Elitní zabijáci – s vadným zbrojním průkazem

9.10.2011 at 17:07  •  Posted in Recenze by

Myslíte, že hvězdná trojka Robert De Niro, Clive Owen a Jason Statham je zárukou prvotřídní akční zábavy? Připravte se na reklamace.

 

Práce nájemného zabijáka je těžký džob a Danny už toho má dost. Po poslední práci, která se zvrtla a uvrhla ho do krize svědomí, se stáhl a odjel do Austrálie, kde nechtěl nic jiného než žít prostým životem a strávit zbytek svých dnů po boku krásné ženy. Jenomže duchové násilné minulosti se ozývají, když ománský šejk zajme jeho bývalého parťáka Huntera. Vymůže si na něm službu v podobě zabití vrahů svých tří synů. Jelikož se jedná o příslušníky britských SAS, nebude to jednoduchý úkol. Přestože se Danny a jeho bývalá skupina specializují na nájemné vraždy vyznívající jako nehoda, mladý a snaživý Spike, příslušník tajného spolku Feather Men, který sdružuje bývalé příslušníky SAS, se mu dostane na stopu.

_TKE6193.jpg _TKE1838.jpg

Když se nedostávají vlastní nápady, uchylují se producenti rádi ke knižním adaptacím. Co je pak lepší než kniha na motivy skutečných událostí? Kontroverzní publikace, právě tou byl zdrojový materiál Feather Men. Odhaluje totiž tajné a nepříliš populární praktiky britských vojenských složek, od čehož se oficiálně britská vláda distancovala. Jestli je tedy příběh jen smyšlený, nebo ne, není jisté, přesto tne do živého a může dost dobře vyvolat diskuse o pravomocích našich volených zástupců. Jako hlavní téma pak hrají špinavé hry a skutečné záměry západní společnosti na Blízkém východě. K čemu to ovšem je, když se samotný film k motivům staví bezzubě a angažovaný je jako tvůrce pohádek. Výsledek: ani fikce ani fakt.

elita_4 _MGL4285.jpg

K čemu je adaptovat knihu na základě ožehavé pravdy, když žádné z témat nezvládnete vydolovat a stejně tak byste mohli vyprávět další nadsazenou akční báchorku. Té se totiž film ve výsledku nejvíc blíží. Ovšem od nezávazné akční zábavy bychom na druhé straně očekávali něco nápaditějšího a adrenalinovějšího. Přestože události převážně píše skutečný život, hollywoodské pojetí v podání nepříliš schopné režie Garryho McKendryho zkazí, co může. Dílo se utápí v nepochopení překonaných klišé žánru a beze studu je opakuje. Střídání světových lokací nepomůže, když chybějí nevšední a poutavé kulisy. Akce je k ničemu, když Robert De Niro film prosedí v zajetí.

_MGL8447.jpg elita_7

Tento herec má v poslední době na role smůlu, nebo si vybírá role, které mu nezaberou moc času, a nenadře se při nich. I když si na plakátu stoupá jako jeden ze tří hlavních, najdou se tu i důležitější postavy, ale polozapomenutý herec Dominic Purcell z kdysi úspěšného seriálu Prison Break asi tolik nenaláká jako áčková hvězda. Paradoxně ale každá scéna, do níž se De Niro probojuje, je jednou z nejlepších a jeho střelecký um v metru je navíc dobře natočen a sestříhán. Jason Statham jenom dál nafukuje vyčerpaný potenciál své osoby, která je ve všech filmech stejná a s ničím novým nepřijde. O to víc vynikne Clive Owen, který se mu dokáže ve férovém souboji muže proti muži postavit. Měl by si ale raději oholit knírek a vybírat postavy z opačného spektra žánru než akčního. Je dobře, že se nestal novým Bondem, v BMW mu to sice slušelo, ale hluboce lidské charaktery mu jdou mnohem lépe a uvěřitelněji (Potomci lidí, Kluci jsou kluci).

_ELT8839.jpg _JE05480.NEF

Jestli máme co dočinění se skupinou elitních zabijáků, svět tedy dost zestárl. Ve filmu se sice píšou osmdesátá léta, ale v té době v kinech ranařil Arnie i Stallone. Přestože ti volili přímočařejší způsoby zabíjení, aspoň jsme nemuseli trpět při sledování rafinovaných způsobů vraždění, které svým plánováním připomínají jen třikrát filtrované Dannyho parťáky. Film zanechává pachuť z promarněné příležitosti, které by slušelo víc vážnosti, syrovosti a slušných vyjadřovacích schopností.

Adam Fiala