské schopnosti. Zároveň je potřeba zabránit, aby ublížili sobě a svému okolí. Nejnovějším přírůstkem mezi chovanci je Dani, která zrovna přišla o rodinu při zvláštním neštěstí. Jako by však nestačilo, že se všichni cítí jako v kleci, ještě kolem nich začínají ožívat jejich nejhorší děsy.

 

Mladí a bezradní

   V komiksovém prostředí byli Noví mutanti určitým spin-offem, který navazoval na úmrtí X-Menů, tudíž profesor Charles Xavier hledal nové nadané osobnosti. Navíc pro komiksové tvůrce v čele s Chrisem Claremontem to byla příležitost sérii omladit a příběhy více zasadit mezi dospívající jedince.

   I film jednu chvíli naráží na slavnou postavu a její školu pro nadanou mládež, jinak si ale vypraví svůj příběh o tom, že… Inu, nedá se říct, že by měl snímek nějakou jasnou příběhovou strukturu s promyšleným vývojem protagonistů. Přitom o postavy (od žhnoucího Roberta, přes vlčí Rahne po magickou Illyanu) tvůrcům jde.

   Každý z nich sice musí čelit ranám z minulosti a svým nejtemnějším obavám, ale není to tak, že by se z nich nějak poučili, překonali je a osobnostně vyrostli. Tyhle scény fungují hlavně jako jednoduchý způsob, jak dosáhnout onoho hororového efektu, ovšem bez zásadnějšího účinku na ústřední charaktery.

 

Hlavní postava ve stínu

   Dokonce ani v případě Dani, kterou scénář bere jako ústřední průvodkyní příběhem, se nedočkáme promyšleného dramaturgického vývoje, už proto, že její problém je vlastně odsunut až do nečekaně akčního finále. Mezi začátkem a tímto koncem bloudí chodbami ústavu, poznává ostatní, ale půldruhé hodiny stopáže zřejmě není dost, aby se dočkala něčeho víc. Navíc zrovna obsazení této postavy je jedno z nejslabších. Pro Blu Hunt šlo o jednu z prvních hereckých zkušeností. Naproti tomu Maisie Williamsová jako Rahne nebo Anya Taylor-Joy jako Illyana přinášejí o dost živější a pozoruhodnější postavy.

   A k tomu si připočtěte nevýrazný styl, v kterém snímek režíroval Josh Boone. I s ohledem na komiksový předobraz by si materiál zasloužil něco dravějšího, punkovějšího, zkrátka odvázanějšího. Pár děsivých výjevů nic nezmění na konzervativním pojetí. Mnoho usedlých scén se zkrátka k bouřícím mladistvým mutantům vůbec nehodí.

   Na první pohled viditelným rysem Nových mutantů je také jejich tmavost. Scény se topí v nedostatku osvětlení, takže vizuálně zanechává dílo ještě prázdnější dojem. Prostě proto, že skoro není vidět. A když se na scénu dostane aspoň trocha denního světla, stejně nám zůstanou nevýrazné barvy, které jen posilují zdání absence chuti do života.

   Noví mutanti tak nepřinášejí čerstvý vítr, který by mnohým vynahradil pachuť po poslední x-menovské zastávce s Dark Phoenix (2019). To, čím se měli lišit, tedy hororové ladění, zde navíc funguje jen do té doby, než si postavy uvědomí, že mají superschopnosti a jen tak se něčeho bát nemusí. To neznamená, že když bude zklamán fanoušek filmového strašení, může jásat milovník akce. Noví mutanti nedokážou ani v jednom ohledu šlápnout na plyn a rozjet pořádnou párty.

(5.5/10)

 

Foto: Falcon

  • Info
  • Trailer
  • Plakát
Originální název: The New Mutants

Režie: Josh Boone; Scénář: Josh Boone, Scott Neustadter, Michael H. Weber

Hrají: Blu Hunt, Maisie Williams, Anya Taylor-Joy, Alice Braga, Charlie Heaton, Happy Anderson, Henry Zaga, Colbi Gannett

Žánr: sci-fi, akční, komiksový, horor; Země původu: USA; Stopáž: 95 minut

Premiéra: 27. srpna 2020

Adam Fiala