Napoleon, Zabijáci či Marvels aneb na co ještě letos zajít do kina?

10.9.2023 at 17:01  •  Posted in Preview, Svět filmu by

V Hollywoodu stále probíhá herecká a scenáristická stávka, kvůli níž bylo pozastavena nejen naprostá většina natáčení, ale i propagace již hotových projektů. Z toho důvodu došlo před pár dny k oznámení odkladu zřejmě nejočekávanějšího filmu roku.

 

   Duna 2 letos nebude, následující desítky ohlášených velkofilmů bychom se však letos dočkat měli. Připravili jsme pro vás  přehled osmi snímků, které půjdou do kin, a dva, jež bude možné vidět na streamovacích platformách.

Přízraky v Benátkách

   Po snímcích Vražda v Orient Expresu (2017) a Smrt na Nilu (2022) přichází režisér Kenneth Branagh s třetí filmovou adaptací knih Agathy Christieové o belgickém detektivovi Herculeu Poirotovi. Ten (opět v podání samotného režiséra) se tentokrát ocitá v Benátkách, kde se zúčastní spiritistické seance, při níž je však jeden z účastníků zavražděn. Geniální detektiv se proto pouští do vyšetřování další záhady. V dalších rolích se objeví Jamie Dornan, Tina Feyová, Kelly Reillyová, Michelle Yeohová aj.

Kino premiéra: 14. září

 

Stvořitel

   Výpravná a velkolepá futuristická sci-fi Garetha Edwardse (Rogue One: Star Wars Story /2016/) vypráví epický příběh, jehož hrdinou je bývalý agent speciálních jednotek Joshua (John David Washington). Ten je uprostřed války v budoucnosti mezi lidskou rasou a silami umělé inteligence naverbován, aby vypátral a zabil Stvořitele, architekta pokročilé umělé inteligence, který vyvinul záhadnou zbraň, jež by mohla představovat konec lidstva. Joshua se svým týmem se vydávají do temného centra území okupovaného umělou inteligencí. Tam zjistí, že obávaná zbraň je UI v podobě malého dítěte.

Kino premiéra: 28. září

 

Zabijáci rozkvetlého měsíce

   Dlouho očekávaný historický epos legendárního Martina Scorseseho (Irčan /2019/) je dějově zasazen do Oklahomy 20. let minulého století. Zde tehdy došlo k záhadným vraždám příslušníků indiánského kmene Osedžů. A to v době, kdy byla na jejich území objevena bohatá ložiska ropy, což vyvolá rozsáhlé vyšetřování ze strany FBI. V hlavních rolích se představí dva režisérovi dvorní herci – Leonardo DiCaprio a Robert De Niro.

Kino premiéra: 19. října

 

Marvels

   Mezi největší filmové události letošního podzimu bude patřit také poslední letošní filmová marvelovka. V té Captain Marvel (Brie Larsonová) povinnosti zavedou k tajemné červí díře a kvůli nečekaným okolnostem na ni padne tíha celého destabilizovaného vesmíru. Její schopnosti ji propojí s Kamalou Khanovou (Iman Vellaniová), alias Ms. Marvel, a její vzdálenou „neteří“, kapitánkou Monicou Rambeauvou (Teyonah Parrisová). Nesourodá trojice musí spojit síly a naučit se kooperovat, aby mohly společně zachránit vesmír.

Kino premiéra: 9. listopadu

 

Zabiják

   Po vynikajícím krimi seriálu Mindhunter: Lovci myšlenek (2017-2019) a vlažně přijatém retro dramatu Mank (2020) natočil osobitý režisér David Fincher v produkci streamovací platformy Netflix thriller inspirovaný stejnojmenným francouzským komiksem. Titulním protagonistou je osamělý vrah Christian (Michael Fassbender), muž bez morálního kompasu či výčitek za své činy. Během studie svého dalšího cíle si však začíná uvědomovat, že ztrácí svůj ledový klid a společně s ním i vlastní rozum. Scénář snímku napsal Andrew Kevin Walker, s nímž Fincher v minulosti spolupracoval na kultovní temné krimi Sedm (1995).

VOD premiéra: 10. listopadu (Netflix)

 

Hunger Games: Balada o ptácích a hadech

   Prequel úspěšné filmové série nás zavede do doby konání desátých Hladových her. Osmnáctiletý Coriolanus Snow (Tom Blyth) čeká jen na to, jak v nich zazáří. Tentokrát jako mentor jednoho z vyvolených. Tvrdě dřel, aby dokázal naplno využít svůj šarm, znalosti a dovednosti, které mohou dovést vyvoleného k vítězství. Štěstěna mu ale není nakloněna, protože dostane ponižující úkol. Trénovat největšího outsidera, dívčí zástupkyni chudého dvanáctého kraje Lucy Grayovou (Rachel Zeglerová). V aréně bude probíhat boj na život a na smrt. Mimo arénu se v Coriolanovi ale probouzejí city… Stejně jako předchozí tři díly i tento zrežíroval Francis Lawrence (Rudá volavka /2018/).

Kino premiéra: 16. listopadu

 

Napoleon

   Na post největšího filmu roku bude bezesporu aspirovat blížící se novinka nestárnoucího Ridleyho Scotta (Klan Gucci /2022/). Mistr historických velkofilmů se tentokrát rozhodl převést na plátno příběh slavného francouzského vojevůdce a státníka Napoleona Bonaparte (Joaquin Phoenix). Výpravné drama bude zachycovat jeho vzestup k moci, vztah k životní lásce Josephine (Vanessa Kirbyová) a ukazovat jeho vizionářské vojenské a politické taktiky.

Kino premiéra: 23. listopadu

 

Tři mušketýři: Milady

   Druhá část nové výpravné francouzské adaptace proslulého dobrodružného románu Alexandra Dumase st. v režii Martina Bourboulona (Eiffel /2021/) by se měla výrazněji zaměřit na postavu zákeřné a nevypočitatelné Milady de Winter (Eva Greenová). Své role z prvního dílu si zopakují François Civil, Vincent Cassel, Vicky Kriepsová, Louis Garrel, Romain Duris, Oliver Jackson-Cohen aj.

Kino premiéra: 14. prosince

 

Aquaman a ztracené království

   Filmové divizi komiksového vydavatelství DC se v poslední době komerčně nedaří. Letošní Flash i Blue Beetle v kinech propadly, pokračování veleúspěšného prvního Aquamana (2018) by však stejný osud potkat neměl. Sice jsme zatím neviděli jedinou upoutávku a samotné natáčení zasáhlo několik komplikací (postava Amber Heardové byla ze snímku téměř vyškrtnuta), přesto se dá očekávat že pod opětovným vedením osvědčeného Jamese Wana (Zhoubné zlo /2021/) publikum dostane další zábavné velkolepé komiksové dobrodružství. V titulní roli se opět představí Jason Momoa.

Kino premiéra: 21. prosince

 

Rebel Moon: První část – Zrozená z ohně

   Po rozporuplně přijatém akčním hororu Armáda mrtvých (2021) natočil Zack Snyder pro Netflix další velice ambiciózní počin. Dvoudílná dobrodružná akční sci-fi bude vyprávět o mírumilovné kolonii na okraji galaxie, která se stane objektem zájmu armády tyranského vládce. Jedinou nadějí na přežití jejích obyvatel se stane tajemná cizinka (Sofia Boutellaová). V dalších rolích se objeví Charlie Hunnam, Djimon Hounsou, Jena Maloneová, Michiel Huisman aj.

VOD premiéra: 22. prosince (Netflix)

 

Fotografie: distributoři snímků

Roman Freiberg