Rkově krvavý, rkově sprostý, ale zároveň místy pubertální je nový Sebevražedný oddíl. Svého tvůrce nezapře.
Na kina udeřil Sebevražedný oddíl. Ačkoliv to název nemusí prozrazovat, znamená to už druhou misi. I když rozhodně nejde o tentýž tým. Pravda, některé tváře Sebevražedného oddílu z roku 2016 se vrací. Některé, aby posloužily úvodním velkolepým jatkám a jiné, aby film pomohly prodat divákům, kteří slyší na známé a slavné. Zkrátka je lepší nepitvat se moc v tom, jestli je film pokračování nebo restart, a za prvním dílem se moc neohlížet.
Letošní Sebevražedný oddíl je skrz na skrz dílem mysli Jamese Gunna, kterého na čas vyhnali z hájemství marvelovského světa a krátký azyl nalezl u warnerovského DC. V tomto studiu se stále nedaří najít konkrétní podobu pro jejich filmový vesmír s komiksovými kořeny. A už na to spíš rezignovali, i s ohledem na to, že Gunn mezi všechny ty Batmany, Wonder Woman a Ligy spravedlnosti vnáší zase trochu odlišnou chuť.
Jeho Sebevražedný oddíl má spoustu skvělých bizarních momentů a nápadů – včetně výběru finálního bosse, který je nadrozměrný, děsivý, ale ve své poslední chvilce i poetický. Ale rovněž co se týče obsazení týmů, které ve filmu skládá šéfka Task Force X v podání Violy Davisové, je to báječný mix.
Vůdčí role, kterou ale odmítá, připadla ostrostřelci Bloodsportovi v podání výtečného Idrise Elby (taková nepřiznaná náhrada za Deadshota Willa Smithe, který nestíhal natáčení). Krysařovská Ratcatcher 2 Daniely Melchiorové velkou měrou stojí za tím, že pod vší tou divočinou má snímek i srdce. Polka-Dot Man v podání Davida Dastmalchiana s nejpodivuhodnější (a nejmocnější?) schopností je zároveň hodně tragickou figurkou, která dovede stejně tak vyvolat lítost jako smích.
Strážci krvavosti
No a pak je tu také King Shark, což je bytost s vizáží žraloka, omezenými mentálními schopnosti a neutuchajícím hladem. Jeho omezený slovní rejstřík ale zní hlasem Sylvestera Stallonea, což z něj dělá Groota tohoto filmu. A nelze se divit názorům, které tvrdí, že si celou show ukradl.
Spojitostí s Gunnovými Strážci Galaxie by se našla spousta, ale to hlavní, co sdílí, je zájem o nesourodou skupinu, která se nikdy neměla stát hrdiny, ale tomuto osudu se vzepřela. Zkrátka Gunn dává i té nejubožejší z krys význam. A společná síla krys je to, k čemu snímek směřuje a co dokáže proměnit ve funkční a emocionální rozuzlení (poděkování za to směřuje i hostujícími Taikovi Waititimu).
Gunnovi se také nedá upřít, že se komiksovou atmosféru snaží do filmu propsat ještě víc než dřív. Ať už jde o mnoho výrazných, pestrobarevných výjevů, ale i stavbou vyprávění. V rámci scenáristické práce šel cestou dílčích epizod s jednotlivými vrcholy a cliffhangery, jako kdybychom četli komiks v podobě několikasešitové minisérie. A co víc, vizuálně to doprovází nádherně vyvedenými názvy kapitol, které stejně jako v některých komiksech tvoří součást obrazového políčka a skládají se z jeho rekvizit – naplavené dříví, oheň a kouř a další.
Není vtip jako vtip
Ovšem ne vše je dokonalé. Pochyby vyvolá už úvod s falešným protagonistou, který může vyznívat jenom jako laciná zkratka, jak co nejdřív nabídnout ratingem neomezená jatka. Naštěstí pasáž aspoň není jen separátní epizodkou, která by neměla vliv na hlavní zápletku. Jindy se ovšem Gunn dopouští toho, že přeceňuje schopnost vytvořit vtip ze sprosťárny, což pak působí pubertálně a hloupě.
Celkově ale nakonec film těží z toho, že nemá moc zábran. A hlavně ve srovnání s jinými blockbustery, které se poslední měsíce snaží diváky přesvědčit, aby se vrátili do kin, Sebevražedný oddíl vypadá, že u jeho psaní dokonce i někdo přemýšlel (zdravíme hlavně WW84). Nebo se aspoň vyhnul bombardování protichůdnými producentskými požadavky.
Foto: Vertical Ent.