LFŠ 2014 – ohlédnutí za kulatým a zapáleným ročníkem

7.8.2014 at 12:07  •  Posted in Festivaly, Svět filmu by

Uherské Hradiště po čtyřicáté pohostilo filmovou přehlídku. Jaké filmy LFŠ nabídla a jak se jí dařilo v souhrnu?

 

Moviescreen se na letošním 40. ročníku Letní filmové školy v Uherském Hradišti vydal multimediální cestou, a tak se můžete podívat na reportáž, která se skrze krátké spoty snaží výstižně představit některé z uváděných sekcích. Místo suchopárných definic, které by popisovaly screwballové komedie, retrospektivu režiséra Roberta Bressona nebo sekci Porn-art, nabízíme odlehčené video a navíc ještě s potitulkovou scénou.

Hlavní role se ujal šéfredaktor Adam, který video ještě sestříhal a ozvučil. Režisérský a scenáristý post připadl Mary. Jak se vám video líbí a co vás na letošní filmovce nejvíc zaujalo, nám určitě dejte vědět v komentářích. Dění na LFŠ si můžete připomenout skrze náš účet Twitteru a minirecenze v souhrnném článku.

Co 40. ročník dal a co vzal?

mary V Hradišti je divák živ nejenom filmem a palačinkou před kinem Hvězda. LFŠ nabízí skutečně široké spektrum doprovodných aktivit, které jsou na rozdíl od akcí na karlovarském festivalu bez problémů dostupné a zcela neformální. Na divadelní představení je samozřejmě třeba zakoupit vstupenku, ale různé master classes jsou přístupné všem a zdarma, navíc letos i koncerty áčkových interpretů na náměstí. Počet zmalovaných pseudocelebrit se limitně blíží nule, ranní vstávání na pokladny zcela odpadá, neboť na LFŠ se stojí případné fronty až před filmem, stánky s občerstvením nabízí kvalitnější sortiment než ty karlovarské s oschlými haluškami (nehledě na nižší ceny), celková atmosféra je uvolněnější a edukativní rozměr lektorských úvodů je intelektuálně poměrně stimulující a inspirativní. Nejvíce mi utkvěla manželka Bressona, která velmi ochotně uváděla jeho filmy a diskutovala s diváky.

Mezi nedostatky (kromě šíleného počasí) patří nepříjezd několika anoncovaných hostů (Todd Solondz, Bertrand Tavernier), problémy s titulkovacím zařízením či obrazovou kvalitou filmů samotných, kdy se např. u sci-fi Cyklus podařilo sesynchronizovat titulky až po 20 minutách. Doufejme, že se jednalo o výjimečné lapsy, ale ani tak si filmovku netroufám komplexně hodnotit, i když jsme dohromady viděli přes 20 filmů, několik diskusí s tvůrci a koncert. Z LFŠ si totiž každý odnáší úplně jiný zážitek – záleží, jaký si zvolí program. Někdo se válí v provizorní čajovně u šíši, jiný obráží koncerty či volná promítání a vůbec se neakredituje, další poctivě vystojí frontu na osm filmů denně nebo jen hipstersky korzuje po městě.

Zajímavé statistiky letošního ročníku

41. ročník LFŠ se odehraje 24. 7. – 1. 8. 2015.

Počet uvedených celovečerních filmů (61 a více minut): 192

Počet uvedených krátkometrážních filmů (1-30 minut): 70

Počet uvedených krátkometrážních filmů středometrážních (31-60 minut): 15

Celkový počet filmů: 277

Počet koncertů: 10

Počet divadelních představení: 9

Počet dalších multižánrových produkcí: 19

Počet výstav: 12

Počet lekcí filmu: 8

Počet přednášek: 5 + dalších 6 v rámci Letní filmové akademie.

 
Adam Fiala