Parťácká akce The Tomb si pojistila datum!

9.9.2012 at 17:03  •  Posted in Novinky by

Zatímco v kinech pořád létají kulky od Postradatelných 2, staří pardálové Sylvester Stallone a Arnold Schwarzenegger natáčejí další film, v němž se sejdou dohromady.

 

Je jím parťácká akce The Tomb (Kobka) a po Kriminálu (1989) to bude opět Stallone, kdo bude utíkat z vězení. Do kin se měl snímek dostat někdy v příštím roce, nyní je však datum konečně konkrétně stanoveno. Fanoušci klasických akčních bijáků se dočkají 27. září 2013…

RECENZE filmu Postradatelní

Jiný pohled na akční filmy

Mnoho se namluvilo o tom, že první díl Postradatelných se nemůže po 11. září 2001 ani náhodou chytit. Je pravdou, že přišli skutečně do komplikovanější doby, kdy superakční hity diváky netáhnou tolik jako ještě třeba před patnácti lety. Američanům jejich patriotismus samozřejmě zůstal a po teroristických útocích se možná i zesílil, nicméně pohled na násilí se změnil zásadně. Spojení akčních legend však snad ani nemohlo nezabodovat, a tak testosteronová bomba slavila bouřlivé ovace, i když byly od mnohých především kvůli nostalgii.

expendables_x

V Postradatelných 2 to vzali akční hrdinové trochu více s úsměvem a bylo příjemné vidět, že si ze sebe umí tihle chlapi udělat legraci. Vtip byl samozřejmě i v prvním díle, ale vzhledem k tomu, že dostali na plátně více prostoru Schwarzenegger s Willisem, ke kterým se přidal legendární Chuck, druhý díl k sebeparodii vyloženě vybízel. Možná je pro diváky tento způsob podání zároveň stravitelnější, než klasická osmdesátková řežba. Ověřit životaschopnost vážněji pojatých akčních bijáků se však rozhodli Stallone i Schwarzenegger, zvlášť i dohromady…

Další akce á la 80. léta

Arnold Schwarzenegger se kvůli Postradatelným konečně vrátil z hereckého důchodu a evidentně se mu to zalíbilo. Jinak si totiž nejde zdůvodnit fakt, že ho příští rok můžou diváci vidět ve filmu hned několikrát. Vedle Unknown Soldier a Breacher se velká očekávání vkládají především do The Last Stand, kde si Arnie zahraje pohraničního šerifa bojujícího s mafiánským komandem. Zní to jako scénář osmdesátkového akčňáku, což je patrně onen důvod, proč se velká část divácké obce těší hlavně na toto vystoupení kalifornského exguvernéra. arnold_schwarzenegger

Sylvester Stallone naštěstí nikdy kariéru nepřerušil, což mu umožnilo křísit legendy. Prvním testem byl Rocky Balboa (2006) který se chytil, takže mohl za dva roky následovat Rambo: Do pekla a zpět, jehož si diváci většinově také oblíbili. Pak už byl jen krůček k Postradatelným. Populární Sly však s filmy ve stylu klasické akce nekončí a v příštím roce se diváci mohou těšit na jeho Bullet to the Head, který podle ukázek vypadá stejně nadějně, jako zmíněný The Last Stand.

Kromě sólových projektů pak Schwarzenegger se Stallonem spojí síly i dohromady, když ztvární role neprávem odsouzených trestanců ve filmu Mikaela Hafströma The Tomb, jehož premiéra se odehraje na sklonku září příštího roku.

Známá fakta o The Tomb

Sylvester Stallone si v The Tomb zahraje proslulého architekta Raye Breslina, který navrhl celou řadu hi-tech budov a žije si spokojeným životem. Jednoho dne je však neprávem obviněný a poslán do vězení s maximální ostrahou, které sám navrhl. Během svého pobytu ve vazbě bedlivě pozoruje veškerá bezpečností opatření a učí se přežít v prostředí plném násilníků a vrahů. Breslina čeká velká výzva, jelikož se chystá utéct z vězení, které sám navrhl tak, aby z něj nebyl útěk možný. Kromě spřádání plánu však musí čelit sadistickému správci Hobbsovi (James Caviezel – Umučení Krista) a zkorumpovanému strážci Drakeovi (Vinnie Jones – Sbal prachy a vypadni). Breslinovi však bude s útěkem pomáhat „intelektuální dobrák“ Emil Rottmayer (Arnold Schwarzenegger) a počítačový odborník Hush (50 Cent).

Vedle zmíněných se ve filmu objeví například i Amy Ryan (Win Win), Sam Neill (Jurský park) či Vincent D’Onofrio, kterého diváci znají především jako záporáka z Mužů v černém a jako agenta ze seriálu Zákon a pořádek. Na režisérské křeslo zasedl Mikael Hafström, který se pohybuje v Hollywoodu relativně krátce, a tak jeho Pokoj 1408 (2007) a Obřad (2011) bohatě postačí na ukázku jeho tvorby. Svět však zaujal již v roce 2003, kdy byl nominován na Oscara za drama Zlo mezi námi.

Scénář The Tomb si vzal na starost Miles Chapman, jenž má jen jeden velice slabý zářez za Road House 2 (2006), což možná způsobilo, že po něm nakonec jeho koncept přepisoval Jason Keller (Sněhurka – 2012), který je však jen o málo zkušenější. Produkce se zhostili Mark Canton (300: Bitva u Thermopyl), Robbie Brenner (Válka bohů), Kevin King Templeton (Postradatelní), George Furla a Randall Emmett (oba Rambo: Do pekla a zpět). Zatímco scenáristé příliš důvěry nevzbuzují, o zkušenosti producentů se snad pochybovat nedá, takže by do žádného podprůměrného filmu peníze nevkládali. Co se týče rozpočtu, tak konkrétně uveřejněn nikde nebyl, nicméně se bude pravděpodobně pohybovat mezi 70 – 120 milióny dolarů. O distribuci se v zámoří postará známá společnost Summit Entertainment.

Jak to celé dopadne?!

Od The Tomb nikdo neočekává nový Schindlerův seznam, ale spíše prostou akční podívanou s prvky thrilleru. Producenti filmu věří a zajímavé herecké obsazení slibuje výživnou podívanou. Ač to zní neuvěřitelně, Arnie se Slyem se poprvé setkali v jednom filmu až v Postradatelných, takže bude i zajímavé sledovat, jak jim to klape v trochu jinak pojatém projektu. Nikdo tedy nemůže tušit, jestli se tento pokus o návrat akční klasiky vyvede, nicméně případný úspěch by minimálně potvrdil, že má tento žánr stále v srdcích diváků své místo.

Foto: Bontonfilm