Co si pustit v archivu ČT? Dokument o Okamurových nebo seriál MOST!

9.5.2020 at 12:14  •  Posted in Novinky, Svět filmu by

On-line knihovna České televize nabízí zdarma k zhlédnutí tisíce hodin filmů, seriálů a pořadů. Probrali jsme se nabídkou a máme tři doporučení.

 

Český žurnál – Bratři Okamurovi

   Ze současné dokumentární tvorby lze doporučit sérii Český žurnál od několika různých režisérů, kteří se zaobírají exekucemi, čínskými vlivy nebo porodnictvím u nás. Jednotlivé díly mají kolísavou kvalitu, za vidění však rozhodně stojí Bratři Okamurovi (2019) režiséra Filipa Remundy. 74minutový dokument dává nahlédnout do česko-japonské rodiny, která dala světu politika z SPD, architekta a tlumočníka. Ve snímku sice první a zároveň mediálně nejznámější bratr absentuje, filmař to však dokáže nahradit rozhovory s ostatními příbuznými a ukázat barvitý obraz jedné rozdělené rodiny a potažmo celé české společnosti.

 

Seriál MOST!

   Dnes již kultovní seriál MOST! Jana Prušinovského z roku 2019 rozvířil stojaté veřejnoprávní vody a získal si popularitu po celé zemi. Tematizoval zejména rasismus, ale i maloměšťáctví či transsexualitu. V hlavní roli září typově skvěle vybraný Martin Hofmann, jemuž sekunduje přirozený Zdeněk Godla. Toho před lety objevil Petr Václav, jenž ho obsadil do snímku Cesta ven (2014). Ve vedlejších rolích se objevují známější tváře, ale úspěch seriálu spočívá ve svěžím scénáři (Petr Kolečko) s dobře načasovanými vtipy, ale i tragickými motivy. Dycky Most!

 

Zlatá mládež

   I Česká televize někdy vytvoří reality show a její koncept rozhodně není zaprděný a nudný. Název pořadu je však mírně zavádějící, neboť ne každý účastník je přímo ztělesněním toho, co si pod zlatou mládeží představíme. V 11 dílech sledujeme mladé a více či méně zhýčkané lidi, kteří se nuceně dostávají do nekomfortních situací. Uklízí na jatkách, přespávají v Chanově nebo absolvují armádní kurz přežití. Tvůrci chtějí poukázat na stereotypy, které se pojí jak s protagonisty samotnými, tak s lidmi z různých sociálních vrstev, kteří v pořadu vystupují. Ne vždy se zažitá klišé a předsudky podaří narušit, je však neskutečná zábava to sledovat. První série je z roku 2015. O tři roky později pak vznikla druhá řada.

Marie Dostálová