Dubnová STŘIŽNA: Novinářská džungle v kolonii na ulici Cloverfield

15.4.2016 at 15:31  •  Posted in Preview, Svět filmu by

Dubnové vydání redakční střižny vám přinese pět tipů na filmy v kinech, které byste neměli vynechat. Nechte se inspirovat tipy našich redaktorů, ať omylem neskončíte na podřadné sci-fi Pátá vlna!

 

Kniha džunglí

Hlavní taháky: klasický příběh v novém hávu dechberoucího CGI

Marek Koutesh Knihy džunglí, dva díly dobrodružných povídek z indického pralesa spisovatele a držitele Nobelovy ceny za literaturu Rudyarda Kiplinga, jsou patrně nejvíce známé z filmové adaptace z roku 1967. Klasický animovaný snímek byl obrovským finančním hitem a stejně jako povídky z knih vyprávěl o chlapci Mauglím, který byl jako dítě nalezen černým panterem a vychován ve zvířecím království. Jeho přáteli se stanou například orangutan nebo medvěd. Studio Disney nyní usoudilo, že počítačové technologie vyspěly natolik, že si mohou dovolit natočit vysokorozpočtovou hranou adaptaci.

Džungle tak ožívá podobně jako v Avatarovi (2010). Technologie zeleného plátna a motion capture stvořily vysoké skály, mohutné stromoví i široké řeky. Ale Kniha džunglí není jen pocitovou podívanou ve stylu nyní již pozapomenutých IMAXových dokumentů. Mauglí a jeho přátelé (namluvení slavnými herci jako Bill Murray, Ben Kingsley nebo Scarlett Johansson) se v příběhu postaví krvežíznivému tygru Šéru Chánovi (Idris Elba), který k lidem chová opovržení. Můžeme předpokládat, že zápletky využije režisér Jon Favreau jako záminku k dynamickým akčním scénám, které si nacvičil v prvních dvou dílech Iron Mana.

Resumé: Americké kritiky naznačují, že se dobrodružství povedlo, včetně precizních speciálních efektů. Pro rodinnou návštěvu kina se zdá být film ideální.

Země původu: USA; Premiéra: 21. dubna

Žánr: dobrodružný/rodinný/fantasy; Délka: 106 min; Distributor: Falcon

 

Spotlight

Hlavní taháky: skutečný příběh oceněný Oscarem za Nejlepší film

Marek Koutesh Mezi lety 2001 až 2003 odhalila skupina novinářů z novin Boston Globe mnoho případů sexuálního zneužívání nezletilých katolickými knězi. Šokující bylo zejména zjištění, že církev ze strachu před skandály své kněze v tichosti „odklidila“ na jiná místa, kde často pokračovali. Spotlight je film mapující dlouhý proces, který za rozkrýváním stál, včetně právnických kliček, neochoty pomáhat nebo strachu obětí veřejně vypovídat. Zatímco u nás se kritika katolické církve praktikuje zejména ve smyslu hospodských výkřiků, pečlivá novinářská práce má zcela jinou úroveň.

Po premiéře na Torontském mezinárodním filmovém festivalu se ze Spotlight stal okamžitě favorit na výroční ocenění. Zahraniční kritiky byly zcela ohromené, a to zejména precizností, s jakou scénář pochytil a zprostředkoval komplikovaná fakta při odhalování skandálu. Oscar za Nejlepší originální scénář byl dlouhé měsíce jasnou záležitostí, v boji o nejcennější sošku ale film ke konci sezóny trochu zastínila Sázka na nejistotu (2015) a zejména REVENANT Zmrtvýchvstání (2015). Na konci ale jako vítěz povstalo právě Spotlight. Kdo snímek nezpirátil nebo ho nezastihnul na Febiofestu, má nyní konečně možnost zhlédnout ho v kinech.

Resumé: Film k nám přichází s velkým zpožděním a všechny ódy už na něj byly napsány, svou působivost ale neztratí ani po desítkách let.

Země původu: USA / Kanada; Premiéra: 7. dubna

Žánr: drama; Délka: 129 min; Distributor: Falcon

 

Kolonie

Hlavní taháky: Emma „Hermiona“ Watson, příběh dle pravdy

Celkem nenápadný snímek, který už od září 2015 běží své festivalové kolečko po světě, bylo možno zhlédnout letos na Febiofestu. Nyní film zamířil do běžné kinodistribuce a rozhodně nejde o pomýlený krok. Lákadlem je jednozačně Emma Watson, kterou jsme naposledy viděli v menší roli, kterou měla v biblickém Noemovi v roce 2014. V německo-francouzsko-lucemburské Kolonii, která se odehrává v Chile za Pinochetova režimu, ztvárnila hlavní roli emancipované letušky, která se rozhodne zachránit svého přítele (Daniel Brühl). Ten byl odvezen do kolonie Dignidad, kterou vede krutý Paul Schäufer (démonický Michael Niqvist). Jedná se o sektu, která skutečně existovala a v níž docházelo k fyzickému i psychickému týrání.

