Sejmi je všechny

17.11.2007 at 12:25  •  Posted in Recenze by

Skoro-bezdomovec s vycvičenou krysou a kamionem mrkví chrání svým tělem slintající batole. Ra-ta-ta-ta-ta.

 

Pan Smith se nezdá. Ačkoliv žije v podezřelém kutlochu, nosí obnošené oblečení a kamarádí se s prostitutkami, umí neobyčejně dobře střílet. Možná je to tím, že papá hodně mrkvičky, děti. Nicméně jeho schopnosti mu začnou být neobyčejně platné ve chvíli, kdy málem zachrání bandou podivných chlápků v kožených bundách stíhanou ženu. Říkám málem, protože je nakonec zastřelena a Smithovi zůstane na krku malé dítě, které před několika minutami ještě stihla porodit. Bohužel, dítě je chtěné, a to hned v mnoha významech, a chlápkové v kožených bundách si nedají pokoj, dokud ho nedostanou. V jejich čele stojí naprosto odporný gangster Hertz, který ale nadevše miluje perverzní řeči a svou otravnou manželku. Smith si brzy uvědomí, že malé děti také většinou jedí, a proto vyhledá lehkou děvu DQ, která nabízí speciální praktiku – kojení, i když už poněkud odrostlejších kusů. A tak se tato žhavá dvojka společně vydává na bláznivou honičku ve snaze zachránit jedno mimino. Ra-ta-ta-ta-ta.

sejmi_vsechny2 sejmi_vsechny3

Tenhle film je zkrátka jízda. Opravdová akční jízda. A kdo takové filmy nemá rád, ať zůstane doma. Protože v tomto snímku zemře něco přes osmdesát lidí a uvidíte játra, lámání prstů live a spoustu mrkve. To zní jako slušný adrenalinový zážitek, ale jen pro ty, co si troufnou na chvíli slevit ze svých nároků na duchovní stravu.

sejmi_vsechny4 sejmi_vsechny5

V rámci žánru jde o velice příjemné osvěžení, a to hlavně díky fascinující prvoplánovitosti. Střílečky a akční scény se nemusí schovávat za myšlenku nebo chabě zkonstruovanou zápletku, protože tady jsou v hlavní roli. Jejich nápaditost svědčí o nezměrné fantazii tvůrců, která je skutečně ohromující. Nejen toto, ale i suché vtipy a nápaditě využitá filmová klišé, vás nenechají chladnými a často se stane, že svůj hysterický smích prostě neovládnete. Ovšem hlavní stránkou filmů byla, je a vždycky bude režie. Prvních deset minut je divák spokojen, protože vše probíhá svižně a příjemně, jenže jak čas utíká, tak je děj slepován čím dál tím chatrněji. Režisér totiž neměl jednoduchý úkol, a tak ho také podle očekávání moc nezvládl. Pořád ale lépe než svůj předchozí snímek 100 žhavých tygřic, ehm. Nicméně je film nějak přece jen dostrkán do konce, je tu příslušná gradace i jakžtakž uspokojivý závěr. Oslní ale herecké výkony, především Paul Giamatti v roli padoucha Hertze. Po zamindrákovaném páprdovi z Bokovky ho zde vidíme v naprosto odlišné herecké poloze, která mu sedne stejně perfektně jako všechny předchozí, a jeho výraz posedlého šílence mě straší ve snech. Clive Owen a Monica Bellucci mají společné hned tři věci. Jsou to kvalitní herci, jsou sexy a mají styl. A jejich výkon je přesně takový. Kvalitní, sexy a stylový. Pochvalu zaslouží také kreativní kamera a svěží hudba, které spolu báječně korespondují a dodávají filmu grády. Ještě více, ještě rychleji, ještě nápaditěji. Takové je Sejmi je všechny. Více akční film než film. Ra-ta-ta-ta-ta.

sejmi_vsechny6 sejmi_vsechny7

Závěr:
Od Sejmi je všechny neočekávejte, že si posvítí na vaši neposkvrněnou mysl, ale zase si parádně užijete. A bude to trvat celých 86 minut.

(8/10)

 

Kristýna Lexová
Latest posts by Kristýna Lexová (see all)