Žebříček roku 2022: Elvis slyší bílý šum u Fabelmanových

7.1.2023 at 20:55  •  Posted in Svět filmu by

Redakční zhodnocení filmů a seriálů, které nás nadchly, bavily, ale i umořily.

   Uplynulý rok představoval po nejtužších covidových letech návrat do kin, ať už šlo o diváky, tak i o filmy. Studia a distributoři nezaháleli. Ovšem to také znamenalo, že oficiálně mělo za jeden čtvrtek premiéru klidně devět filmů, takže pokud někdo nebyl dost rychlý, po týdnu už daný kousek nemusel najít ve vůbec žádném kinosálu.

   A naopak diváci se stali zřejmě o dost vybíravější, po letech, kdy si navykli na pohodlí domácích streamu. Skutečnou bouři tak dokázaly vyvolat jen ty nejsenzačnější projekty – překvapivým vítězem se stal Top Gun: Maverick, pokračování pětatřicet let starého hitu, který svými autentickými leteckými scénami, jež braly dech, zkrátka přitáhl všeobecný zájem. No a na konci roku to bylo jiné, byť ne tak dlouho vyhlížené pokračování, a to Avatar: The Way of Water – James Cameron nás vrátil na fantastickou Pandoru, a byť se o prvním Avatarovi někdy říkává, že je to hit bez fanoušků, bez problémů se dvojka za krátkou chvíli dokázala vyhoupnout do pozice kasovní jedničky uplynulého roku.

   Tak trochu ve stínu loni zůstal rostoucí obr posledních let – Marvel. Ne že by všechny jeho tři filmové zářezy nepronikly do celosvětové top desítky kasovních trháků, ale žádná miliarda, přinejlepším čtvrté místo a mizivý hype. Ostatně Marvel loni výrazně nebojoval jen v kinosálech, ale dál hodně vsází na již zmíněné VOD služby, což už může pomalu vyvolávat pocit zahlcení velkým množstvím „obsahu“. S příchodem Disney+ do Česka se celková nabídka ještě rozšířila.

   Pohodlnost a rozšířenost streamů a s nimi i spojené zkracování časů mezi kinopremiérou a premiérou na těchto platformách zřejmě ještě víc dopadá na nízkorozpočtové a umělecké snímky, které neměly zrovna dobrý rok v kinech. Jestli tenhle trend bude pokračovat, je otázkou. Byla by ale škoda, aby se z kina stala jen variace na cirkusové šapitó.

 

Filmový rok podle Marka

TOP 10 premiér:

1. Fabelmanovi

2. Drive My Car

3. BANGER.

4. Belle

5. Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství

6. Událost

7. Elvis

8. Good Old Czechs

9. Blondýnka

10. Nene

Čestná zmínka: Íá, RRR, Ulička přízraků, Men, Terrifier 2

Nejhorší film roku: Tajemství staré bambitky 2

Guilty pleasure: Párty Hárder: Summer Massacre, Terrifier 2, Strážci Galaxie: Sváteční speciál

Seriáloví favoriti roku: Volejte Saulovi (6. řada), Rod Draka, Andor, Podezření, Euforie (2. řada)

V roce 2023 vyhlížím: Oppenheimer, Killers of the Flower Moon, Beau Is Afraid, Dune: Part Two, Kimi-tachi wa Dō Ikiru ka

Komentář k filmovému roku 2022: Jen za několik filmů z mého žebříčku bych se bez zaváhání postavil (zřejmě jen první dva). Ačkoli jsou pro mě kvality dalších děl nezpochybnitelné, ze zbytku zmíněných filmů vždy „trčí“ problematická stránka, která mi brání zařadit si je do osobního kánonu. BANGER. je vynikající, ale napadá mě, nakolik šla zvolená cesta využít k ještě více odvážném stylu. Belle postihuje syndrom některých vysokorozpočtových anime filmů –⁠ mistrovství střídá banalita patosu a kawaii. Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství je nejdivočejší marvelkou, která chápe mrtvolnost svého vesmíru, pořád je to ale kompromisní vize. Šlo by pokračovat. Jakmile se blíží konec roku, cinefil se dá do hledání pokladů, které za rok minul. Českou kinodistribuci už v lednu obšťastní skvělé Víly z Inisherinu (Martin McDonagh), ale k filmovým výšinám se od listopadových Fabelmanových už nic nepřiblížilo. 

Kdo najde možnost, rozhodně vyhledejte výborné nebo chvalitebné snímky Íá (Jerzy Skolimowski), RRR (S.S. Rajamouli), Argentina, 1985 (Santiago Mitre), Unrueh (Cyril Schäublin) a Terrifier 2 (Damien Leone), které neměly a asi nebudou mít českou distribuci. Z české tvorby stálo za pozornost tentokrát velké množství filmů. Kromě celovečeráků, které čekají Čeští lvi, zkuste krátké filmy Asterión (Francesco Montagner), Rituály (Damián Vondrášek), Digital Climate II. – I Just Want to Feel Solid Ground under My Feet (Kristýna Sidlárová), The Signature of Certain Things (Zbyněk Baladrán), Balíme (Chihyu Lin) anebo Schránky (Marie Magdalena-Kochová). Od našich slovenských bratrů si dejte Kambium 1492 (Peter Kašpar, Denis Kozerawski), Zjevení Janovo (Andrej Kolenčík) a Najkrajší kút v šírom svete (Róbert Mihály).

