Smrtonosná past: Opět v akci – McClane na dovolené

14.3.2013 at 13:32  •  Posted in Recenze by

Z policajta drsné školy Johna McClanea se stala metapostava.

Hned z kraje dobré si to vyříkat s těmi, kdo chtějí jednoduše vědět, jestli je nová Smrtonosná past dobrý akční film bez ohledu na odkaz svých předchozích bratří. Je to snímek se spoustou akce a občasnými velkolepými momenty. Je to normální zábava se všemi souvisejícími plusy a mínusy, která se drží na rozumných devadesáti minutách a hlavní hrdina Bruce Willise je dostatečně povznesený, aby svým humorem táhnul všechno a všechny, i když některým chybí nohy či mozek.

Pro ty hloubavější se podíváme za kulisy pátého filmu se Smrtonosnou pastí v názvu, který v sobě skrývá pár pozoruhodných bodů. Kvůli nim bychom se ještě rádi mohli vrátit k Smrtonosné pasti 4.0

McClane zabloudil při natáčení

McClane jako by do filmu ani nepatřil a Bruce Willis ho v tom herecky utvrzuje. Avšak ještě štěstí, že tam McClane je, neboť jestli je něco skutečné dobré, pak je to hláškující postava McClanea, byť i on naráží na limity. Ukotvení McClanea je dost problematické, zvlášť když je tažen v mnoha situacích způsobem, kdy jen stojí, usmívá se a čeká, až si to ostatní vyříkají.

První film ho stvořil jako nekompromisního hrdinu z lidu, kterému je nejlépe ve stísněných prostorách mrakodrapu, kdy musí bojovat jak s echt zlými jakože teroristy, tak i zákonem reprezentovaným policisty, kteří mu dvakrát nepomáhají. Smrtonosná past v letošním roce nicméně emigrovala podobně jako Gérard Depardieu. Američtí civilisté jsou pryč a John se ujal role moskevského strážce pořádku. V daleké Moskvě je nicméně vykořeněný a nemůže zcela naplňovat své klasické atributy.
Ne nadarmo tak neustále opakuje jako údernou hlášku na obranu proti přesile ozbrojených bídáků, že je na dovolené. Tato slova plní několik funkcí. Jednak faktickou. McClane si do Ruska jede pro syna, nikoli za prací. Jednak komediální. Není lepšího akčního hrdiny než toho, který kosení záporáků dělá ve volném čase a trochu ho tím štvou. Jednak metaforickou. Tento film není Smrtonosnou pastí. Je to nějaký akční film, do nějž si McClane odskočil účinkovat a baví se nad tím. smrtonosna_past_opet_v_akci_2

Režisér, který nevěděl

Poslední vytyčený bod je důležitý, neboť se od něj odvíjí celý styl filmu. Režisér páté Smrtonosné pasti je John Moore a z tohoto člověka už nikdy nebude vytříbený, chytrý a nápaditý režisér. Celý život točí průměrné snímky, které nikoho nezajímají. Směska Za nepřátelskou linii, Let Fénixe, Satan přichází i Max Payne jsou příklady řemeslné tvorby bez ambicí, na něž je těžko vzpomínat.

Stálo by za to, kdyby aspoň dokázal pracovat s akcí. Ovšem první velká akční scéna – automobilová honička nese hlavní rysy nepovedeného filmu. Špatná orientace, špatná návaznost i vytržené komentáře postav. Pár brutálních demolicí je v ní skvělých, ale nic víc.
smrtonosna_past_opet_v_akci_3
Kdo přečká tuto pasáž, může být rád, že pak už je jen líp, akce není málo a přerušují ji jen hluchá scenáristická místa sentimentálních rodinných žvástů, které by klasický McClane nechal polít napalmem a shořet. V těch místech se mění v parodii sebe sama. Přitom v závěru, buď vzepětím autorských sil, nebo nedostatku sil diváckých, se náladou alespoň trochu přiblíží Smrtonosným pastem, už jen tím, že dosud mizivá práce s ústředním padouchem nabude zajímavější a lehce překvapivé kontury.
McClane stejně jako všechny důležité kladné postavy je v podstatě prázdnou nádobou, jejíž váhu určuje náplň v podobě antagonisty. Aby se připomněly skutečné časy prvního a třetího dílu, musel by nejspíš nastoupit nějaký příbuzný jednoho z bratrů Gruberů. Syn či vnuk. Ostatně i McClane se po vzoru Indiana Jonese obrací k nové generaci. Minule se strachoval o dceru, teď se potýká se synem, který se mu co do akce snaží vyrovnat. Jai Courtney je však zoufale beztvarý, než aby ho mohl v budoucnu nahradit. smrtonosna_past_opet_v_akci_4

Maďarská Moskva a kvalitní české triky

Studio Fox se přitom všem snažilo na filmu očividně něco ušetřit. Možná se báli menší návštěvnosti v souvislosti s přísnějším ratingem, za nějž jsou tradiční fanoušci vděčnější, neboť slibuje spoustu ostré mluvy (plnohodnotné Yippee-ki-yay) a ostrých nábojů. Menší návštěvnosti se však mohli bát i proto, že další a další díly Smrtonosné pasti nemají takový kasovní potenciál. Za Rusko tak zaskakuje extralevné Maďarsko a na digitálních tricích (kromě jiných) dělalo české studio UPP. Mám tip pro manažery Foxu, jak na sérii ušetřit. Celý děj by mohli třeba situovat jenom do jediného věžáku…

smrtonosna_past_opet_v_akci_6
Jedna věc, na které by se šetřit ze zásady nemělo, je dobrý nápad, vize a z nich plynoucí scénář. Když to nemáte, ocitají se tvůrci ve smrtonosné pasti a fanoušci série si musí vystačit se starými díly.

(4/10)

Adam Fiala