Zlo s lidskou tváří – zabiják superstar

26.5.2019 at 16:25  •  Posted in Recenze by

Ted Bundy se neslavně zapsal do historie kriminalistiky, jeho masku neviňátka se pokouší zachytit nový film.

 

   Jméno Teda Bundyho je více známé v Americe, kde stál v záři reflektorů soudního přelíčení, které bylo v sedmdesátých letech minulého století vysíláno přímým přenosem v televizi. Z muže, který byl obžalován z bestiálních vražd, se však stal miláček mnoha diváků (respektive divaček). A místo toho, aby se film nořil do kriminálního pozadí případů a přibližoval, co a jak Ted Bundy udělal, soustředí se právě na jeho šarm, na kontrapunkt zastiňující vznesená obvinění a ukazující, jak dosáhl marketingového vítězství ještě předtím, než se porota dobrala verdiktu.

   Režisér Joe Berlinger projevil neobvyklý zájem o osobnost Teda Bundyho. Kromě aktuálního filmu uvedl letos i dokumentární minisérii Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes, která využívá autentických dobových záběrů a nahrávek. Hraný a dokumentární projekt ale v zásadě vypadají jako dvojčata, byť hraný film Berlingerovi umožňuje prozkoumat Bundyho charisma, se kterým veškerá nařčení a podezření odrážel.

 

Zájemci o krvavé detaily přijdou zkrátka

   Film se záměrně vyhýbá tomu, aby diváka zaváděl na místo činu, aby byl svědkem vraždy, zohavování či znásilnění a s hrůzou odhaloval motivy a myšlenkové pochody člověka, který je něčeho takového schopen. Naopak se stáváme součástí jeho okolí, které nemělo o nějaké temné stránce Bundyho světa ponětí, a pokud divák neví, co se tehdy stalo, snadno se stává váhavým pozorovatelem jako u jiných fiktivních soudních dramat. Bundy uplatňuje svůj vliv a tvoří vlastní píárový obrázek složený ze lží a manipulací.

  Filmové zpracování tehdejších událostí se opírá o ideální casting. Bývalá hvězda středoškolských muzikálů Zac Efron pokračuje v budování renomé uvědomělého herce (nedávno byl k vidění v ryze autorském snímku The Beach Bum /2019/). Jako Bundy míchá okouzlující úsměv, sebestřednou jistotu i naivní nevinnost.

   Ovšem víc než u jiných tady platí, že nikdo není tak dokonalý – Efronův Bundy tak sice zanechává veřejný dojem sympaťáka, ale ve vhodných momentech je modelován s temnými konturami za odlupující se maskou neviňátka.

 

Sheldon zůstane Sheldonem, bohužel

   Naneštěstí v jiných rolích tak šťastná ruka nebyla. Vysloveně omylné je obsazení Jima Parsonse jako hlavního žalobce u soudu, protože herec se nedokáže zbavit aury postavy Sheldona Coopera z Teorie velkého třesku (2007–2019), s nímž dost možná ještě dlouho (ne-li navždy) bude spojen.

   Není to ale jenom film o Bundym a jeho procesu, částečně se snímek stává i črtou o člověku, který žije s masovým vrahem, ale nemá o tom téměř ponětí. Velký prostor dostává Bundyho přítelkyně Liz v podání Lily Collinsové. Dcera Phila Collinse se snaží budovat kariéru v branži už dobrých deset let, stále však zůstává za slávou svého otce.

   Zlo s lidskou tváří jí sice dává prostor rozvinout herecké dovednosti a v roli sebeobviňujícího ztroskotance je nanejvýš působivá, avšak film jako takový si nedokázal vybudovat renomé, které by automaticky akcelerovalo její kariéru. Obávám se, že dílo zůstane i ve stínu sesterské dokumentární série, kterou najdete na Netlixu.

(7/10)

 

Foto: Bontonfilm

  • Info
  • Trailer
  • Plakát
Originální název: Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Režie: Joe Berlinger; Scénář: Michael Werwie

Hrají: Zac Efron, John Malkovich, Lily Collins, Jim Parsons, Kaya Scodelario, Haley Joel Osment a další

Žánr: drama, krimi, životopisný; Země původu: USA; Stopáž: 108 minut

Premiéra: 23. května 2019

Adam Fiala