 

 

Filmový rok podle Adama

TOP 10 premiér

1. Bílý šum

2. Všechno, všude, najednou

3. The Batman

4. Ulička přízraků

5. Bod varu

6. Elvis

7. Spencer

8. Top Gun: Maverick

9. Avatar: The Way of Water

10. Seveřan

Čestná zmínka: Běžná selhání, Wendell a Wild, Bullet Train, Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství, Windfall (Kapky)

Nejhorší film roku: Tři tygři ve filmu: Jackpot

Guilty pleasure: RRR, Princezna, Pán prstenů: Prsteny moci

Seriáloví favoriti roku: Jeho temné esence 3. série, Andor, Banda 3. série

V roce 2023 vyhlížím: Velryba, Víly z Inisherinu, Říše světla, Oppenheimer, Dune: Part Two

 

 

Filmový rok podle Mary

TOP 10 premiér

1. BANGER.

2. Belle

3. Elvis

4. Fabelmanovi

5. The Batman

6. Trojúhelník smutnu

7. Top Gun: Maverick

*řazeno abecedně

Čestná zmínka: Zkouška umění. Z festivalů: Mariupol 2, Pohled motýla

Nejhorší film roku: The Gray Man (ani honička v mém holešovickém hoodu nepomohla)

Guilty pleasure: 4. série Too Hot To Handle. 2. série Bridgertonových, Summer Job

Seriáloví favoriti roku: 6. série Volejte Saulovi, Andor, Odloučení, 4. série Stranger Things. 4. série Westworldu. 2 série Sektoru

V roce 2023 vyhlížím: John Wick: Kapitola 4, Někdo klepe na dveře, Indiana Jones a disk osudu

Komentář k filmovému roku 2022: Filmovou topku jsem ani letos nezaplnila, byť jsem poctivě nakoukávala spoustů titulů. Podívejme se tedy do světa televizní/VOD tvorby. Uplynulý rok si budu pamatovat jako období bohaté na Star Wars obsah a také rok, kdy skončil jeden z mých nejoblíbenějších seriálů. V únoru jsme na Disney+ viděli poslední epizody Boba Fett: Zákon podsvětí, která byla velice solidním příspěvkem do universa a blíže představila tajemnou postavu z původní trilogie. Nejlepší dílem byla poněkud ironicky epizoda, kde Boba absentoval a tvůrci se věnovali Mandalorianovi. Po téměř 20 letech, kdy jsme naposledy viděli v Pomstě Sithů Obi-Wana Kenobiho, měl na Disney+ premiéru stejnojmenný seriál. Jedna z mých nejoblíbenějších postav se opět potkala s ikonickým padouchem, ale výsledek byl tak nedomrlý a slabý, že jsem byla zklamaná ještě hodně dlouho. Milovníci prequelů museli přímo plakat. V září však přišla naprosto nečekaná pecka, která mě z trailerů vůbec nezaujala. Proč by nás měl zajímat Andor a začátky nějakých povstalců. Seriál, který působil jako autentické seriózní drama, se jen jakoby mimoděk odehrával ve světě Star Wars. Žádná stupidní roztomilá zvířátka z prequelů, scenáristické vykrádačky jako v nové trilogii, ale místy naprosto strhující příběh o tom, když se autokrat ujímá vlády a mizí práva jedince.

   Po neuvěřitelných 11 řadách skončil seriál Živí mrtví, jejž mnozí opustili po první řadě, ti trpělivější to vzdali po 9. řadě, v které zmizel Rick Grimes. Tvůrci na nové série neměli už vysoký rozpočet, triky byly místy mizerné a různé zápletky se stále opakovaly. Ze setrvačnosti jsem však svoji srdcovku dokoukala a s úlevou zjistila, že pouliční protesty hardcore fanoušků se konat nebudou – Daryl přežil. Čekají nás hned dva spin-offy a také osmá řada Živí mrtví: Počátek konce.

   Milovníkům obchodování na burze s deriváty opět doporučuji seriál Sektor, který téměř nikdo nezná. Je k vidění na HBO Max a druhá série dokazuje, že tvůrci stále umí nabídnout neskutečně živelné drama, a to zpoza klávesnice a pevné linky, s postavami, jejichž dialogy nešustí papírem.

   Pán prstenů je pro mě jedna nejlepších ság a Prsteny moci ve mně nabudily celkem vysoká očekávání. Vzhledem k tomu, že tvůrci si nakonec nezajistili práva k Silmarillionu a mohli vycházet jen ze stručných dodatků trilogie, byly možnosti takřka nepřeberné. Poskytnutí rekordní rozpočet Amazonu byl též příslíbem fantastické podívané. Bohužel to dopadlo tak na půl, proto jsem si musela spravit chuť rozšířenou verzí Návratu krále.

 

 

Filmový rok podle Romana

TOP 10 premiér

1. Avatar: The Way of Water

2. BANGER.

3. The Batman

4. Elvis

5. Fabelmanovi

6. Nejhorší člověk na světě

7. Oběť

8. Seveřan

9. Top Gun: Maverick

10. Trojúhelník smutku

*řazeno abecedně

Čestná zmínka: Barbar, Krásné bytosti, Nene, Síla, X

Nejhorší film roku: Po čem muži touží 2

Guilty pleasure: Párty Hárder: Summer Massacre, Vyšehrad: FYLM, Ztracené město

Seriáloví favoriti roku: 1883, Banda 3, Případy 1. oddělení 3, Pět let, Stranger Things 4

V roce 2023 vyhlížím: Indiana Jones a disk osudu, Mission: Impossible Odplata – První část, Havoc, Barbie, Oppenheimer