Režisér Florian Gallenberger, který je také spoluautor scénáře, film vypráví skrze příběh milostné dvojce. Nejedná se však o srdceryvné drama o nehynoucí lásce, ale místy velmi napínavý thriller, který ví, jak děsit. Filmař se nevyžívá v samoúčelném zobrazování zoufalství, násilných scén je tak spíše méně a o to jsou pak působivější. Bohužel se však Kolonie příliš zhlédla v amerických akčních filmech, což by vysvětlovalo přehnané finále jinak docela umírněného filmu.

Resumé: Kolonie dokáže vyvolat napětí i hrůzu, oba hlavní herci jsou coby milenci přesvědčiví, zamrzí však snaha o velkolepé zakončení ve stylu nerealistických snímků Made in USA.

Země původu: Německo, Francie; Premiéra: 14. dubna

Žánr: drama/thriller; Délka: 110 min; Distributor: CinemartCZ

 

Zlo nikdy nespí

Hlavní taháky: návod, jak si adoptovat dítě, hudba v podání Dannyho Elfmana

tom Snad každý má rád motýly. Po filmu Zlo nikdy nespí je alespoň chvíli nebudete chtít ani vidět. Vypadalo to, že po nedávném rodinném psychu Čarodějnice (2015) dle amerického receptu si v kinech na řádný horor chvilku počkáme. Zahraniční servery do poslední chvíle ani nenaznačily, co můžeme od slibného režiséra čekat, dokonce i na RottenTomatoes chyběly ohlasy. Návštěva kina byla tedy krokem do neznáma, který se ale vyplatil.

Mladí manželé přijdou o svého jediného syna, další dítě mít nemohou, a proto adoptují rozkošného klučinu Codyho. Ztělesněná roztomilost jim rychle přiroste k srdci, pojí se s ním jen jedna zvláštnost. Cody nechce spát. Neoblomně tvrdí, že jakmile usne, začnou se dít hrozné věci. Samozřejmě jednou usnout musí a poté mohou manželé vidět na vlastní oči nádherné výjevy, které se jejich adoptovanému capartovi honí hlavou. Idylka končí, jakmile se Cody přes den stresuje, což hned změní krásné sny na noční můry. Odvážný, na první pohled bezduchý koncept se tvůrcům bohudíky nerozpadl a lze říct, že Zlo nikdy nespí se zařadí mezi letošní kvalitní kousky. Mírná eskalace napětí, vydařené ústřední monstrum i plíživá kamera zkrátka poskytují pevné zázemí pro kvalitní horor.

Resumé: Minimum ohlušujících lekaček a žádná prvoplánová gradace scénáře, zato pečlivě natočený komorní nervák o nadpřirozenu, které se stane skutečným. Perličkou je sluníčkový konec, který pokud postřehnete během filmu menší drobnost, vyzní naopak naprosto hrozivě, až zamrazí. Tak dávejte při sledování motýlků pozor.

Země původu: USA; Premiéra: 14. dubna

Žánr: horor/thriller; Délka: 97 min; Distributor: Bohemia MP

 

Ulice Cloverfield 10

Hlavní taháky: tajemství, tajemství a tajemství

adam_2 J. J. Abrams si na tajnůstkářství potrpí. Film Ulice Cloverfield 10, který produkuje, je dokonce tak tajuplný, že dva měsíce před premiérou se o něm snad ani nevědělo. Takhle rychle se nikde nepostaví dům, natož ulice. Čím to trumfnout? Asi jedině uvést film do kin a oznámit to týden po premiérovém víkendu.

Název všechny filmové fanoušky odkazuje na několik let starý film Monstrum (2008), v originále Cloverfield. Náhoda? Možná. Spojitost? Kdo ví. Ale proč ne. Minimálně o tom svědčí základní scenáristické stopy, které si produkce dovolila vyzradit. Hlavní hrdinka v podání Mary Elizabeth Winstead se totiž probudí po autonehodě v bunkru jistého Howarda (John Goodman). Dobrá zpráva, že žije, vystřídá o něco méně radostné zjištění, že Zemi měla postihnout katastrofa a okolní prostředí je zamořené. Jistě, něco dobrého je na tom, že ji Howard vlastně zachránil dvojnásob. Otázka ovšem je, jestli Howard není trochu cvok, který jen neví, jak upoutat pozornost, a tak unáší lidi. Společnost jim každopádně v bunkru dělá ještě další člověk – Emmett.

Resumé: Film operuje s několika neznámými, jejichž rozhřešení sice může být jalové a bez špetky fantazie, ale netrpělivé očekávání a hádání může být příjemné. Co bude, až se otevřou dveře bunkru?

Země původu: USA; Premiéra: 7. dubna

Žánr: horor/mysteriózní/sci-fi/drama; Délka: 105 min; Distributor: CinemartCZ