Uherské Hradiště po čtyřicáté pohostilo filmovou přehlídku. Jaké filmy LFŠ nabídla a jak se jí dařilo v souhrnu?
Moviescreen se na letošním 40. ročníku Letní filmové školy v Uherském Hradišti vydal multimediální cestou, a tak se můžete podívat na reportáž, která se skrze krátké spoty snaží výstižně představit některé z uváděných sekcích. Místo suchopárných definic, které by popisovaly screwballové komedie, retrospektivu režiséra Roberta Bressona nebo sekci Porn-art, nabízíme odlehčené video a navíc ještě s potitulkovou scénou.
Hlavní role se ujal šéfredaktor Adam, který video ještě sestříhal a ozvučil. Režisérský a scenáristý post připadl Mary. Jak se vám video líbí a co vás na letošní filmovce nejvíc zaujalo, nám určitě dejte vědět v komentářích. Dění na LFŠ si můžete připomenout skrze náš účet Twitteru a minirecenze v souhrnném článku.
Co 40. ročník dal a co vzal?
V Hradišti je divák živ nejenom filmem a palačinkou před kinem Hvězda. LFŠ nabízí skutečně široké spektrum doprovodných aktivit, které jsou na rozdíl od akcí na karlovarském festivalu bez problémů dostupné a zcela neformální. Na divadelní představení je samozřejmě třeba zakoupit vstupenku, ale různé master classes jsou přístupné všem a zdarma, navíc letos i koncerty áčkových interpretů na náměstí. Počet zmalovaných pseudocelebrit se limitně blíží nule, ranní vstávání na pokladny zcela odpadá, neboť na LFŠ se stojí případné fronty až před filmem, stánky s občerstvením nabízí kvalitnější sortiment než ty karlovarské s oschlými haluškami (nehledě na nižší ceny), celková atmosféra je uvolněnější a edukativní rozměr lektorských úvodů je intelektuálně poměrně stimulující a inspirativní. Nejvíce mi utkvěla manželka Bressona, která velmi ochotně uváděla jeho filmy a diskutovala s diváky.
Mezi nedostatky (kromě šíleného počasí) patří nepříjezd několika anoncovaných hostů (Todd Solondz, Bertrand Tavernier), problémy s titulkovacím zařízením či obrazovou kvalitou filmů samotných, kdy se např. u sci-fi Cyklus podařilo sesynchronizovat titulky až po 20 minutách. Doufejme, že se jednalo o výjimečné lapsy, ale ani tak si filmovku netroufám komplexně hodnotit, i když jsme dohromady viděli přes 20 filmů, několik diskusí s tvůrci a koncert. Z LFŠ si totiž každý odnáší úplně jiný zážitek – záleží, jaký si zvolí program. Někdo se válí v provizorní čajovně u šíši, jiný obráží koncerty či volná promítání a vůbec se neakredituje, další poctivě vystojí frontu na osm filmů denně nebo jen hipstersky korzuje po městě.
Zajímavé statistiky letošního ročníku
41. ročník LFŠ se odehraje 24. 7. – 1. 8. 2015.
Počet uvedených celovečerních filmů (61 a více minut): 192
Počet uvedených krátkometrážních filmů (1-30 minut): 70
Počet uvedených krátkometrážních filmů středometrážních (31-60 minut): 15
Celkový počet filmů: 277
Počet koncertů: 10
Počet divadelních představení: 9
Počet dalších multižánrových produkcí: 19
Počet výstav: 12
Počet lekcí filmu: 8
Počet přednášek: 5 + dalších 6 v rámci Letní filmové akademie.