REDAKČNÍ STŘIŽNA: S prdícím práškem a berany na americký kontinent

14.11.2015 at 19:44  •  Posted in Preview, Svět filmu by

Redakční střižna je vaším průvodcem po premiérách tohoto týdne. Ve stručném glosáři si prosvištíme nabídku kin a napovíme, která z uváděných novinek má potenciál oslovit kritického diváka a proč. Vyberete si z aktuálních premiér?

 

Steve Jobs – kult taťky Applu nevyprchává

Hlavní taháky: silný příběh notoricky známého boháče, režíruje Danny Boyle

jobs

Přestože valná většina skalních fanoušků režiséra Dannyho Boyla vyčkává na jeho Porno, které má být sequelem kultovního Trainspottingu (1996), strhává na sebe Boyle pozornost i letos. Po pěti letech od silných 127 hodin (2010) se vrací k životopisnému žánru a vybírá si k tomu jednu z nejznámějších postav nového tísíciletí – již zesnulého Steva Jobse. Jeho příběh se na stříbrném platně neobjeví poprvé, jenže podle zámořských a prvních tuzemských recenzí to vypadá, že se v tomto případě opravdu zadařilo.

Výběr protagonisty připomínal jízdu na horské dráze – od Christiana Balea přes Leonarda DiCapria až po Toma Cruise. Nakonec si světoznámého zakladatele Applu střihl Michael Fassbender, který se tak aktuálně v programech kin objevuje hned dvakrát – i v historickém dramatu Macbeth (2015). Danny Boyle se scenáristou Aaronem Sorkinem ve filmu vykreslují multimiliardáře jako chladného sociopata, aby z jeho osobnosti v průběhu strhávali vrstvu po vrstvě, až si uvědomíme, jak složitý člověk Steve Jobs vlastně byl. O žhavém kandidátu na posbírání zlatých sošek si můžete více přečíst v recenzi od Marka.

Resumé: Strhující životní příběh plný emocí, který vám zběžně a volně převypráví život známého velikána. Od počátku osmdesátých let, se střídáním mnoha kamerových formátů i s geek Kate Winslet. A to se vyplatí.

Originální název: Steve Jobs; Země původu: USA

Žánr: drama/životopisný; Délka: 122 min; Distributor: CinemArt

 

Ejzenštejn v Guanajuatu – Peter Greenaway po mexicku

Hlavní taháky: odbočka od mainstreamu, bláznivá jízda tvářící se vážně

eisenstein

U životopisného žánru zůstáváme, posuneme se ale na jih a o 80 let zpátky. Ve třicátých letech minulého století přijíždí do Mexika proslulý sovětský režisér Sergej Ejzenštejn, aby zde natočil opus Ať žije Mexiko! (1932). Ovlivňován nitkami z Hollywoodu i Sovětského svazu se Ejzenštejn snaží navázat na svou veleúspěšnou řadu kinematografických počinů, což není zdaleka tak jednoduché. Oporou se mu zde stává místní průvodce Palomino. Pod snímkem je podepsán kontroverzní Peter Greenaway, který je známý kladením důrazu na všechno kromě narace. Hlavní dějová linka desetidenního pobytu, který zásadně ovlivnil život Ejzenštejna, je tedy i tentokrát mírně upozaděna ve prospěch zvráceného vizuálu.

Resumé: Ke snímkům Greeawaye si člověk musí najít cestu a je tedy možné, že film sedne především jeho fanouškům. Mohou si ho ale patřičně vychutnat i milovníci ztřeštěných děl na hranici experimentálního žánru či ti, kterým se zalíbí nepřehlédnutelný účes hlavního hrdiny, jenž věrohodně připomíná protagonistu Lynchovy Mazací hlavy.

Originální název: Eisenstein in Guanajuato; Země původu: Mexiko / Nizozemsko / Finsko / Belgie / Francie

Žánr: romantický/životopisný/komedie; Délka: 105 min; Distributor: AFČK

 

Berani – severská melancholie

Hlavní taháky: tíživý příběh, silné islandské drama, cesta ke smutku

berani

Na mrazivém Islandu se odehrává tíživý příběh dvou vyžilých bratrů Kiddiho a Gummiho, kteří spolu nepromluvili celá desetiletí. Jediné, co oba starce spojuje, je láska ke svým stádům. Zásadním zvratem rozčeřujícím severský stereotyp je soutěž o nejlepšího berana, kterou vyhraje beran Kiddiho. Zhrzený bratr pojme podezření, že je jeho výstavní kousek nakažen smrtelnou klusavkou, a rozhodne se na svého bratra poslat veterinu. Přestože by to mohlo znamenat, že se utratí všechna stáda v okolí.

U severské kinematografie jsme zvyklí na specifický humor, často černý až na hraně. Málokdy se objeví dílo, které se tváří po celou stopáž smrtelně vážně a jehož jediným účelem by bylo vyvolat tíživou melancholii. Na tento smutný, až mrazivě reálný příběh se tedy divák musí rozhodně dostat do správného naladění. Pokud tak ale učiní, může být spokojen stejně porota v Cannes, která dílo ocenila, nebo festivalové publikum, které Berany zhlédlo na MFF Karlovy Vary. Snímek byl také za Island vyslán na Oscary do kategorie Nejlepší neanglicky mluvený film.

Resumé: K Beranům si pravděpodobně najde cestu jen malá sorta českých diváků. Pokud ale člověk nejde naslepo a alespoň tuší, na co se právě chystá, očekávání film naplňuje na výbornou. Protože v programu kin vždycky musí být alespoň jeden recept na menší depresi.

Originální název: Hrútar; Země původu: Island

Žánr: drama; Délka: 93 min; Distributor: Aerofilms

 

Jo Nesbø: Doktor Proktor a prdící prášek – pohádka pro úchylné rodiny

Hlavní taháky: tak trochu jiná rodinná pohádka

jo nesbo

Zmínil jsem černý skandinávský humor, v tomto případě se dostáváme k druhému pólu. Norská rodinná komedie vypráví o potrhlém vynálezci Doktoru Proktorovi. Ten objeví prášek proti prdění, který ale ve výsledku funguje naopak (dost možná nejžhavější příběh kinematografie všech dob). Jakmile se malý rošťák Bulík o převratném vynálezu dozví, vnukne Proktorovi nápad, jak nepovedený prášek využít. Pochopitelně se na scéně objeví padouch Trán se svými zabedněnými synáčky a o zábavu je postaráno. Nabízí se ovšem otázka, kteří rodiče vezmou své ratolesti na tuto mírně úchylnou pohádku.

Resumé: Jako je na programu kin téměř vždy nějaký ten zdroj sentimentu, figuruje na něm také často jedna pohádka potažmo rodinný film. Jen jestli tentokrát Norové nezašli daleko. Na film se alespoň dá dívat díky vydařené výpravě a nabízí se tedy už snad jen doporučení nepřehnat to před projekcí s hráškem.

Originální název: Doktor Proktors prompepulver; Země původu: Norsko

Žánr: rodinný; Délka: 87 min; Distributor: Film Europe

P.S. Tento týden do kin dorazí ještě americká hororová komedie Husí kůže, rumunské drama O patro níž, Otcové a dcery s Russellem Crowem v hlavní roli a nepříliš zdařilý horor Přeludy.

Tomáš Hegedüš