Australské filmy jsou svébytné, hlásá hrdě Aussie a Kiwi Film Fest

9.11.2016 at 07:37  •  Posted in Festivaly, Svět filmu by

Australské a novozélandské filmy nejsou lokální variantou amerických snímků, říká ředitelka Aussie a Kiwi Film Festu.

 

   Martina Vacková, ředitelka Aussie a Kiwi Film Festu, v rozhovoru pro Moviescreen přibližuje, jak festival vznikl, jaké novinky letos třetí ročník nabízí a kam by chtěl směřovat. Třetí ročník se koná od 18. do 23. listopadu v pražských kinech Lucerna a Ponrepo.

 

Marie Dostálová:  Jak a kdy se zrodil nápad na festival australských a novozélandských filmů?

Martina Vacková: Mám ráda film, mám ráda Austrálii. Žila jsem tam osm let a sledovala australské filmy. Po návratu domů mi zámořská kultura najednou strašně rychle zmizela z obzoru. Je to daleko a nikdo ji tady nijak viditelně nepropaguje. A hledala jsem most, jak si svoje dvě domoviny spojit. Diváci v Česku mají možnost vidět evropský nebo americký film, ale australský a novozélandský nikdo nezná. Setkala jsem se s názorem, že je to lokální varianta amerického filmu nebo že v Austrálii a na Novém Zélandu snad pořádné filmy ani nejsou. A ještě k tomu výborné australské a novozélandské herce lidé u nás považují za americké. Když před časem v Austrálii vznikl Český a slovenský filmový festival, řekla jsem si, že ten most budu stavět filmový.

 

Čím je letošní ročník zvláštní?

   Zvláštní pro nás, organizátory, může být tím, že tu prosluněnou festivalovou káru pořád táhneme dál, i když jsou na cestě velké hrboly. Přesto je skvělé, že v kině Lucerna a také v Ponrepu bude možné vidět průřez Austrálií a Novým Zélandem. Na jedné straně jsou tam městské filmy ze života současné společnosti, na druhé se dramaturgie nevyhýbá střetu evropské kultury s původními obyvateli. Naším sloganem je „James Cook objevil Austrálii a Nový Zéland v 18. století, kdy je objevíte vy?“ Dvoudílný film Utajená řeka (viz úvodní foto, pozn. ed.) ukazuje v duchu tohoto sloganu, co se dělo v nových zemích po objevech Jamesem Cookem. Traumata z krvavých bojů s původními obyvateli cítí někteří lidé v Austrálii dodnes.

V mužském objetí

V mužském objetí

 

Jaké filmy byste z něj doporučila?

   Ošemetná otázka pro toho, kdo je vybírá. Snad bych obzvlášť pozvala na zahajovací film Hon na pačlověky, novozélandskou komedii, kde hraje slavný herec Sam Neill, známý nejen díky ztvárnění paleontologa Granta z amerického velkofilmu Jurský park. Film natočil režisér maorského původu Taika Waititi, který se stává stále více slavným v zahraničí i díky svému specifickému humoru, kterého je v Honu na pačlověky plno. Pokud máte radši dojemné příběhy, spočiňte V mužském objetí nebo odhalte Velké ženské tajemství. A pokud vás zajímají nesmiřitelné boje mezi bílými a původními obyvateli – určitě neopomeňte australský dokument Putuparri a vyvolávač deště. To měl původně být jen malý film s aboriginalským tématem, ale po nečekaném velkém úspěchu u domácího publika film vyslali na mezinárodní festivaly.

 

Jaké jsou ohlasy na uvádění českých filmů v Austrálii?

   Na recipročním Českém a slovenském filmovém festivalu v Melbourne, Sydney, Perthu a Canbeře se s velkým zájmem promítaly Hořící keř, Fair play, Magický hlas rebelky – což znamená témata, která připomínají přelomová období československých dějin. Což je docela pochopitelné, protože část diváků jsou emigranti. Ale na české filmy k našemu potěšení zdaleka nechodí jen česká a slovenská komunita, ale i hodně Australanů nebo lidé jiných národností. Ti hlasitě oceňují například české komedie Pojedeme k moři, Život je život nebo letos Teorii tygra.

 

Jaké jsou plány festivalu do budoucna?

   Naší snahou je vybudovat si pozici skvělého festivalu, který přináší skvělé filmy ze skvělého kontinentu, po jejichž zhlédnutí se cítíte skvěle, i když třeba zrovna dokoukáte náročný příběh. Takže náš plán je, aby si diváci hned po festivalu říkali, že za rok touhle dobou musí být zase v Praze, protože bude australský a novozélandský filmový festival.

Více informací o festivalu naleznete na jeho webových stránkách. O programu jsme psali v předchozím článku.

Foto: Aussie a Kiwi Film fest, Transmission Films

Marie Dostálová